Established 1999

PEACE ONE DAY

10 wrzesień 2020

Dzień, jakich mało

21 września 2020 roku w szczególny sposób zostanie uczczony Międzynarodowy Dzień Pokoju i 75-lecie powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Międzynarodowy Dzień Pokoju został ustanowiony na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Nr 36/67 z 30 listopada 1981 r., ale dopiero w 2001 r., podczas 111. sesji plenarnej 7 września,  Zgromadzenie Ogólne jednogłośnie przyjęło, że dzień ten będzie obchodzony corocznie 21. września. Jednocześnie zadeklarowało, że Międzynarodowy Dzień Pokoju powinien być obchodzony jako okres ogólnoświatowego zawieszenia broni i wstrzymania przemocy. (http://undocs.org/A/RES/55/282)

Na swojej stronie internetowej ONZ, świętująca w 2020 roku 75-lecie powołania do życia,  nawołuje wszystkich do włączenia się do akcji UN75, globalnej rozmowy na temat budowania pokojowej i dostatniej przyszłości. Ten rok jest szczególny także z powodu doświadczenia pandemii. Jest to dla ONZ  rok słuchania i uczenia się.

ONZ zachęca do edukacji, dialogu i solidarności.

(https://www.un.org/sites/un2.un.org/files/idp_what_you_can_do_to_help_-_one-pager.pdf)

Peace One Day Live Global Digital Experience 2020

Do ustanowienia corocznego Dnia Pokoju – 21 września, przyczyniła się założona w 1999 roku organizacja Peace One Day, której fundatorem był aktor i filmowiec Jeremy Giley.

Peace One Day dąży do tego, by Dzień Pokoju był corocznym samowystarczalnym dniem światowej jedności i współpracy międzykulturowej na bezprecedensową skalę. Dąży do podnoszenia świadomości, zachęca do ograniczenia wszelkiej przemocy przeciwko ludziom i środowisku

21 września 2020 roku ma być dniem szczególnym. Peace One Day organizuje ogólnoświatowe wydarzenie internetowe – Peace One Day Live Global Digital Experience 2020, które będzie transmitowane ze wszystkich kontynentów na żywo. Każdy może wziąć udział w całodziennym wydarzeniu, po bezpłatnej rejestracji na stronie:

https://www.peaceoneday.org/Main/PeaceDayLive.

W transmisji będzie można usłyszeć charyzmatycznych mówców, aktorów, muzyków i wydarzenia odbywające się w czasie rzeczywistym w różnych krajach świata.

Już czas najwyższy, by i w Polsce zaczęto obchodzić Międzynarodowy Dzień Pokoju, masowo i poważnie, ale zarazem radośnie, jak przystało na tak ważną uroczystość.

DK

W wydaniu nr 226, wrzesień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Prawda o WP
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Polska a sprawa białoruska
 3. ZDROWIE DECYDENTA

  Prawda o koronawirusie?
 4. KOBIETY DECYDENTA

  Tragedia Olgi
 5. PEACE ONE DAY

  Dzień, jakich mało
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Śmierć kliniczna
 7. POEZJA DECYDENTA

  Elegancki tomik
 8. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Wszyscy kłamią!
 9. DECYDENT GLOBTROTER

  Zdobywamy wulkany
 10. WIATR OD MORZA

  Co z tą ideologią?
 11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a samokontrola
 12. FOLWARK POLSKI

  Dzika historia
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemniczy bank