Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

24/08/2020

Humorystyczna tragedia

Tom zawiera dwie powieści Borisa Akunina w konwencji „powieści-filmu”, łączącej tekst literacki z wizualnością filmu.

Obie powieści dotyczą rywalizacji wywiadów wojskowych: rosyjskiego i niemieckiego w czasie I wojny światowej, kiedy oba państwa były po przeciwnych stronach.

Powieść „Młokos i diabeł” obejmuje działalność niemieckiego agenta w rosyjskiej armii, porucznika Riabcewa, zaś celem końcowym tej powieści jest zdemaskowanie niemieckiej siatki szpiegowskiej, zwłaszcza jej nieznanego kontrwywiadowi rezydenta. Niemiecki szpieg zostaje zatrzymany przez zespół funkcjonariusz pod wodzą księcia Kozłowskiego. Okazuje się, że Riabcew skopiował generalny plan operacji przeciwko Niemcom, na którym ma bazować cała rosyjska strategia. Natomiast rezydentowi udaje się uciec przez zupełny przypadek: nieświadomie pomaga mu właściwy bohater powieści, student Romanow, który przegania funkcjonariuszy wywiadu. Przy okazji czytelnik dowiaduje się nieco o życiu Romanowa, który poza pięknym głosem i umiejętnością śpiewu nic nie miał i niczego nie umiał.

A jak kontrwywiad rosyjski szukał niemieckiego rezydenta, to kolejny humor w tej powieści. Romanow podrzuca pewne idee kontrwywiadowi: sugeruje, by rezydenta łapać wraz z planem w czasie meczu piłkarskiego między Rosjanami a Niemcami. Plan nie wychodzi, a wojna tuż, tuż… I na nic nie ma czasu. Niemcy zabierają kopię planu, a Rosjanie udają, że nic się nie stało i planu operacji nie będą zmieniać. Humor, ale tragiczny w skutkach, gdyż Rosja tak walczyła w I wojnie, jak chroniła swoje tajemnice… i jak pokonywała rezydenta niemieckiego wywiadu. Kpiny w biały dzień, zwłaszcza kiedy Romanow gubi magazynek swego pistoletu, a potem Niemcowi udaje się go skutecznie oszukać: rezydent unika schwytania fingując własną śmierć.

„Cierpienie załamanego serca” to kolejna powieść cyklu. Akcja książki przenosi się do Szwajcarii, gdzie działający w warunkach wojny w kontrwywiadzie, odnaleziony przez księcia Kozłowskiego, Romanow ma wykraść tajny rejestr kontaktów, prowadzony przez zawodowego handlarza informacji, Sommera, który te informacje sprzedaje obu wojującym stronom. Kontrwywiad rosyjski organizuje trupę teatralną, złożoną z dość przypadkowych ludzi, która ma zdobyć wspomniany rejestr. Autor opisuje odpowiednie przedsięwzięcia trupy oraz przeciwdziałania Sommera.

Czytelnik spotyka też nową postać, Klarę. Interesujące wyjaśnienie, kim jest Klara. Nie wypada tego ujawniać; nie wypada też opisywać, jak bohaterowie powieści dotarli do sejfu z rejestrem, co zastali w pomieszczeniu i kto za tym stał. Częściowo mafia… ale nie tylko. Koniec powieści jest niemal tragiczny. Jak dalece, o tym Akunin napisze w dalszej powieści tego cyklu.

Te pełne humoru powieści częściowo wyjaśniać mogą, dlaczego Rosji szło w I wojnie tak marnie…

                                                                                                 Jacek Potocki

Boris Akunin. „Młokos i diabeł” i „Cierpienie złamanego serca”, z cyklu „Bruderszaft ze śmiercią”. Tłum. Piotr Fast. Wydawnictwo „Replika”.

W wydaniu nr 225, sierpień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIE DECYDENTA

  Życie proroka
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Humorystyczna tragedia
 3. HISTORIA DECYDENTA

  Demony kraju-raju
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Wczoraj programuje dzisiaj
 5. WIATR OD MORZA

  Zwycięzca bierze wszystko
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Nawała ze Wschodu
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  "Misiek" w Warszawie
 8. GEOGRAFIA DECYDENTA

  Wielka rzeka Chin
 9. POLSKA DECYDENTA

  Tatry i Zakopane
 10. UCIECZKI DECYDENTA

  Droga do wolności
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Życiorys bohatera
 12. RELIGIE DECYDENTA

  Historia zagrożeń dla Kościoła
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako rytuał i pusty gest
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Wojna hybrydowa
 15. WIATR OD MORZA

  Pol Waszem