Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

23 listopad 2018

Zbrodnie w okupowanym Lwowie

Bohaterem powieści jest nadinspektor policji Rafał Król, zwany „Królikiem”, główna postać z poprzedniej książki Janusza Majewskiego „Czarny mercedes”.

W tej powieści, nadinspektor Król wyjeżdża z Warszawy do Lwowa. W Warszawie jest zagrożony z powodu wykrycia sprawcy morderstwa, którym okazał się wysoki oficer SS; Niemcy nie mogą tego darować „Królikowi”. Majewski przypomina w swej powieści dawny Lwów, który znał i zapamiętał osobiście.

Nadinspektor Król próbuje odszukać pannę Lenkę, biuralistkę dorabiającą sobie, jako kobieta niezbyt mocnych obyczajów: coś się jej ewidentnie stało, bo zniknęła wszystkim z pola widzenia. Poszukując Lenki, nasz dzielny policjant, podobnie jak w „Czarnym mercedesie”, wkracza w środowisko lwowskich Ukraińców – przestępców, którzy w zorganizowanych bandach grabią i mordują Polaków i Żydów. Przy tej okazji ma codzienny kontakt z polskim ruchem oporu: czytelnik ma sposobność z grubsza poznać system działania komórek polskiego podziemia we Lwowie, uczestniczyć w procesie, w skazaniu i wykonaniu wyroku śmierci na szmalcowniku i mordercy. Jest również okazja do zapoznania się z hasłami i działalnością polskich nacjonalistów i antysemitów, którzy przemykają się na kartach powieści Janusza Majewskiego.

Od czasu do czasu pojawia się na kartach powieści wspomniana wyżej Lenka lub kobieta ją przypominająca: nadinspektor, który darzy ją przez cały rozwój akcji uczuciem, sam już nie wie, czy Lenka żyje czy też nie. Wyjaśnienie tego wątku Janusz Majewski przeprowadził po mistrzowsku: jest ono do tego stopnia zaskakujące, że mogły zaryczeć tytułowe, kamienne lwy, strzegące wejścia do lwowskiego ratusza.

Warto zwrócić uwagę, że po wyjaśnieniu tej sprawy nadinspektor Rafał Król ma wrócić do Warszawy, gdyż Niemcy go sobie podobno „odpuścili”.

W powieści ważna jest owa lwowska patyna dziejów, które raczej nie powrócą, ale które można z dużą dozą wierności, odtworzyć przypominając polskość miasta, a także tragiczne wydarzenia w czasie okupacji: zamordowanie polskich profesorów przez Niemców z pomocą bojówek ukraińskich, złożonych z ukraińskich nacjonalistów.

Bardzo dobra, żywa powieść, warta przeczytania.

                                                                                              Jacek Potocki

Janusz Majewski. „Ryk kamiennego lwa”. Wydawnictwo „Marginesy”, Warszawa 2018.

W wydaniu nr 204, listopad 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. NIEPODLEGŁOŚĆ A SPRAWA POLSKA

  Narodowa obojętność
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnie w okupowanym Lwowie
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Sadystki w habitach
 4. WSPÓLNE CZYTANIE

  Książeczka dla wszystkich
 5. CZARNE OWCE EUROPY

  Włochy, Turcja, Rumunia
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Talent w genach
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Rocznica
 8. WIATR OD MORZA

  21 lat niepodległości
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Wspomnienia z przedwojennego Wilna
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako suma cnót i przymiotów
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Nowoczesny przekaz w biznesie
 12. WIATR OD MORZA

  Wykopki buraków
 13. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Ograbianie narodu