Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

20 marca 2020

Amerykańska komunistka

Bella V.Dodd jest Włoszką, która wyemigrowała z rodziną do USA, gdzie działała w Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych.

Pełne jej imię to Maria Assunta Izabella; stąd Bella. Imię to uznane zostało za amerykańskie. Na początku wspomnień autorka pisze o swoim dzieciństwie, spędzonym we Włoszech w rodzinie zastępczej, gdyż jej biologiczna matka dołączyła do ojczyma, który wyjechał do Stanów. Po latach matka zabrała ją do USA, gdzie Bella ukończyła szkoły i została nauczycielką. W międzyczasie uległa wypadkowi; amputowano jej stopę.

Powoli poznaje w USA literaturę socjalistyczną, a następnie komunistyczną; początkowo czyni to z pobudek intelektualnych, potem już z pobudek ideowych. Bella jest nauczycielką, ale jednocześnie działaczką organizacji pedagogicznych. Stopniowo zbliża się do partii komunistycznej.

Z jej wspomnień wynika jednoznaczny wniosek: Komunistyczna Partia USA działała na zlecenie Moskwy i Międzynarodówki Komunistycznej a jej celem było wywołanie rewolucji komunistycznej czyli obalenie istniejącego ustroju w Stanach. Na kartach książki pojawiają się liczne nazwiska działaczy oświatowych i politycznych, kryptokomunistów, którzy zapewnia