Established 1999

RELIGIE DECYDENTA

26/08/2020

Życie proroka

Akcja powieści toczy się w IX w. p.n.e. w Fenicji, w której chroni się izraelski prorok Eliasz.

W swojej ojczyźnie jest przeciwnikiem żony izraelskiego króla Achaba, księżniczki Jezabel, która dąży do zastąpienia kultu Boga ze Starego Testamentu, kultem wielu libańskich bogów, zwłaszcza kultem boga Baala. Księżniczka każe mordować ludzi starej wiary, a zwłaszcza proroków. Prorok Eliasz rozmawia z aniołami, z ptakami, nie obawia się śmierci i ucieka do Fenicji czyli Libanu. Dotarł do miasta Akbar. Uratowany przed śmiercią głodową przez libańską wdowę, zamieszkuje z nią i z jej synem. Jednakże miejscowi uważają go za obcego, nad którym ciąży klątwa bogów, którzy mieszkają na tytułowej „piątej górze”. Eliasz przez cały czas, jako ten obcy, jest przedmiotem docinków i żądań, by wyjechał z miasta. Korzysta ze swojej mocy nadprzyrodzonej i doprowadza do zmartwychwstania syna wdowy.

Interesujące jest oblężenie Akbaru przez Asyryjczyków: wśród mieszkańców wytworzyły się stronnictwa: zwolenników wojny i zwolenników poddania miasta w warunkach honorowego pokoju. Na czele stronnictwa wojny stoi pewien kapłan-manipulator, nienawidzący swych przeciwników, w tym proroka Eliasza. Kapłan postanawia zgładzić Eliasza. Każe zaprowadzić go na szczyt Piątej Góry, by prosił fenickich bogów o przebaczenie. Eliasz prowadzi teologiczne rozmowy z aniołami, a moc wskrzeszania zmarłych, w ocenie mieszkańców Akbaru, otrzymał właśnie od bogów Piątej Góry.

Wojna z Asyryjczykami, podpalenie miasta i śmierć wdowy. Wartość książki polega na przekazach teologicznych i filozoficznych. Każde wypowiedziane w książce zdanie ma znaczenie dla życia. Na uwagę zasługuje też umiejętność czekania, która umożliwiła Asyryjczykom dość łatwe zdobycie Akbaru.

Czytelnik zapoznać się może również  z mentalnością ludzi IX w. p.n. e., która pozornie znacznie różniła od naszej, a także z wartością pokoju i złowieszczymi skutkami wojny.

Bardzo pouczająca książka.

                                                                                              Jacek Potocki

Paulo Coelho. „ Piąta góra”. Tłum. Grażyna Misiorowska i Basia Stępień. Wydawnictwo „Drzewo Babel”, Warszawa

W wydaniu nr 225, sierpień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIE DECYDENTA

  Życie proroka
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Humorystyczna tragedia
 3. HISTORIA DECYDENTA

  Demony kraju-raju
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Wczoraj programuje dzisiaj
 5. WIATR OD MORZA

  Zwycięzca bierze wszystko
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Nawała ze Wschodu
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  "Misiek" w Warszawie
 8. GEOGRAFIA DECYDENTA

  Wielka rzeka Chin
 9. POLSKA DECYDENTA

  Tatry i Zakopane
 10. UCIECZKI DECYDENTA

  Droga do wolności
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Życiorys bohatera
 12. RELIGIE DECYDENTA

  Historia zagrożeń dla Kościoła
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako rytuał i pusty gest
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Wojna hybrydowa
 15. WIATR OD MORZA

  Pol Waszem