Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

19 październik 2018

Polacy kochają wolność

Położenie naszego kraju między Rosją a Niemcami rzutowało na losy Narodu.  Polacy byli gnębieni przez obie sąsiedzkie nacje, byli osadzani w niemieckich obozach koncentracyjnych i radzieckich gułagach. I nierzadko z tych okropnych miejsc odosobnienia z powodzeniem uciekali.

Ta książka jest o sześciu ucieczkach Polaków ze Wschodu, zarówno w czasach carskich, jak i radzieckich oraz o trzech ucieczkach z hitlerowskich obozów koncentracyjnych. I o jednej ucieczce zasobów w 1939/40 roku, czyli o wyprowadzeniu polskiego złota z kraju, przed okupacją niemiecko-radziecką.

Pierwszy esej dotyczy ucieczki Maurycego Beniowskiego z carskiego zesłania na półwyspie Kamczatka w 1771 roku.  Autor opisuje dzieje Beniowskiego, jego drogę do miejsca zesłania i ucieczkę skradzionym okrętem do dalekiego Makau, portugalskiej kolonii w Chinach. Potem w książce jest opis ucieczki z syberyjskiego zesłania niezbyt w dzisiejszych czasach pamiętanego, choć nadal czczonego w rodzinnym Tarnowie, Polaka Rufina Piotrowskiego, wreszcie czytelnik może zapoznać się z ucieczką z bolszewickiego więzienia przez Mongolię i Chiny do Polski, słynnego pisarza Ferdynanda Ossendowskiego.

Ucieczka polskiego złota: to też była ucieczka, choć nie ludzi, ale naszego skarbu narodowego przed rozdrapaniem przez radzieckiego i niemieckiego okupanta. Przy okazji czytelnik dowiaduje się o zamiarach naszych ówczesnych aliantów, a zwłaszcza Churchilla, zagarnięcia polskiego złota. Dowiaduje się też o tym, że wszystkie ważniejsze funkcje państwowe przed wybuchem wojny sprawowali w Polsce Piłsudczycy-legioniści, czyli wojskowi w rezerwie bądź w stanie spoczynku.

Autor pisze o słynnych ucieczkach z niemieckich obozów, zarówno jenieckich jak i koncentracyjnych, a także o przeżyciach polskich uciekinierów z obozów radzieckich oraz z miejsc stalinowskich deportacji.

Większość ucieczek miała charakter przedsięwzięć zbiorowych, w których uczestniczyło kilka-kilkanaście osób. Każda z ucieczek wymagała bardzo szczegółowego opracowania; powodzenie w wielkim stopniu zależało od zwykłego szczęścia. Każdej z ucieczek również towarzyszyły akty ludzkiej solidarności ze strony otoczenia, nawet w warunkach zbrodniczego totalitaryzmu. Ten aspekt książki zasługuje na szczególną uwagę.

                                                                                                 Jacek Potocki

Andrzej Fedorowicz. „Słynne ucieczki Polaków”. Wydawnictwo „Fronda”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 203, październik 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Nauka przez przypominanie
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Anioł Śmierci
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Maciek
 4. ROZWOJOWE PROGNOZY

  Włochy biedniejsze niż Polska
 5. PAŁAC CHOJNATA

  Nudne miejsce dla paryżanki
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Polska oczami sędziego
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Polacy kochają wolność
 8. A PROPOS...

  ...PGNiG i gazu z Ameryki
 9. POLSKI SUKCES W LONDYNIE

  Moneta z rumem
 10. WSPÓLNE CZYTANIE

  Trójka bohaterów
 11. NA ZAMKU W NIEPOŁOMICACH

  W oparach czakramu
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Zdrowe śniadanie początkiem dnia
 13. BEZ GORSETU

  Czas kobiet
 14. WIATR OD MORZA

  Septem peccata capitalia...
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o walkach w Afganistanie
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Ferment w Unii Europejskiej
 17. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań uznany za Francuza
 18. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pjongjang nadal ma atomy
 19. WIATR OD MORZA

  Krew gorszego sortu
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a godność
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polacy w krainie blasku
 22. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przemiana duchowa oszusta