Established 1999

ZDROWIE DECYDENTA

24 wrzesień 2020

Prawda o koronawirusie?

Jest to książka o koronawirusie, który od kilku miesięcy paraliżuje cały świat, w tym Polskę i Niemcy. Jej autorami są znani i cenieni niemieccy lekarze.

Wspomniana epidemia, określana czasami jako pandemia, związana jest z drakońską kwarantanną i obostrzeniami, wprowadzonymi w krajach dotkniętych koronawirusem.

Autorzy rozpoczynają swoje rozważania stwierdzeniem, że wirusy występują wszędzie, są przyczyną 10-20 procent konwencjonalnych przeziębień i wywołują objawy klasycznej infekcji grypowej. Przypominają głośną epidemię w 2003 roku, spowodowaną przez wirus SARS, która nie doprowadziła do wielkiej liczby zgonów, natomiast wywołała ogromne straty ekonomiczne. Podobnie było z mało zaraźliwym wirusem MERS-Cov w 2012 roku.

A jak jest teraz? Koronawirus, który pojawił się najpierw w Chinach, w jednych krajach był mniej, a w innych bardziej groźny. Aktualna epidemia jest związana z dowolnym, wręcz beztroskim, żonglowaniem liczbami zgonów z powodu koronawirusa: zmarłych „z koronawirusem” włącza się do kategorii osób zmarłych „na koronawirusa”, co nie jest uzasadnione. Poza tym, testy nie są wiarygodne, są po prostu wadliwe; ich wyniki zależą od czasu i miejsca badania chorych z objawami. A choroba może być bezobjawowa, a wirus obecny jest po prostu wirusem zwykłej, choć też groźnej dla osób w starszym wieku, średnio ciężkiej grypy. W Niemczech panikę siał zwłaszcza Instytut Roberta Kocha.

Środki zaradcze: mycie rąk i ograniczenie kontaktów tak, jednak maseczki, z uwagi na niewielkie rozmiary koronawirusa są nieprzydatne.

Autorzy omawiając przebieg epidemii w USA, we Włoszech, w Hiszpanii i w Anglii, nasuwają się im  określenia: chaos i panika. Wreszcie sytuacja w Niemczech: wszystko pozamykane, choć po czasie, wyrywkowe testy, które nic nie mówią, Bundestag wprowadza stan epidemii. Te środki nic nie dały, a zostały bezpodstawnie przedłużone, podczas gdy w innych krajach zostały zniesione, a wzrostu liczby infekcji tam nie odnotowano.

Co ze służbą zdrowia? Ludzie boją się iść do szpitali, które stoją puste. Autorzy piszą też, co rząd niemiecki zrobił w sprawie epidemii dobrze, oceniając, że nic, oraz co zrobił źle: 9 punktów, wreszcie, co powinien był zrobić. Piszą też, co się aktualnie dzieje, z powodu wprowadzonych obostrzeń: pada gospodarka. I tu jest miejsce na analizę konsekwencji gospodarczych wprowadzonych obostrzeń. Po prostu recesja gospodarcza. A jakie konsekwencje dla edukacji? Autorzy przytaczają przykład Szwecji, która inaczej podeszła do epidemii.

Jakie środki powinny być zastosowane? Polemizują z poglądem o zasadniczej roli szczepionki, o której skuteczności wątpią, w przypadku koronawirusa. Piszą też o negatywnej roli mediów publicznych w informowaniu o pandemii. Mówią wręcz o ich porażce, o tym, że rozpętały masową histerią. A rząd, korzystając z chaosu, zawiesił podstawowe prawa demokratyczne.

Wniosek końcowy książki: choroba wywołana przez omawiany wirus jest niebezpieczna, szczególnie dla starszych ludzi, z jedną chorobą towarzyszącą.

Jest to książka bardzo na czasie. Zawiera wiele uwag oczywistych, które dość często są podnoszone również w naszym kraju.

                                                                                              Jacek Potocki

Dr Karina Reiss, dr Sucharit Bhakdi. „Koronawirus. Fałszywy alarm? Liczby, konkrety, konteksty”. Tłum. Marcin Masny, Wydawnictwo „Prohibita”, Warszawa 2020, str.168

W wydaniu nr 226, wrzesień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Prawda o WP
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Polska a sprawa białoruska
 3. ZDROWIE DECYDENTA

  Prawda o koronawirusie?
 4. KOBIETY DECYDENTA

  Tragedia Olgi
 5. PEACE ONE DAY

  Dzień, jakich mało
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Śmierć kliniczna
 7. POEZJA DECYDENTA

  Elegancki tomik
 8. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Wszyscy kłamią!
 9. DECYDENT GLOBTROTER

  Zdobywamy wulkany
 10. WIATR OD MORZA

  Co z tą ideologią?
 11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a samokontrola
 12. FOLWARK POLSKI

  Dzika historia
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemniczy bank