Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

20 sierpień 2020

Wczoraj programuje dzisiaj

Powieść obejmuje dwa wątki: współczesny oraz wydarzenia z 1192 roku.

Wątek współczesny związany jest z tajemniczym zabójstwem przy okazji prezentacji książki „Władcy czasu”, pióra nieznanego autora, zawierającej zapisy wydarzeń właśnie z  1192 roku. Obecny na prezentacji książki detektyw-profiler stwierdza, że zbrodni dokonano w średniowieczny sposób, zgodnie z zapisem we wspomnianej książce historycznej, stosując dość niebezpieczny środek, zwany kantarydyną, która w średniowieczu odgrywała rolę dzisiejszej viagry.

Detektyw, a właściwie policyjny profiler Unai Lpez de Ayala jest przekonany, że śmierć człowieka ma  związek z powieścią; czyli trzeba znaleźć autora, o którym nikt nic nie wie. Wspomniany wątek średniowieczny dotyczy poślubienia narzeczonej hrabiego dona  Veli przez jego brata, Nagorno, a także otrucia kantarydyną hrabiego Furtado de Maestu, ojca narzeczonej dona Veli.

Współcześnie działający detektyw, wraz z partnerką, Estibaliz, dowiadują się o związkach powieści z wieżą Nograro, zajmowaną przez ekscentrycznego arystokratę, Ramira Alvara, który kokietuje policjantkę. W toku powieści okazuje się, że Alvar poważnie cierpi na zaawansowaną formę DID, sprowadzającej się do dysfunkcji osobowości (dysocjacyjne zaburzenie osobowości), polegającą na zwielokrotnieniu jaźni, czyli na poczuciu bycia wieloma osobami, ale on o tym w ogóle nie pamięta. Do problemów detektywa dochodzi konieczność wykrycia porywacza i zabójcy dwóch dziewczynek, zamurowanych żywcem, też według średniowiecznych praktyk.

W tej obfitującej w wydarzenia powieści pojawiają się liczne wątki osobiste profilera, związane z jego rodziną: żona też jest policjantką. Jeden ze współpracowników Unaia, informatyk, zostaje zamordowany w sposób przedstawiony w powieści, która jest początkiem całej intrygi, a na jej podstawie dokonywane są zabójstwa, natomiast DID pewnego pana, jest przyczyną poważnego wypadku. Wariat z DID ucieka z psychiatryka. Potem następuje wyjaśnienie przyczyn DID i całej intrygi, w tym wszystkich zabójstw i wypadków.

To może wstrząsnąć czytelnikiem, który sądził wcześniej, że zna mordercę. Dlatego nie zdradzimy ani powyższych przyczyn, ani prawdziwego zabójcy. Za wszystkim stoją średniowieczne zapiski, wykorzystane współcześnie w powieści „Władcy czasu” oraz pieniądze… Sprawcy chodziło tylko o jedną ofiarę, a inne miały posłużyć pogubieniu się policji w morzu zbrodni.

A koniec powieści to stwierdzenie, że profiler Unai Lopez de Ayala jest krewniakiem bohaterów średniowiecznych zapisów i tym samym ma tytuł do majątków. Czyli zbrodnie nie przywiodły sprawców do pieniędzy.

Książka nawołuje do prawości. Bo nieprawość (nieuczciwość) to ciemny zaułek…

                                                                                              Jacek Potocki

Eva García Sáenz de Urturi. „Władcy czasu”. Tłum. Katarzyna Okrasko. Wydawnictwo „Muza”, Warszawa 2020

W wydaniu nr 225, sierpień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIE DECYDENTA

  Życie proroka
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Humorystyczna tragedia
 3. HISTORIA DECYDENTA

  Demony kraju-raju
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Wczoraj programuje dzisiaj
 5. WIATR OD MORZA

  Zwycięzca bierze wszystko
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Nawała ze Wschodu
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  "Misiek" w Warszawie
 8. GEOGRAFIA DECYDENTA

  Wielka rzeka Chin
 9. POLSKA DECYDENTA

  Tatry i Zakopane
 10. UCIECZKI DECYDENTA

  Droga do wolności
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Życiorys bohatera
 12. RELIGIE DECYDENTA

  Historia zagrożeń dla Kościoła
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako rytuał i pusty gest
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Wojna hybrydowa
 15. WIATR OD MORZA

  Pol Waszem