Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

17 sierpień 2020

"Misiek" w Warszawie

15 sierpnia 2020 roku przebywał w Polsce z wizytą oficjalną Mike (”Misiek”) Pompeo, Sekretarz Stanu USA. Oficjalnie z dwóch powodów: by wziąć udział w obchodach 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej (które w części publicznej – defilada, odwołano) oraz by podpisać z szefem MON umowę o wzmocnionej współpracy obronnej między dwoma państwami – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

Jak wiadomo, Amerykanie wycofują znaczną część swych wojsk z Niemiec, które – według amerykańskiego prezydenta – nic nie płacą za swoją obronę. Nie pierwsza to gafa polityka w skali międzynarodowej: kilka lat temu wybitny mąż stanu i historyk w Polsce przypomniał zaskoczonym rodakom, że to bohaterscy Ukraińcy wyzwolili obóz w Auschwitz, a nie znienawidzeni przez obecny układ, krasnoarmiejcy, żołnierze Frontu Ukraińskiego; natomiast Ukraińcy byli rzeczywiście w obozie, ale pilnowali więźniów w wieżyczkach.

Z kolei znakomity przywódca naszego głównego sojusznika może i nie wie, że główna przyczyna obecności wojsk USA w Niemczech, powstała jeszcze w ostatnich dniach wojny i sprowadzała się do pilnowania Niemców, by nie wykręcili podobnego numeru, jak w czasach Hitlera.

W Polsce będzie dodatkowo 1000 żołnierzy USA oraz wysunięte stanowisko dowodzenia V Korpusu USA (200 żołnierzy). Polska ma za amerykańską obecność wojskową zapłacić rocznie ok. 500 milionów PLN. Ma zbudować infrastrukturę, płacić za jej eksploatację oraz płacić za ćwiczenia.

Naprawdę jednak wizyta Pompeo, który podobnie jak Trump, nienawidzi Chin, sprowadzała się do nakazania naszym sternikom, by odrzuciły chińską technologię 5G. To na początek… A jeśli doszłoby do wojny USA z Chinami? Polska jest „związana z USA, na śmierć i życie”. Czy Polska podejmie się walki z dalekimi Chinami tak, jak wzięła udział w wojnie w Iraku, którą dzisiaj przeklinają sami obywatele USA, gdyż była to – jak się okazało – jedynie fanaberia osławionego „Dabliju”.

Co jest dość dziwne, ani nasi sternicy, ani Amerykanie, nie puścili pary z ust o słynnej ustawie 447, w sprawie, niezgodnego z ustawodawstwem amerykańskim i polskim, zwrotu tzw. żydowskiego mienia bezdziedzicznego. Sekretarz Pompeo już przed rokiem wzywał Polskę do przyjęcia kompleksowego ustawodawstwa w tej sprawie, a w czasie rozmów z polskimi politykami ich dyscyplinował, by się pośpieszyli. A może ta ustawa to wymysł satyryków?

                                                                                              Jacek Potocki 

W wydaniu nr 225, sierpień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIE DECYDENTA

  Życie proroka
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Humorystyczna tragedia
 3. HISTORIA DECYDENTA

  Demony kraju-raju
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Wczoraj programuje dzisiaj
 5. WIATR OD MORZA

  Zwycięzca bierze wszystko
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Nawała ze Wschodu
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  "Misiek" w Warszawie
 8. GEOGRAFIA DECYDENTA

  Wielka rzeka Chin
 9. POLSKA DECYDENTA

  Tatry i Zakopane
 10. UCIECZKI DECYDENTA

  Droga do wolności
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Życiorys bohatera
 12. RELIGIE DECYDENTA

  Historia zagrożeń dla Kościoła
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako rytuał i pusty gest
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Wojna hybrydowa
 15. WIATR OD MORZA

  Pol Waszem