Established 1999

WIATR OD MORZA

8 październik 2018

Septem peccata capitalia...

…to po łacinie w tradycji chrześcijańskiej klasyfikacja podstawowych 7 grzechów i wad ludzkich, które nieprzestrzegane mają dawać początek wszystkim grzechom i człowieczym wadom – pisze Sławomir J. Czerniak.

Sławomir J. Czerniak

Ich klasyfikacja powinna być znana w tak katolickim kraju jak Polska.

Niejaki Hieronim Bosch, artysta, około 1525 r., przedstawił je w formie obrazu pt. Stół Mądrości, przypisując każdemu grzechowi określone zwierzę, który prezentuję poniżej. Myślę, że zrobił to dlatego że w XVI wieku ludzie nie umieli pisać i czytać, jak obecnie część naszego społeczeństwa, które czerpie wiedzę ze współczesnych obrazków, czyli telewizji – jedynego źródła wiedzy.

7 grzechowDlatego, na wszelki przypadek, przypomnę je w kolejności ciężaru gatunkowego:

 1. Pycha – paw;
 2. Chciwość – ropucha;
 3. Nieczystość – kozioł;
 4. Zazdrość – wąż;
 5. Łakomstwo – świnia;
 6. Gniew – lampart;
 7. Zemsta – żółw.

 

Właśnie ten opis obrazkowy wywarł na mnie szokujące wrażenie. Od lat widzimy jak te grzechy rozszerzają się na nasze społeczeństwo, a władzę w szczególności. W tym drugim przypadku, właśnie przypisanie zwierzaka konkretnemu osobnikowi będącemu u sterów każdej władzy w Polsce jest odkrywcze. Codziennie jesteśmy zasypywani potokiem politycznych, gospodarczych i moralnych wywodów z ust osób na wszystkich szczeblach władzy: w Sejmie i rządzie zwłaszcza, których działalność kojarzy się nam z tym czy owym grzechem. Wydaje mi się, że prym wiedzie Pycha, połączona z Chciwością i Zazdrością. W tym przypadku wprzęgnięte są publikatory pokazujące nam, najlepszych spośród nas, samo wybieralnych dzięki ordynacji wyborczej.

Na ekranach telewizorów widzimy Pawie, Ropuchy, Węże i Świnie w szczególności. Obrady najwyższych ciał przypominają kwik, jaki powstaje w chlewni, gdy rozwożona jest pasza…

Jeżeli z powyższych grzechów grzeszący nie uzyskują oczekiwanych profitów lub ktoś robi im wbrew, wchodzi na scenę grzech Zemsty – Żółw, powolny, o małym móżdżku, cierpliwy, niedostępny, bo w skorupie, obecnie łatwy do użycia z uwagi na kosmetykę wymiaru sprawiedliwości.

Gdy grzeszenie władzy nie podoba się komuś lub ktoś jej przeszkadza chcąc werbalnie prowadzić dialog, do akcji wchodzi grzech Gniewu – Lampart, czyli zbrojne ramię, które stoi na straży wymienionych już grzechów, a więc, policja z pałami, straż marszałkowska, czy dożywiona młodzież.

Nie brakuje też grzechu Nieczystości – Kozła, a w zasadzie Kozłów, czyli osobników, którzy parają się tworzeniem nowej historii Polski, wylewaniem pomyj na oponentów, czy ostatnio „odkrytego” przez Episkopat grzechu pedofilstwa, najgorszej formy grzechu Nieczystości, uprawianego w tej organizacji.

Istnieje jeszcze jeden grzech – Łakomstwa, przedstawiany jako Świnia. Świadczy o pazerności elit i chapaniu największych kęsów narodowego tortu dla siebie oraz spowinowaconych. O bezwstydności świadczą nie tylko oklepane już premie, spółki tzw. skarbu państwa, czy powszechny nepotyzm. Że się tym nie krygują widzimy np. na obradach Sejmu czy komisji sejmowych, gdzie w trakcie ich trwania, żre się (bo nie konsumuje) jedzenie wniesione na salę obrad – klasyczne łakomstwo.

Patrząc na obrady obu izb, wywiady telewizyjne czy radiowe, wydaje mi się, że potrafimy już oceniać poszczególnych wybrańców i przypisać każdemu określone zwierzę z wizji Hieronima Boscha. Wielu z nich skupia w sobie po kilka takich zwierząt, a niektórzy większość.

PiekloPosiadania takiej wiedzy nie możemy zaprzepaścić. Niedługo wybory samorządowe, a następnie parlamentarne. Kreśląc los Polski na kartach wyborczych na najbliższe lata, oceniajmy nie tylko wiedzę kandydatów i doświadczenie, ale także podatność na 7 grzechów głównych. A to można wyczytać z faktycznych dokonań, światopoglądu, życiorysu politycznego, prywatnego, publicznych zachowań, priorytetów, czy choćby nawet jakie kandydaci i kandydatki mają hobby.

No i najważniejsze: czy mają zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia, zwłaszcza psychicznego, bo w kończących się kadencjach mieliśmy wiele przypadków, które opisałem w felietonie z dnia 01 maja 2017 r. pt. „Jednostka”.

Sławomir J. Czerniak

PS Felieton dedykuję wynalazcy kotła, w którym smażyć się będą ci wszyscy, którzy nie przestrzegają tych 7 przykazań.

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Nauka przez przypominanie
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Anioł Śmierci
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Maciek
 4. ROZWOJOWE PROGNOZY

  Włochy biedniejsze niż Polska
 5. PAŁAC CHOJNATA

  Nudne miejsce dla paryżanki
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Polska oczami sędziego
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Polacy kochają wolność
 8. A PROPOS...

  ...PGNiG i gazu z Ameryki
 9. POLSKI SUKCES W LONDYNIE

  Moneta z rumem
 10. WSPÓLNE CZYTANIE

  Trójka bohaterów
 11. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

  W oparach czakramu
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Zdrowe śniadanie początkiem dnia
 13. BEZ GORSETU

  Czas kobiet
 14. WIATR OD MORZA

  Septem peccata capitalia...
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o walkach w Afganistanie
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Ferment w Unii Europejskiej
 17. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań uznany za Francuza
 18. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pjongjang nadal ma atomy
 19. WIATR OD MORZA

  Krew gorszego sortu
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a godność
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polacy w krainie blasku
 22. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przemiana duchowa oszusta