Established 1999

POLSKA DECYDENTA

12 sierpień 2020

Tatry i Zakopane

Autor był nie tylko znanym animatorem kultury, ale i taternikiem oraz ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR).

Ta książka to wypowiedzi na łamach prasy kilkunastu różnych osób o Tatrach i Zakopanem od połowy 19. do początków 20. wieku.

Michał Jagiełło, który w był przed emeryturą dyrektorem Biblioteki Narodowej, miał okazję przeprowadzić kwerendę starych czasopism, dzienników oraz zawartości Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej i przelać na papier swoje uwagi.

Zakopane i Tatry ówczesne różniły się od dzisiejszych: były dopiero odkrywane przez ceprów z innych części Polski, zatem nie było tam wygód, często podstawowych, choć polskie góry swym urokiem, zastępowały brak tych udogodnień. Nie było bezpośredniego połączenia kolejowego z resztą Polski.

Przez karty książki przewijają się liczne nazwiska: mniej i bardziej znane oraz ich prasowe relacje. Można wśród nich zauważyć mistrzów, takich jak Sienkiewicz, Asnyk, Modrzejewska, Witkiewicz czy Prus, wreszcie dr Tytus Chałubiński, a także ludzi, których dzisiaj już mało kto pamięta. Jagiełło podaje ich życiorysy, powiązania wzajemne, wreszcie stosunek do gór. Podaje też dane znanych górali, przewodników i ich rodzin, takich jak ród Gąsieniców, Sabała, Wala. Pisze o ówczesnym właścicielu Zakopanego, niemieckim bankierze Lugwigu baronie Eichborn.

Końcowa część książki to obszerny szkic o poecie, Kazimierzu Przerwie-Tetmajerze, autorze książki „Na skalnym Podhalu”, o jego dokonaniach, dolegliwościach fizycznych i psychicznych, które zakończyły się samobójstwem Kazimierza w 1939 roku.

Na uwagę zasługują stare zdjęcia osób i miejsc, związanych z górami, oraz opisy zakładów wodoleczniczych i przeciwgruźliczych. Ciekawy jest też opis sporu z Węgrami o Morskie Oko oraz opowieści o początkach Towarzystwa Tatrzańskiego. Ważne są też relacje z wędrówek na Orawę i opowieści o polsko-słowackim pograniczu.

Wartość tej książki polega również na tym, że autor przytacza w niej opinie autorytetów, które dzisiaj można sprawdzić na „żywym organizmie” istniejących, wiecznych Tatr i współczesnego, zatłoczonego, bo nadal niezwykle popularnego Zakopanego. Zarówno Tatry jak i Zakopane są obecnie inne!

                                                                                              Jacek Potocki

Michał Jagiełło. „Piarżysko. Tatry i Zakopane w reportażach prasowych przełomu XIX i XX wieku”. Wydawnictwo „Iskry”, Warszawa 2019, 409 str.

W wydaniu nr 225, sierpień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIE DECYDENTA

  Życie proroka
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Humorystyczna tragedia
 3. HISTORIA DECYDENTA

  Demony kraju-raju
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Wczoraj programuje dzisiaj
 5. WIATR OD MORZA

  Zwycięzca bierze wszystko
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Nawała ze Wschodu
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  "Misiek" w Warszawie
 8. GEOGRAFIA DECYDENTA

  Wielka rzeka Chin
 9. POLSKA DECYDENTA

  Tatry i Zakopane
 10. UCIECZKI DECYDENTA

  Droga do wolności
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Życiorys bohatera
 12. RELIGIE DECYDENTA

  Historia zagrożeń dla Kościoła
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako rytuał i pusty gest
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Wojna hybrydowa
 15. WIATR OD MORZA

  Pol Waszem