Established 1999

POLSKI SUKCES W LONDYNIE

17 październik 2018

Moneta z rumem

Polska firma Lux Coin wspólnie z Mennicą Polską stworzyły pierwszą na świecie monetę wyposażoną w kapsułę z rumem. W jej środku skrywa się najstarszy rum na świecie – Harewood Rum 1780. Światowa premiera tego niezwykłego przedmiotu odbędzie się 20 października br. podczas RumFest w Londynie. Rum Coin jest pierwszą monetą na świecie wyposażoną w kapsułę z rumem.

W jej wnętrzu skrywa się Harwood Rum z 1780 r., czyli oficjalnie wpisany do księgi rekordów Guinnesa najstarszy rum na świecie. Ten trunek to prawdziwa kapsuła czasu przenosząca nas w odległą rzeczywistość. Gdy rodził się w murach jednej z destylarni na Barbados, podróż żaglowcem z Europy na tą odległą wyspę zajmowała kilka tygodni. Było to również czas, gdy Stany Zjednoczone wciąż walczyły o swoją niepodległość, a na polskim tronie zasiadał ostatni król Stanisław August.

Emitentem monety jest umiejscowiony na karaibskiej wyspie, z której pochodzi Harwood Rum, Central Bank of Barbados. Rum Coin zostanie wybita w ramach limitowanej edycji liczącej zaledwie 300 egzemplarzy. Każda z nich będzie posiadała wartość nominalną 100 dolarów Barbadosu i zostanie wykonana z dwóch uncji złota najwyższej próby (99,99%). Do historii trunku skrywającego się we wnętrzu monety nawiązuje również dekoracja rewersu, który został ozdobiony karaibskimi i żeglarskimi motywami.

Rum coin box 500Ta unikatowa moneta to prawdziwa gratka zarówno dla miłośników rzadkich trunków, jak również kolekcjonerów numizmatycznych „białych kruków”. Powstała dzięki współpracy dwóch polskich firm: Lux Coin i Mennicy Polskiej. Pierwsza z nich została założona przez ekspertów firmy Wealth Solutions, specjalizującej się w dostarczaniu wymagającym klientom unikatowych trunków i innych przedmiotów kolekcjonerskich. To również z kolekcji należącej do Wealth Solutions pochodzi zamknięty w Rum Coin trunek i to w gronie jej pracowników narodziła się idea stworzenia tej monety. Mennica Polska, założona przez króla Stanisława Augusta w 1766 r., jest jedną z najbardziej innowacyjnych mennic na świecie, a monety przez nią produkowane zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Premiera Rum Coin będzie miała miejsce 20 października br. podczas RumFest w Londynie, największego na świecie festiwalu rumu.

Moneta jest dostępna w sprzedaży za pośrednictwem strony Lux-coins.com. Jest to druga moneta z serii Spirit Coins, tworzonej przez firmę Lux Coin. W ramach serii powstają także: Whisky Coin (wyposażana w kapsułę z najstarszą rocznikową whisky na świecie) oraz Cognac Coin (z najstarszym koniakiem na świecie).

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Nauka przez przypominanie
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Anioł Śmierci
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Maciek
 4. ROZWOJOWE PROGNOZY

  Włochy biedniejsze niż Polska
 5. PAŁAC CHOJNATA

  Nudne miejsce dla paryżanki
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Polska oczami sędziego
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Polacy kochają wolność
 8. A PROPOS...

  ...PGNiG i gazu z Ameryki
 9. POLSKI SUKCES W LONDYNIE

  Moneta z rumem
 10. WSPÓLNE CZYTANIE

  Trójka bohaterów
 11. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

  W oparach czakramu
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Zdrowe śniadanie początkiem dnia
 13. BEZ GORSETU

  Czas kobiet
 14. WIATR OD MORZA

  Septem peccata capitalia...
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o walkach w Afganistanie
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Ferment w Unii Europejskiej
 17. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań uznany za Francuza
 18. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pjongjang nadal ma atomy
 19. WIATR OD MORZA

  Krew gorszego sortu
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a godność
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polacy w krainie blasku
 22. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przemiana duchowa oszusta