Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

3 wrzesień 2020

Zdobywamy wulkany

Jest to książka o wulkanach, pióra ich polskiego badacza. Grzegorz Gawlik nie tylko sam się na nie wspinał, ale i organizował wyprawy turystów, którzy chcieli zgłębić ich tajemnice.

Tytuł książki, „Projekt 100 wulkanów”, zapowiada unikalny, autorski, zamiar autora zbadania 100 wulkanów, z których połowa jest aktywna. Gawlik już wspiął się na przeszło połowę wulkanów. Realizacja projektu następuje w warunkach trekkingu, czyli w skrajnie trudnych warunkach terenowych lub klimatycznych, jest zatem niebezpieczna.

Ten przewodnik przedstawia 15 najpiękniejszych wulkanów Ziemi, położonych w różnych częściach świata, łącznie z europejską Etną. Książka dostarcza czytelnikowi również informacji o 10 wulkanach-zabójcach, o 10 niezwykłych miejscach wulkanicznych oraz o powulkanicznych miejscach w Polsce.

Podaje wykaz sprzętu „na wulkany”, wyjaśnia podstawowe terminy i pojęcia wulkaniczne, które uzmysłowią czytelnikom, czy mogą podjąć trud wspinaczki na określone wulkany. Prezentacja poszczególnych przedsięwzięć autora ma określony schemat: fragmenty dziennika zwykle niełatwej wyprawy, (dość często autor miał różne kontuzje i choroby), określenie położenia wulkanu, dojazd do wulkanu (nierzadko z kilku stron), opis drogi na szczyt oraz związane z tym trudności, noclegi (nierzadko są to miejsca dość prymitywnie wyposażone, o ile w ogóle są; jeśli nie ma w pobliżu noclegów, turysta musi zabrać własny namiot, a często i śpiwór, wizy i pozwolenia, niektóre kraje nie wymagają od Polaków wiz wjazdowych; wulkany dość często są położone w parkach narodowych, stąd wymagane są pozwolenia na ich eksplorację, porady, kiedy jechać, tj. w jakiej porze roku, informacje o walutach i obowiązującym języku oraz o bezpieczeństwie) w niektórych, niestabilnych, krajach jest groźba zamachów terrorystycznych, generalnie zaś prawie wszędzie dochodzi do drobnych przestępstw pospolitych, przede wszystkim do kradzieży.

Na zakończenie każdej relacji jest ważna informacja o wymaganym sprzęcie i o kosztach wyprawy. Koszty wypraw są raczej wysokie: poza kosztem wiz i lotu z Polski trzeba mieć środki na usługi lokalne: wynajęcie miejscowego transportu i przewodnika, noclegi i wyżywienie.

Autor zwraca uwagę na niski poziom usług przewodników: często nie znają trasy dojścia do wulkanu, nie znają okolicy. Zatem trzeba się dobrze do każdej wyprawy przygotować, by liczyć raczej na siebie.

Bardzo wartościowy, unikalny przewodnik z pięknymi zdjęciami wulkanów.

                                                                                              Jacek Potocki

Grzegorz Gawlik. „Projekt 100 wulkanów. Przewodnik trekkingowy Top 15. Najpiękniejsze wulkany Ziemi”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2020

W wydaniu nr 226, wrzesień 2020, ISSN 2300-6692 również

  1. HISTORIA DECYDENTA

    Prawda o WP
  2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Polska a sprawa białoruska
  3. ZDROWIE DECYDENTA

    Prawda o koronawirusie?
  4. KOBIETY DECYDENTA

    Tragedia Olgi
  5. PEACE ONE DAY

    Dzień, jakich mało
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Śmierć kliniczna
  7. POEZJA DECYDENTA

    Elegancki tomik
  8. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Wszyscy kłamią!
  9. DECYDENT GLOBTROTER

    Zdobywamy wulkany
  10. WIATR OD MORZA

    Co z tą ideologią?
  11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honor a samokontrola
  12. FOLWARK POLSKI

    Dzika historia
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Tajemniczy bank