Established 1999

KOBIETY DECYDENTA

16 marzec 2020

Życie za kratami

Jest to zapis rozmów z 12 więźniarkami, odbywającymi kary za różne przestępstwa: od oszustw kredytowych po zabójstwa.

Więźniarki na ogół wywodzą się z rodzin patologicznych, w których oboje rodzice są alkoholikami, więźniarki same są narkomankami lub złodziejkami, nierzadko jeszcze w latach szkolnych zaszły w ciążę. Często, rodzice, rodzeństwo bądź mężowie weszli w konflikt z prawem i „siedzieli”.

Autorki dość wiernie opisały pierwszy kontakt więźniarek z narkotykami oraz wpływ nałogu na rozsypywanie się więzów rodzinnych skazanych. Często osadzone doznawały przemocy od partnerów; jeden z przypadków zakończył się nawet śmiercią agresywnego, pijanego, partnera, inny zaś zakończył się zgonem agresywnej sąsiadki.

Autorki opisują okropne skutki uzależnienia więźniarek od narkotyków, w postaci „wypadnięcia” poza nawias społeczeństwa. Więźniarki mają kontakt z dziećmi; niektóre dzieciaki znają przyczynę nieobecności mamy w domu. Ciekawe, że dość często los więźniarek jest przychylnie przyjmowany w ich byłym środowisku zawodowym lub sąsiedzkim.

A więzienie? Zwraca uwagę czytelnika marne przygotowanie psychologów więziennych do pełnienia swych funkcji, a także zły charakter niektórych oddziałowych, które traktują osadzone w więzieniu kobiety jak nie-ludzi, wreszcie, na uwagę zasługuje uchylenie tajemnicy regulaminu więziennego oraz obowiązującego za kratami porządku dnia.

Interesujące są charaktery samych więźniarek: niektóre sprawiają wrażenie nadal urzeczonych łatwym pieniądzem, chodź nie chcą powtarzać popełnionych przed więzieniem błędów, niektóre zaś odcinają się od przeszłości i żałują, że skonfliktowały się z prawem. Z książki bije przesłanie, skierowane do młodych, polskich dziewcząt: nie używajcie narkotyków, nie pijcie, gdyż te dwa nałogi są dla was zgubą.

Autorki napisały świetną książkę, która mogła ujrzeć światło dzienne dzięki pomocy funkcjonariuszy Służby Więziennej. Powinny ją przeczytać zarówno młode jak i starsze panie by usłyszeć, że pobyt za kratami to prawdziwa przerwa w życiorysie człowieka, niezależnie od jej długości.

                                                                                               Jacek Potocki

Katarzyna Borowska, Anna Matusiak-Rześniowiecka. „Skazane. Historie prawdziwe”. Wydawnictwo „Wielka Litera”, Warszawa 2019

W wydaniu nr 220, marzec 2020, ISSN 2300-6692 również

  1. KOBIETY DECYDENTA

    Czasy słusznie minione
  2. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Auf Wiedersehen, Herr Gutenberg!
  3. LIST OTWARTY DO PREMIERA RP

    Przedsiębiorcy z BCC radzą i proszą
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Druga Osoba w II RP
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Czy nas się ktoś pytał?
  6. HISTORIA DECYDENTA

    Amerykańska komunistka
  7. WIATR OD MORZA

    Dżuma XXI wieku
  8. POLITYKA DECYDENTA

    Nikt mu nie podskoczy
  9. KOBIETY DECYDENTA

    Życie za kratami
  10. GŁUPOTA DECYDENTA

    Jaki to kraj?
  11. REWOLUCJE DECYDENTA

    Życie człowieka z boku
  12. POCIĄG DO MLEKA

    Czarnocin liderem
  13. KLASYKA DECYDENTA

    Polskość w głębi duszy
  14. DLA SMAKOSZY

    Whisky Karuizawa
  15. KOBIETY DECYDENTA

    Życie w schyłkowym PRL-u
  16. WIATR OD MORZA

    Szczuhejt
  17. KONTROLA BIZNESOWA c.d.

    Budowanie staranności podatnika
  18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Anachroniczny honor męski