Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

22 lipiec 2019

Rok zmiany

Jest to powieść o kilku przesłaniach: fantastycznym, filozoficznym i politycznym. Autorem jest znany polityk i naukowiec, stąd te rozważania są przejrzyste i komunikatywne.

Wątek fantastyczny obejmuje przeniesienie w przyszłość, poprzez zastosowanie specjalnego Terminala Odejścia, starszego pana, urodzonego w 1871 roku i uczynienie z niego czterdziestolatka. Ale ma on żyć jedynie przez rok, już jako brat swoich odmłodzonych komputerowo rodziców i wujek samego siebie. Stąd akcja książki podzielona na 12 miesięcy.

Autor przeniósł akcję do roku 1989, uważanego za rok zasadniczych przemian w Polsce. I te przemiany, to przesłanie polityczne, a przesłanie filozoficzne, to ontologiczno-teologiczne rozważania w różnych częściach książki, głównie na temat istnienia bądź nieistnienia Boga. Czytelnicy mają również okazję zapoznać się z krytycznymi opisami siermiężnego bytowania Polaków w okresie minionym, na tle „ubogaconej” egzystencji PZPR. Dość liczne przypadki stosunków damsko-męskich, z udziałem sympatii autora z lat jego młodości i innych panienek, obecnie nawet zamężnych; niektóre prezentacje są dość śmiałe.

Wreszcie polityka. Fascynacja „Solidarnością” i innymi, antyreżimowymi strukturami. Sytuacja polityczna tamtego okresu. Raczej częste rozbieżności polityczne w polskich rodzinach, praca autora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach czyli w K., kilkanaście lat wcześniej, niż praca jego na tym uniwersytecie w realnym życiu.

Autor, obecnie doświadczony polityk, okazuje sporą powściągliwość w stosunku do przemian w 1989 roku, opisywanych w książce: małe grupki młodych kontestatorów, szukających kontaktów z „ojcami” przemian, obrady Okrągłego Stołu. Autor pomaga swoim młodym kolegom w nawiązaniu współpracy z wybitnymi działaczami; te wątki są okazją do wspomnianych wyżej ocen teologicznych czyli do dość wstrzemięźliwych ocen, dotyczących religii i samego Boga, ocen dokonywanych w trakcie spotkań z młodymi gniewnymi.

Opis pomocy autora w kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, czyli w Dzień Dziecka, który uległ w owym roku przesunięciu, gdyż „komunizm właśnie odchodził do lamusa historii”, jak entuzjastyczne sygnalizował autor. I tu autor wprowadza do powieści wątek o różnych rodzajach ludzi, po części inkarnowanych: o neandertalczykach, o homo sapiens, o denisowianach, o Hobbitach i o innych. Zatrzymuje się też nad powstaniem niepodległej Polski w 1918 roku i rolą sytuacji międzynarodowej w tym zakresie. Ocenia kwestię kolaboracji, w kontekście II wojny światowej i po 1989 roku oraz omawia sprawę roli w tym polityków.

Koniec powieści to totalna wojna przeciwko agresywnym rodzajom ludzkości, w której zginęło 90% ludzi. Nasz bohater, by przetrwać, schodzi na 12 lat pod ziemię i właśnie wtedy zaczyna korzystać z Terminala Odejścia, co ma dać mu dodatkowy rok. I właśnie ten rok jest opisany w książce.

Interesująca, mobilizująca do myślenia, powieść.

Jacek Potocki

Marek Migalski. „1989 Barwy zamienne”. Wydawnictwo „Sonia Draga”, Katowice 2019

W wydaniu nr 212, lipiec 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. WSPÓLNE CZYTANIE

    Groszek dorośleje
  2. LEKTURY DECYDENTA

    Młodzi i piękni oboje
  3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Rok zmiany
  4. LEKTURY DECYDENTA

    Szlachta i kurtyzany
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Siła roślin
  6. LEKTURY DECYDENTA

    "Anioł zemsty"
  7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Czy powstanie Wielka Albania?
  8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Cierpieć muszą wszyscy
  9. LEKTURY DECYDENTA

    Kapitalizm
  10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Prawdziwe oblicze FDR
  11. DECYDENT GLOBTROTER

    Skarbnica chińskiej kultury
  12. WSPÓLNE CZYTANIE

    Maluszki też się złoszczą
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Jestem debeściak!
  14. WIATR OD MORZA

    Żubr na grilla
  15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Ludzie bez honoru