Established 1999

GEOGRAFIA DECYDENTA

14/08/2020

Wielka rzeka Chin

Historia rzeki Jangcy o długości 6300 kilometrów, czyli Błękitnej Rzeki to historia Chin. Ta książka to znakomity przewodnik po dorzeczu tej rzeki, które ma  ponad 1.8 miliona kilometrów kwadratowych.

Omówione zostały różne odcinki tej rzeki, zwłaszcza jej początki, które znajdują się w górach Tangla na Wyżynie Tybetańskiej. Od wieków, ludzie osiedlający się w środkowym biegu, uprawiali ryż i zajmowali się rybołówstwem. W książce przedstawiono też miejsca starożytnych kultur, znajdujące się w dolnym biegu rzeki, takich jak Majiabang i kultura Hemudu, związane właśnie z uprawą ryżu.

Rzeka Jangcy w okresach powodzi i suszy, była utrapieniem dla Chin; powódź (największa w 1870 roku) powodowała zniszczenia i śmierć ludzi. Powodzie występują zresztą do dzisiaj: autorzy omawiają trzy rodzaje powodzi, wszystkie powodowane są przez powódź w górnym biegu, przed tzw. Trzema Wąwozami. Władze, w różnych okresach historycznych, podejmowały próby działań antypowodziowych; w ChRL przez 17 lat budowano zaporę Trzech Przełomów.

Autorzy książki przytaczają liczne legendy, związane z rzeką Jangcy, a przekazywane w chińskiej tradycji. Omawiają też poszczególne dopływy i kanały, łączące systemy rzeki Jangcy, w tym znany na całym świecie i największy w historii świata Wielki Kanał, a także tamy i groble, które zapobiegały powodziom.

W książce przedstawione zostały też góry i szczyty, wzdłuż rzeki Jangcy, m.in. unikalny klif Burial, ze zwisającymi zeń trumnami. Wreszcie, wspomniane już Trzy Wąwozy: Qutang, Wuxia i Xiling, miejsce znane ze spektakularnych widoków, a także starożytne miasta, znajdujące się tam.

Czytelnik ma okazję zapoznać się z jeziorami, które zapisały się w historii Chin i wspierały oraz nada wspierają swymi wodami rzekę Jangcy. Opis ujścia rzeki Jangcy: odcinek ujścia zaczyna się w mieście Jiangying. Tam rzeka rozszerza się, a prąd zwalnia.

Koniec książki to tabela chronologii chińskich dynastii.

Bardzo wartościowa książka o wielkiej chińskiej rzece. Należy pochylić czoła nad polskim wydawnictwem, które promuje na Zachodzie, w tym w Europie, meandry chińskiej cywilizacji.

                                                                                              Jacek Potocki

„Historia rzeki Jangcy”. Tłum z jęz. angielskiego Filip Szymborski. Seria „Historia chińskiej cywilizacji”. Wydawnictwo „Time Marszałek Group”, Toruń 2019

W wydaniu nr 225, sierpień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIE DECYDENTA

  Życie proroka
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Humorystyczna tragedia
 3. HISTORIA DECYDENTA

  Demony kraju-raju
 4. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Wczoraj programuje dzisiaj
 5. WIATR OD MORZA

  Zwycięzca bierze wszystko
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Nawała ze Wschodu
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  "Misiek" w Warszawie
 8. GEOGRAFIA DECYDENTA

  Wielka rzeka Chin
 9. POLSKA DECYDENTA

  Tatry i Zakopane
 10. UCIECZKI DECYDENTA

  Droga do wolności
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Życiorys bohatera
 12. RELIGIE DECYDENTA

  Historia zagrożeń dla Kościoła
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako rytuał i pusty gest
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Wojna hybrydowa
 15. WIATR OD MORZA

  Pol Waszem