Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

4 wrzesień 2020

Wszyscy kłamią!

Akcja powieści rozgrywa się w osiedlu Seven Oaks, angielskiego powiatu (hrabstwa) Cheshire.

Ekskluzywne osiedle jest zamieszkałe przez bogatych Anglików z górnej warstwy średniej. W czasie pewnego przyjęcia ginie w wypadku znakomita organizatorka imprez w miejscowej szkole, Erica Spencer. Spadła ona, jak wszyscy sądzą, po pijanemu, z domku, zawieszonego na drzewie i poniosła śmierć. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że był to wypadek; tak stwierdziła policja oraz potwierdził ten fakt koroner, co zamknęło oficjalnie sprawę.

Jednakże publikowany regularnie w odcinkach na Facebooku blog podaje, że Erica została zamordowana. A „za uszami” ma, czyli jest w to zamieszanych, 6 osób. Autor bloga ujawnia przy okazji szereg innych spraw, a zwłaszcza podłoże sukcesu uznanego w całym kraju autora poradników, oparte na zmyślonych faktach. Znajomi w różny sposób dyskryminują osoby, stopniowo wymieniane w blogu.

Kiedy „znika” jedna z przyjaciółek Eriki, pani Mary-Beth King, sprawą zaczyna interesować się policja obawiając się, że kobieta mogła zostać uprowadzona, chociaż tzw. sprawa Eriki nie zostanie przez policję wznowiona. W dużej mierze, w obawie przed wciągnięciem w nią ponownie „nietykalnej” elity osiedla, czego obawia się szef miejscowej policji, Harvey.

Sprawa wyjaśni się pod koniec książki, wraz z odnalezieniem uprowadzonej pani Mary. A została ona uprowadzona, gdyż mogła widzieć, jak pewien młody człowiek wypchnął Erikę Spencer z domku na drzewie. To ten młody człowiek pisał bloga, to on mieszał w środowisku. O przyczynach tego postępku, a tym bardziej o osobie sprawcy nie można tu pisać: niech czytelnicy dowiedzą się o tym z kart książki, lub niech sami się domyślą, kim jest sprawca.

Koniec książki jest odpowiedzią na tytuł: nie „Ktoś tu kłamie” tylko „Wszyscy kłamią” o sobie, o innych. W każdym razie wielu z nich planuje „po sprawie” się wyprowadzić z Seven Oaks.

Bardzo dobra książka. Ukazuje ona z jednej strony samouwielbiającą się społeczność bogatych Anglików, którzy teoretycznie wszystko o sobie wiedzą i faktycznie czekają na każde potknięcie innych. Z drugiej strony jest to bardzo zręczny kryminał. Wreszcie, książka pokazuje, że w  Anglii, są równi i równiejsi, których nie można nawet tknąć…

                                                                                              Jacek Potocki

Jenny Blackhurst. „Ktoś tu kłamie”. Tłum. Maria Gębicka-Frąc. Wydawnictwo „Albatros”, Warszawa 2020, str. 381

W wydaniu nr 226, wrzesień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Prawda o WP
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Polska a sprawa białoruska
 3. ZDROWIE DECYDENTA

  Prawda o koronawirusie?
 4. KOBIETY DECYDENTA

  Tragedia Olgi
 5. PEACE ONE DAY

  Dzień, jakich mało
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Śmierć kliniczna
 7. POEZJA DECYDENTA

  Elegancki tomik
 8. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Wszyscy kłamią!
 9. DECYDENT GLOBTROTER

  Zdobywamy wulkany
 10. WIATR OD MORZA

  Co z tą ideologią?
 11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor a samokontrola
 12. FOLWARK POLSKI

  Dzika historia
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemniczy bank