Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

13 sierpnia 2018

Prawda o szefie sojuszników

Książka zawiera decydowanie negatywny obraz prezydenta Donalda Trumpa i jego otoczenia w Białym Domu.

Autor zaczyna swe rozważania od wyborów, których Trump nie miał wygrać; zresztą sam wykluczał możliwość zwycięstwa: nie miał spójnej koncepcji swojego programu, nie miał doświadczonych współpracowników. On i jego współpracownicy byli w polityce nuworyszami, wręcz parweniuszami. Trump nie był w stanie ani opracować, ani tym bardziej zrealizować żadnego planu.

Autor, otwartym tekstem, uznaje go za niepełnosprawnego mentalnie. W zdobyciu przychylności wyborców pomagała mu wyjątkowa umiejętność improwizowanego ględzenia na każdy temat w stylu przeciętnego, dość prymitywnego Amerykanina, co przydawało mu charyzmy. Po wyborach jednak nadeszła pora nominacji na wysokie stanowiska w administracji i tu Trump nie zawiódł: jego kandydaci nie mogli być mądrzejsi od niego, rozpatrywał ich przydatność pod kątem, czy oni go lubią i czy on ich lubi. Stąd częste wymiany doradców; jak któryś się wychylił, prezydent znał jedno rozwiązanie: wywalić, czyli zwolnić. Najwyższą pozycję wśród doradców zajmowała córka prezydenta, Jowanka i jej mąż, Jared Kushner.

Trump dopiero po wielu starciach z doradcami i prawnikami z trudem i bardzo niechętnie zrozumiał, że amerykańska prezydentura to nie rodzinny biznes, jakim były jego interesy w handlu nieruchomościami. Stąd Jowanka nie mogła być oficjalnym doradcą na etacie, choć miała i nadal ma ogromny wpływ na ojca. Biada, jeśli ktoś się jej narazi… Podobnie jest z jej wpływowym mężem.

Autor szeroko omawia starcia i walkę o wpływy w Białym Domu między głównym strategiem Stevem Bannonem a Jowanką i jej mężem, zwanymi przez Wolffa Jarvanką.

Poruszona jest też w książce, głośna sprawa kontaktów otoczenia Trumpa z ambasadorem rosyjskim w USA: Trump ewidentnie nie zdaje sobie sprawy ze skutków tego problemu, nie rozumie roli specjalnego prokuratora, który bada problem jego konszachtów z Rosją. Tak jak nie zdawał sobie sprawy ze skutków zwolnienia szefa FBI, zajmującego się również tym problemem. Trump podjął walkę z wpływowymi amerykańskimi mediami oraz z przepotężnym środowiskiem tajnych służb.

W książce pada wiele nazwisk, nie zawsze kojarzonych przez polskiego czytelnika z osobami i wpływami ich właścicieli; autor dowodzi, że dysponuje wiarygodnymi informacjami, bo pisze o takich rzeczach….

Niewątpliwie czytelnikowi musi się nasunąć pytanie w trakcie lektury tej książki: „Jak ten cyrk się skończy?” Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, skoro główny lokator Białego Domu nieustannie głosi mantrę: „Nikt mnie nie kocha, nikt mnie nie rozumie”, dodając „Dlaczego? A przecież powinien”.

Nic dziwnego, że Donald Trump dostał szału, kiedy ta książka ukazała się w USA i próbował bezskutecznie zablokować jej dystrybucję.

Jacek Potocki

Michael Wolff „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa.” Tłum. Magda Witkowska, Bartosz Salbut, Magdalena Moltzan-Małkowska. Wydawnictwo „Prószyński i S-ka, Warszawa 2018

W wydaniu nr 201, sierpień 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wieki świetności Polski
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Utajony temat
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Świat z innej perspektywy
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Jedziemy do stolicy Bawarii
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o szefie sojuszników
 6. UPADEK TURECKIEJ LIRY

  Katastrofa dla obywateli
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemnice kościołów
 8. A PROPOS...

  ...niczego, czyli o układzie Mad Mena
 9. WIATR OD MORZA

  Sezon ogórkowy
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Panie i panowie
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Prawnicy i kryminaliści
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Trudny problem
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nieco o Chinach
 14. Z KRONIKI BYWALCA

  Wszyscy jesteśmy artystami
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako zobowiązanie
 16. DECYDENT POLIGLOTA

  Perfekcyjny angielski