Established 1999

KOBIETY DECYDENTA

21/09/2020

Tragedia Olgi

Pewnego dnia mąż powiedział 38-letniej bohaterce powieści, Oldze, że od niej odchodzi. Potem Mario sprecyzował, że zakochał się w innej, młodszej.

Tą osobą była Carla, którą mąż bohaterki „się opiekował” wcześniej, kiedy była dziewczynką. Olga zmieniła się pod wpływem okoliczności: stała się ordynarna, nieuprzejma dla innych, ale postanowiła nie nadskakiwać mężowi.

Czytelnik zapoznaje się ze stanem  psychicznym Olgi, po porzuceniu jej przez męża: Olga staje się roztargniona oraz senna. Pamiętajmy, że w tej rodzinie była dwójka dzieci w wieku szkolnym, Ilaria i Gianni oraz pies. Olga zastanawia się, jaka jest przyczyna owego porzucenia, w którym momencie i w jaki sposób postąpiła niewłaściwie. Usiłuje dowiedzieć się od znajomych, co się z byłym mężem dzieje, a zwłaszcza, gdzie on mieszka. Podąża w kierunku domniemanego miejsca zamieszkania Maria, ale on tam najwyraźniej nie mieszka.

Kiedy w mieszkaniu pojawiły się mrówki, Olga zastosowała truciznę w sprayu. Skutki były tragiczne: syn Gianni się zatruł, a pies zdechł. Olga potrzebuje wsparcia psychicznego: uderza do sąsiada-muzyka Carrano, jednakże ten ją na początku rozczarowuje.

Powoli nasza bohaterka  wycofuje się ze związku z byłym już mężem, choć nadal jej stan budzi wiele wątpliwości. Olga ma nawet wizje, związane z przeszłością. Stosunki z byłym mężem i jej partnerką jakby się unormowały: Mario w określone dni  zabiera do siebie nawet swoje dzieci. Koniec powieści to bliski związek Olgi z sąsiadem-muzykiem i koniec miłości do byłego męża.

Jest to dobra powieść obyczajowa, która mówi wiele o życiu, nieszczędzącym pułapek uczuciowych, niezależnie od kraju pochodzenia bohaterów. Ta powieść powtarza nieustannie „nic nie trwa  wiecznie”. Zwłaszcza miłość.

                                                                                              Jacek Potocki

Elena Ferrante. „Czas porzucenia”. Tłum. Lucyna Rodziewicz-Doktór. Wydawnictwo „Sonia Draga”, Katowice 2020,  str. 291

W wydaniu nr 226, wrzesień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Prawda o WP
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Polska a sprawa białoruska
 3. ZDROWIE DECYDENTA

  Prawda o koronawirusie?
 4. KOBIETY DECYDENTA

  Tragedia Olgi
 5. PEACE ONE DAY

  Dzień, jakich mało
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Śmierć kliniczna
 7. POEZJA DECYDENTA

  Elegancki tomik
 8. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Wszyscy kłamią!
 9. DECYDENT GLOBTROTER

  Zdobywamy wulkany
 10. WIATR OD MORZA

  Co z tą ideologią?
 11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a samokontrola
 12. FOLWARK POLSKI

  Dzika historia
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemniczy bank