Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

08/07/2019

Prawdziwe oblicze FDR

Jest to książka o mało znanych i dotąd raczej nieeksponowanych fragmentach życiorysu prezydenta Franklina Delano Roosevelta, który przed objęciem funkcji głowy państwa w USA, był bankierem i spekulantem, blisko związanym z Wall Street.

Może właśnie wtedy opanował on do perfekcji sztukę kłamstwa i oszustwa, które skutecznie stosował w czasie II wojny światowej wobec Polski i jej rządu w Londynie. Przed wyborcami amerykańskimi FDR występował jako krytyk, a nawet jako nieprzejednany wróg międzynarodowych kręgów bankierskich, a w rzeczywistości sam wywodził się z głęboko zakorzenionych w amerykańskim systemie bankierskich rodzin Rooseveltów i Delano, co zostało szeroko przedstawione w książce.

Autor eksponuje w książce oświadczenia FDR, w których ten rzekomo sprzeciwiał się monopolowi  bankowemu i walczył w imieniu zwykłego człowieka z bezrobociem i zapaścią finansową, wywołanymi przez spekulacje wielkiego biznesu.

Sutton zwraca uwagę na przemilczanie powiązań Roosevelta z Wall Street przez biografów FDR, gdyż ich ujawnienie burzyłoby niepokalany obraz prezydenta i pokazałoby go, jako produktu Wall Street. Autor ujawnia w książce współpracę FDR z czołowymi monopolistami Wall Street, którzy odwdzięczyli mu się hojnymi donacjami na jego kampanie wyborcze, najpierw na gubernatora stanu Nowy Jork, a potem na prezydenta USA.

Kariera FDR rozwija się poprzez jego działalność w zmonopolizowanych organizacjach finansowych,  jak na przykład w branży  tzw. obligacji poręczeniowych, gdzie występowały podejrzane, bądź nawet przestępcze związki między biznesem a politykami, którzy,  sami sobie wystawiali owe obligacje. FDR nierzadko pomagał bankierom w kontaktach z politykami. Sam miał doskonałe wejście do świata polityki, gdyż w swoim czasie był asystentem w Ministerstwie Marynarki. Bez wahania, jak pokazuje to Sutton, poznawał bankierów z politykami. FDR był międzynarodowym spekulantem: prowadził działalność spekulacyjną w powojennych Niemczech, co doprowadziło do hiperinflacji w tym kraju.

Bankierzy odwdzięczali się FDR w postaci olbrzymich donacji na kampanie wyborcze jego i jego partii, co Sutton ilustruje odpowiednimi tabelkami. Przy okazji ukazuje mechanizmy tworzenia monopoli, przemysłowych i bankowych, które monopoliści nazywali „dobrowolnymi związkami biznesowymi” i których celem miało być zwalczanie monopoli. Ukazuje ukryte idee „Nowego Ładu”: jego celem była monopolizacja gospodarki pod zarządem państwa, a nie antymonopolistyczna gra rynku. Główną rolę miał w tym przedsięwzięciu do odegrania twór zwany Administracją ds. Uzdrowienia Gospodarki.

Ujawnia też, pomijany wówczas  w mediach, a dzisiaj nawet usuwany z historii w wyniku cenzury, wątek spisku faszystowskiego w USA, za którym stała Wall Street, a który miał wesprzeć FDR, wtedy już prezydenta, a jeśliby ten zawiódł nadzieje bankierów, to prezydent nawet miał być zdjęty z urzędu. Sutton prezentuje niechlubną rolę czołowych mediów amerykańskich w skrywaniu tego wydarzenia.

Jest to książka, w której brytyjski autor demaskuje nie tylko FDR, ale również ukazuje bezgraniczną pazerność elity pieniądza, rządzącej w USA. Od stuleci są to te same rodziny, niezależnie od epoki historycznej.

                                                                                              Jacek Potocki

Antony C. Sutton. „Roosevelt- człowiek Wall Street”. Tłum. Renata Wierzchoń. Wydawnictwo „Wektory”, Wrocław 2019.

W wydaniu nr 212, lipiec 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. WSPÓLNE CZYTANIE

  Groszek dorośleje
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Młodzi i piękni oboje
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rok zmiany
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Szlachta i kurtyzany
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Siła roślin
 6. LEKTURY DECYDENTA

  "Anioł zemsty"
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Czy powstanie Wielka Albania?
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Cierpieć muszą wszyscy
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Kapitalizm
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawdziwe oblicze FDR
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Skarbnica chińskiej kultury
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Maluszki też się złoszczą
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Jestem debeściak!
 14. WIATR OD MORZA

  Żubr na grilla
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Ludzie bez honoru