Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

25/07/2019

Młodzi i piękni oboje

Obsesją bohatera tej powieści, były duże piersi kobiece. Marzył o nich dniami i nocami. I pewnego dnia staje w drzwiach jego domostwa znana amerykańska aktorka, znana z ogromniastego biustu.

Przedtem czytelnicy dowiadują się o jego siostrze, Noiyi, zagryzionej przez dobermana sąsiadów. W wyniku tego matka dostaje pomieszania zmysłów, a ojciec-kłusownik, pewnego dnia wychodzi z domu i już nie wraca.  Bohater powieści, Arthur Dreyfuss, ma dobry charakter, ale żadne z rodziców nie było z nim blisko, co negatywnie wpłynęło na jego zdrowie psychiczne. Był właściwie, przez całe swe życie, samotny.

Dodatkowo okazało się, że panienka, która do niego zapukała, nie jest znaną aktorką, tylko zwykłą dziewczyną, która też szła samotnie przez życie, a obecnie bierze udział w projekcie promocyjnym, jako modelka i odwiedza dwa miasteczka dziennie. W ramach tego projektu właśnie przyjechała do miasteczka Arthura. Ponieważ Arthur się jej bardzo spodobał, postanowiła z nim zostać. Mieszkają razem, ale do niczego między nimi przez większość powieści, nie dochodzi. Natomiast Arthur ją obwozi po okolicy, jako znaną aktorkę. Znajomi chłopaka, lokalni dziennikarze oraz władze miasteczka są zachwyceni, że znana aktorka zadała się z pierwszym lepszym mechanikiem samochodowym i przyjechała do ich miasteczka.

Między młodymi ludźmi sympatia się umacnia: Arthur zawozi ją do kliniki psychiatrycznej, by przedstawić ją swojej matce. Ta uznaje ją za Elisabeth Taylor i lubi ją od pierwszego wejrzenia. Jednakże 40-letnia, zniszczona przez życie kobieta, nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym, ma głęboki uraz od śmierci córki i pewnego dnia sama się okalecza, odgryzając sobie rękę.

Pod koniec powieści dochodzi do zbliżenia między modelką a Arthurem. Ale powieść kończy się nieoczekiwaną tragedią i modelka ginie. Jak i dlaczego, pozostawiam to czytelnikom. Interesujące jest późniejsze „dorabianie teorii” przez Arthura do sprawy nagłego zniknięcia modelki.

Powieść nie jest długa. Jest ona wspaniałym i bogatym studium psychologicznym, zawiera frapujące opisy charakterów i sytuacji, co świadczy o słów mistrzostwie autora i o talencie, i wielkich umiejętnościach tłumaczki, która w pełni oddała intencje twórcy.

Jacek Potocki

Grégoire Delacourt. „Na pierwszy rzut oka”. Tłum. Angelina Waśko-Bongiraud. Wydawnictwo „Drzewo Babel”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 212, lipiec 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. WSPÓLNE CZYTANIE

  Groszek dorośleje
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Młodzi i piękni oboje
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rok zmiany
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Szlachta i kurtyzany
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Siła roślin
 6. LEKTURY DECYDENTA

  "Anioł zemsty"
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Czy powstanie Wielka Albania?
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Cierpieć muszą wszyscy
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Kapitalizm
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawdziwe oblicze FDR
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Skarbnica chińskiej kultury
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Maluszki też się złoszczą
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Jestem debeściak!
 14. WIATR OD MORZA

  Żubr na grilla
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Ludzie bez honoru