Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

9 wrzesień 2020

Śmierć kliniczna

„Bliskie doświadczenie śmierci” czyli NDE, zwane potocznie śmiercią kliniczną jest treścią tej książki. W aspekcie śledztwa teologicznego.

Nic więc dziwnego, że autor, który jest osobą duchowną, posługuje się wypowiedziami Ojców i Mędrców Kościoła oraz dokumentami soborów i synodów. Interesujące, że doświadczenia osób, które przeżyły śmierć kliniczną, są podobne, wręcz identyczne (pacjenci dokładnie pamiętali przebieg operacji, kiedy mózg był martwy).

Autor wymienia 7 etapów biologicznego modelu umierania, w którym kluczową rolę pełni zanikanie impulsów elektrycznych w mózgu; o ile medycyna może obecnie przywrócić do życia pacjenta, kiedy jego serce nie bije (poprzez masaż serca), to przywrócenie go do życia przy braku aktywności mózgu jest to niemożliwe. W książce podjęto też próbę wyjaśnienia „doświadczenia śmierci klinicznej”. Omówiono też stan badań naukowych nad NDE.

Autor wymienia 12 elementów NDE, według profesora Raymonda Moody’ego, 5 faz, według Kennetha Ringa, 3 kategorie, według Michaela Saboma, podział, dokonany przez Bruce’a Greysona oraz 12 elementów śmierci klinicznej według J. Longa, uznając na najważniejszy podział Moody’ego, który uchodzi za ojca badań nad śmiercią kliniczną. Etapy te różnią się, w zależności od badacza, ale pewne z nich mają charakter stały i te ks. Szponar wymienia.

Autor również pisze, jak na NDE patrzy teologia, zgodnie z zapisami Pisma Świętego i zatwierdzonych przez Kościół objawień mistyków (wizja piekła i czyśćca, Bóg, Anioł i reinkarnacja). Autor zajmuje się również skutkami NDE, po „powrocie pacjentów do życia”, a które głównie sprowadzają się do kwestii „życia wiecznego po śmierci ziemskiej” oraz do „nieśmiertelności duszy”.

Pojawia się w książce też  sformułowanie niektórych badaczy, że NDE ma miejsce w przypadku zupełnego ustania funkcji mózgu, co ma spowodować konieczność stworzenie „nowej definicji śmierci”.

W książce przytoczono też wywiady z  kilkoma osobami, które przeżyły stan śmierci klinicznej, a także przepisy prawne na temat śmierci, obowiązujące w naszym kraju.

Bardzo interesująca książka, która traktuje o sprawach ważnych, dotychczas omawianych dość pobieżnie.

                                                                                              Jacek Potocki

Ks. Wiktor Szponar. „Życie po śmierci. Teologiczne śledztwo.” Wydawnictwo „Fronda”, Warszawa 2020, str. 263

W wydaniu nr 226, wrzesień 2020, ISSN 2300-6692 również

  1. HISTORIA DECYDENTA

    Prawda o WP
  2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Polska a sprawa białoruska
  3. ZDROWIE DECYDENTA

    Prawda o koronawirusie?
  4. KOBIETY DECYDENTA

    Tragedia Olgi
  5. PEACE ONE DAY

    Dzień, jakich mało
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Śmierć kliniczna
  7. POEZJA DECYDENTA

    Elegancki tomik
  8. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Wszyscy kłamią!
  9. DECYDENT GLOBTROTER

    Zdobywamy wulkany
  10. WIATR OD MORZA

    Co z tą ideologią?
  11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honor a samokontrola
  12. FOLWARK POLSKI

    Dzika historia
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Tajemniczy bank