Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

22 sierpnia 2018

Utajony temat

Jest to książka o temacie ostatnio bardzo często poruszanym publicznie: o aktach pedofilii, dokonywanych przez duchownych w Polsce.

Autorzy podzielili ją na trzy części. Pierwsza część obejmuje zwierzenia ośmiu ofiar płci obojga, część druga to wypowiedzi trójki ekspertów, w tym jezuity Adama Żaka, koordynatora do spraw ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, natomiast część trzecia obejmuje uwagi i konkluzje autorów.

Autorzy w pierwszej części zachowali całkowitą anonimowość ofiar, podając jedynie ich imiona. Na uwagę zasługuje fundacja „Nie Lękajcie Się”, która udziela pomocy ofiarom pedofilii ze strony duchownych; szacuje się, że populacja ofiar przed 15 rokiem życia wynosi 25 procent kobiet i 15 procent mężczyzn, a pedofilia oznacza gwałt w dzieciństwie lub próbę gwałtu, które powodują traumę, często trwającą przez całe życie.

Autorzy uzyskali od ofiar informacje o procesie dojrzewania relacji między sprawcą a ofiarą, której to relacji może i by nie było, gdyby duchowny nie wykorzystał wobec ofiary swej roli, jako przewodnika duchowego, a owo przewodnictwo wynikło ze szczególnej roli Kościoła Katolickiego w życiu jednostek, zwłaszcza w małych miejscowościach i w rodzinach o niewielkim poziomie wykształcenia ich członków.

Jak to czynią księża? Przychodzi im bez trudu pozyskać zaufanie ofiar, a zwłaszcza ministrantów. A kiedy nie ma tytułowego zgorszenia? Ano wówczas, gdy nie ma rozgłosu, stąd księża bardzo dbają o utrzymanie w tajemnicy przypadków pedofilii. A Kościół jako instytucja, nie dopuszcza do upublicznienia tych przypadków poprzez zmowę milczenia hierarchów, przymykających oko na akty pedofilii i poprzez przerzucanie odpowiedzialności na ofiary. Padają nazwiska znanych purpuratów, którzy tak postępują. Ofiary nie mają wsparcia ze strony swoich rodzin, uwikłanych w średniowieczny, hołdowniczy stosunek do duchownych. Szczególnie wstrząsająca jest relacja kobiety, którą własna rodzina skierowała do egzorcysty. Co ksiądz-egzorcysta z nią wyczyniał, w jakich intymnych miejscach ją „odszataniał” wraz z innymi duchownymi, by „se popatrzyli”.

Co mówią eksperci? Że polski Kościół jest nieprzygotowany do tego zjawiska, stąd długotrwale wyjaśnienia oraz postępowania „śledcze”, zaniechanie wszelkich studiów problemu oraz „wybielanie” pedofilów w sukienkach przez biskupów oraz tuszowanie aktów pedofilskich, wbrew stanowisku Stolicy Apostolskiej. A każde zdemaskowanie i krytyka pedofilii jest uważana przez duchownych i Kościół instytucjonalny, jako atak na wiarę. Bo Kościół w Polsce ma być przecież w oczach opinii społecznej, nieskazitelny. I tu dochodzą do głosu autorzy: a jak sprawa dojrzeje do wybuchu, po naciskiem opinii publicznej, jak to się stało na Zachodzie, gdzie z pedofilią w swoich szeregach Kościół walczy od lat? I płaci ogromne odszkodowania ofiarom! Konkluzja jest prosta: hierarchowie nie patrzą w przyszłość i mogą zacząć zwalczać akty pedofilii, gdy już będzie za późno.

Wstrząsająca, śmiała, bardzo potrzebna publikacja.

                                                                                              Jacek Potocki

Artur Nowak, Małgorzata Szewczyk-Nowak. „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos”. „Wydawnictwo Krytyki Politycznej”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 201, sierpień 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wieki świetności Polski
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Utajony temat
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Świat z innej perspektywy
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Jedziemy do stolicy Bawarii
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o szefie sojuszników
 6. UPADEK TURECKIEJ LIRY

  Katastrofa dla obywateli
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemnice kościołów
 8. A PROPOS...

  ...niczego, czyli o układzie Mad Mena
 9. WIATR OD MORZA

  Sezon ogórkowy
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Panie i panowie
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Prawnicy i kryminaliści
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Trudny problem
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nieco o Chinach
 14. Z KRONIKI BYWALCA

  Wszyscy jesteśmy artystami
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako zobowiązanie
 16. DECYDENT POLIGLOTA

  Perfekcyjny angielski