Established 1999

KOBIETY DECYDENTA

2 marzec 2020

Życie w schyłkowym PRL-u

Jest to książka o trudnym, wręcz nieszczęśliwym, życiu pewnej dziewczyny. Tzw. panny z dzieckiem, jeszcze uczennicy w maturalnej klasie, która w wyniku bardzo złych stosunków z matką i z siostrą, zostaje wyrzucona z domu i przenosi się do ciotki, do Wrocławia.

Bohaterka powieści, Anita Winiarska, nie bardzo sobie radzi z problemami: nie jest przebojowa, wszystkiego się boi; ponadto nikt jej nie chce w trudnej sytuacji życiowej (ciąża) pomóc.

Był rok 1978, zwiastujący koniec PRL, o czym sporo jest w książce. W „szemranej” dzielnicy Anita natyka się na towarzystwo z półświatka: wykolejeni młodzi ludzie, alkoholicy. Ich postaci przewijają się przez całą powieść. Są oni niejako związani z Anitą, a szczególnie panna Florka i przystojniak, zwany Wilkiem. W tym ostatnim Anitka się zakochuje. Ale ciocia rai Anitce na męża pana Aleksandra, syna swojej byłej miłości. Anita nie chce związku z drętwym, choć „dzianym” Aleksandrem: unika go, właściwie ucieka od niego, choć przez jakiś czas nawet razem mieszkają. To wspólne mieszkanie dość nieszczególnie kończy się dla Anity: umierająca ciotka rzekomo przekazuje swoje mieszkanie siostrze Anity, Reginie.

W pewnym momencie czytelnik ma okazję dowiedzieć się, dlaczego Regina tak bardzo nienawidzi Anity. Jest to ważne przesłanie dla rodziców, którzy powinni bacznie przyglądać się relacjom między rodzeństwem.

W powieści są ważne wątki z działalności „Solidarności”: występuje w niej nawet zaangażowany działacz tego związku zawodowego, pokazane są strajki w Polsce, fatalne zaopatrzenie w towary pierwszej potrzeby. Anita podejmuje pracę w ośrodku dla osób opóźnionych w rozwoju, gdzie zaprzyjaźnia się z panną Oksaną, która przekazuje jej dom. Anita tam jedzie, poznaje niewidomego artystę, który tam rezyduje, zakochuje się w nim i wychodzi za niego za mąż. Oksana ginie samobójczo, ale pod koniec powieści pojawia się „cudownie” odratowana, w towarzystwie wrednej Reginy, która przejmuje dom.

Co się dzieje z Anitą? Wyjeżdża z niewidomym mężem do jego zrujnowanego domu. O tym będzie w następnym tomie trzyczęściowego cyklu „Pochyłe niebo”. A dlaczego ten to nosi tytuł „Ćma”? Bo na ciele Wilka była wytatuowana ćma, która w założeniu miała być motylem, ale jakoś wyszło inaczej. A może to Anita jest tą ćmą, która szuka światła?

Bardzo realistyczna i ciekawa powieść o niedawnych czasach.

                                                                                              Jacek Potocki

Ewa Cielesz. „Ćma”. Powieść z cyklu „Pochyłe niebo”. Wydawnictwo „Axis Mundi” 2018

W wydaniu nr 220, marzec 2020, ISSN 2300-6692 również

  1. KOBIETY DECYDENTA

    Czasy słusznie minione
  2. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Auf Wiedersehen, Herr Gutenberg!
  3. LIST OTWARTY DO PREMIERA RP

    Przedsiębiorcy z BCC radzą i proszą
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Druga Osoba w II RP
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Czy nas się ktoś pytał?
  6. HISTORIA DECYDENTA

    Amerykańska komunistka
  7. WIATR OD MORZA

    Dżuma XXI wieku
  8. POLITYKA DECYDENTA

    Nikt mu nie podskoczy
  9. KOBIETY DECYDENTA

    Życie za kratami
  10. GŁUPOTA DECYDENTA

    Jaki to kraj?
  11. REWOLUCJE DECYDENTA

    Życie człowieka z boku
  12. POCIĄG DO MLEKA

    Czarnocin liderem
  13. KLASYKA DECYDENTA

    Polskość w głębi duszy
  14. DLA SMAKOSZY

    Whisky Karuizawa
  15. KOBIETY DECYDENTA

    Życie w schyłkowym PRL-u
  16. WIATR OD MORZA

    Szczuhejt
  17. KONTROLA BIZNESOWA c.d.

    Budowanie staranności podatnika
  18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Anachroniczny honor męski