Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

22 październik 2018

Polska oczami sędziego

Andrzej Rzepliński, były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, w tym wywiadzie-rzece porusza sprawy, które aktualnie mają miejsce w Polsce.

Już w pierwszym zdaniu uważa, że w Polsce „mamy do czynienia z konstytucyjnym zamachem stanu”. Uważa też, że w Polsce jest „faszystowskie państwo nowego typu”. Podobnie ostre oceny będą przewijać się przez całą książkę. Rzepliński mówi o polityce partii rządzącej, która jednym wiele daje, by innym zabrać. Obawia się, że po zmianie władzy to, co zostało zniszczone, trzeba będzie przez wiele lat odbudowywać.

Cały rozdział książki został poświęcony prezesowi partii rządzącej, z którym Rzepliński studiował na jednym roku Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie prezes walczy z Rzeplińskim, który nie popiera jego pomysłów zmiany systemu sądownictwa w Polsce.

Rządzący nie mają czego „wyciągnąć” Rzeplińskiemu: nie jest on ani „resortowym dzieckiem”, ani nie podlega dezubekizacji… Jest natomiast synem rolnika i osobiście siał i kosił zboże na polu. Jego życie to transparentna kwintesencja uczciwości, co nie pasuje za bardzo rządzącym; sędzia nie ukrywa, że był członkiem PZPR. Ale należał również do „Solidarności” i bronił, jako członek Fundacji Helsińskiej, obecnego ministra-koordynatora służb specjalnych, Mariusza Kamińskiego, przed odpowiedzialnością sądową, a także reprezentował interesy ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. Może dlatego z tych kierunków nie ma na niego ataków.

Czytelnik dowiaduje się o obowiązkach prezesa Trybunału Konstytucyjnego, o zakładanych podsłuchach. Sporo miejsca sędzia Rzepliński poświęca negatywnym komentarzom polityki partii rządzącej, na tle polityki populistycznej niektórych państw europejskich, o przepychankach partii rządzącej z Unią Europejską, która śledzi bieg wydarzeń w Polsce.

Sędzia Rzepliński zastanawia się również nad działaniami polskich polityków, zwłaszcza prezydenta, ocenia pomysły zmiany konstytucji, przypomina prace nad aktualnie obowiązującą konstytucją. No i wreszcie wypowiada się na temat rozgrywającej się obecnie wojny partii rządzącej w Trybunałem Konstytucyjnym, mówi o tzw. sędziach dublerach. Podaje swoje rozumienie przyczyn, dla których partia rządząca chce TK zniszczyć.

Na koniec kluczowy problem: na czym polega głoszona przez partię rządzącą „reforma sądów”. Rzepliński jest zdania, że nie chodzi o żadną reformę, tylko o zglajchszaltowanie sądownictwa wszystkich szczebli, by zlikwidować niezawisłość sędziów. A zwykli zjadacze chleba niewiele z tego wszystkiego rozumieją.

Trzeba tę książkę przeczytać właśnie po to, by te ruchy zrozumieć, zanim będzie za późno.

                                                                                              Jacek Potocki

Andrzej Rzepliński w rozmowie z Janem Osieckim. „Sędzia gorszego sortu”. Wydawnictwo „Prószyński i S-ka”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Nauka przez przypominanie
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Anioł Śmierci
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Maciek
 4. ROZWOJOWE PROGNOZY

  Włochy biedniejsze niż Polska
 5. PAŁAC CHOJNATA

  Nudne miejsce dla paryżanki
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Polska oczami sędziego
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Polacy kochają wolność
 8. A PROPOS...

  ...PGNiG i gazu z Ameryki
 9. POLSKI SUKCES W LONDYNIE

  Moneta z rumem
 10. WSPÓLNE CZYTANIE

  Trójka bohaterów
 11. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

  W oparach czakramu
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Zdrowe śniadanie początkiem dnia
 13. BEZ GORSETU

  Czas kobiet
 14. WIATR OD MORZA

  Septem peccata capitalia...
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o walkach w Afganistanie
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Ferment w Unii Europejskiej
 17. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań uznany za Francuza
 18. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pjongjang nadal ma atomy
 19. WIATR OD MORZA

  Krew gorszego sortu
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a godność
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polacy w krainie blasku
 22. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przemiana duchowa oszusta