Established 1999

UCIECZKI DECYDENTA

10 sierpień 2020

Droga do wolności

Są to napisane po angielsku wspomnienia Polaka, głównie z życia w łagrze radzieckim w czasach stalinowskich, a następnie z ucieczki z tego obozu w kraju-raju do Afganistanu, by poszukać dalej szczęścia w armii gen. Andersa.

Książka rozpoczyna się od działań tego górala, syna Polaka i Austriaczki w rodzinnej wiosce, niedaleko Krakowa, następnie opisuje jego pobyt w zakonie jezuitów, do którego trafił z polecenia rodziców i który to zakon mu zdecydowanie nie odpowiadał, przede wszystkim z powodu surowości życia i wymaganej dyscypliny. Stąd autor podjął decyzję o opuszczeniu klasztoru i postanawia iść do wojska: zostaje nadterminowym podoficerem Służby Meteorologicznej Sił Powietrznych. A wojna była już za pasem.

Krupa opisuje krótko przebieg walk we wrześniu 1939 roku, potem usiłuje się dostać do rodziny, która wyjechała na wschód do krewnych i z dnia na dzień znalazła się w ZSRR po inwazji radzieckiej w wyniku Paktu Ribbentrop-Mołotow, podjętej w celu wyzwolenia narodu ukraińskiego spod niewoli „polskich panów”.

Niemiecki pułkownik wystawia mu, jako synowi Austriaczki, przepustkę, na podstawie której uradowany autor przekracza linię demarkacyjną. Po stronie radzieckiej zostaje natychmiast uznany za niemieckiego szpiega i poprzez słynną Łubiankę trafia do sybirskiego gułagu. Dopiero po jakimś czasie, zarówno autor jak i czytelnicy dowiadują się, dlaczego żaden z funkcjonariuszy nie dąży do prawdy tylko uparcie trzyma się „wersji szpiega”.

Okazuje się, że schwytanie szpiega, prawdziwego czy nieprawdziwego, łączy się z wysokim awansem enkawudzistów. Nic więc dziwnego, że w czasach „wielkiej czystki” było w ZSRR tylu szpiegów… Pod wpływem tortur ludzie przyznawali się do wszystkiego. Nieludzki gułag Peczora i trzy kategorie więźniów: politycznych, kryminalnych i religijnych. Interesujące, że konwojentami w pociągach byli Mongołowie, chyba po to, by nie mogli się porozumieć z więźniami. A konwojenci byli zwykłymi mordercami.

Gułag i tamtejsze porządki. Komendant-psychopata, który sam stał się ofiarą systemu i został zastrzelony. Zajęcie dla autora w charakterze konserwatora linii telefonicznych. W tym charakterze autor decyduje się na ucieczkę z gułagu. Dalej, szczęśliwym trafem, ucieka już w charakterze rewidenta biletów kolejowych.

Cienie życia w radzieckim Uzbekistanie: ciemnota i prymitywizm, nędza. Wreszcie przejście przez posterunek na moście na rzece Amu-Daria i przejście do Afganistanu. Kontrolerom z NKWD wystarczy dokument z sierpem i młotem, nie potrzebna jest im rzeczywista identyfikacja posiadacza.

Unikalna książka, która ukazuje fałsz i zakłamanie w stalinowskim kraju-raju, gdzie głośno wypowiadana frazeologia liczyła się bardziej, niż rzeczywistość.

                                                                                              Jacek Potocki

Michał Krupa. „Płytkie groby na Syberii. Z Syberii do Afganistanu. Prawdziwa Historia ucieczki polskiego więźnia gułagu”. Tłum. Maja Justyna. Wydawnictwo „Dom Wydawniczy Rebis”, Poznań 2020.

W wydaniu nr 225, sierpień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIE DECYDENTA

  Życie proroka
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Humorystyczna tragedia
 3. HISTORIA DECYDENTA

  Demony kraju-raju
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Wczoraj programuje dzisiaj
 5. WIATR OD MORZA

  Zwycięzca bierze wszystko
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Nawała ze Wschodu
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  "Misiek" w Warszawie
 8. GEOGRAFIA DECYDENTA

  Wielka rzeka Chin
 9. POLSKA DECYDENTA

  Tatry i Zakopane
 10. UCIECZKI DECYDENTA

  Droga do wolności
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Życiorys bohatera
 12. RELIGIE DECYDENTA

  Historia zagrożeń dla Kościoła
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako rytuał i pusty gest
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Wojna hybrydowa
 15. WIATR OD MORZA

  Pol Waszem