Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

6 sierpnia 2018

Prawnicy i kryminaliści

Tak, jest to kryminał erotyczny, jak napisał pewien komentator, bo „romans kryminalny”, to byłoby raczej ze szkodą dla szczegółowo, a nawet naturalistycznie opisywanej w książce erotyki.

Podobnie, w książce mamy do czynienia ze sporą nadprodukcją wulgaryzmów oraz nadprodukcją braci. Ci ostatni może nieco komplikują interesującą fabułę, gdyż czytelnik jest zmuszony śledzić, o jakiego, a raczej o czyjego, brata w danym momencie może chodzić.

Główną bohaterką jest kobieta-adwokat, Maria Zimnicka, a głównym bohaterem jej miłośnik, narkoman, półkryminalista, ale jednocześnie bohaterski żołnierz Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach, Daniel Wyrwa, uczestnik misji w Iraku.

Początek książki to przepychanki w śląskim światku przestępczym, wizyty w mafijnych lokalach, również kontakty z prawnikami i policjantami, powiedzmy, nie zawsze uczciwej konduity. Marysia wychodzi za mąż za kolegę z dzieciństwa, ale prawdziwym uczuciem i namiętnością darzy Darka Wyrwę, z którym ma córeczkę.

Rozłożona na cztery lata akcja powieści nabiera tempa, kiedy Daniel zostaje pomówiony przez kolegę z wojska o przemyt broni i narkotyków. A prawnicy, w tym Marysia, obalają te pomówienia, jednakże głównie zajmują się aktualnym w rzeczywistości problemem, jakim jest reprywatyzacja kamienic, oparta zresztą na fałszywych zeznaniach i dokumentach. Ten problem posłuży za podbudowanie końcowej części akcji powieści. By uzasadnić przy pomocy sztucznej legendy czyjeś nieuzasadnione roszczenia do nieruchomości, dochodzi do zabójstwa męża Marysi, Kamila. Przy okazji również do krwawych porachunków z Darkiem ze strony jego kolegów z misji w Iraku, z którymi nie chciał dzielić rozkoszy erotycznych z małymi dziewczynkami, doprowadzając do wypadku, z którego nie chciał kumpli uratować. Dodatkowo, czytelnik sporo dowiaduje się o raczej ukrywanych skutkach „demokratyzacji” Iraku i o panującym tam chaosie po egzekucji Saddama Husajna.

Interesująca i o wartkiej akcji, dobrze napisana powieść. I to nie o problemach fikcyjnych, ale o sprawach rzeczywistych, zarówno w wymiarze krajowym jak i międzynarodowym.

Jacek Potocki

Paulina Świst. „Podejrzany”. Wydawnictwo „Akapit”/”Muza”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 201, sierpień 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wieki świetności Polski
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Utajony temat
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Świat z innej perspektywy
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Jedziemy do stolicy Bawarii
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o szefie sojuszników
 6. UPADEK TURECKIEJ LIRY

  Katastrofa dla obywateli
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemnice kościołów
 8. A PROPOS...

  ...niczego, czyli o układzie Mad Mena
 9. WIATR OD MORZA

  Sezon ogórkowy
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Panie i panowie
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Prawnicy i kryminaliści
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Trudny problem
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nieco o Chinach
 14. Z KRONIKI BYWALCA

  Wszyscy jesteśmy artystami
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako zobowiązanie
 16. DECYDENT POLIGLOTA

  Perfekcyjny angielski