Established 1999

WIATR OD MORZA

2 listopad 2018

Wykopki buraków

Burak cukrowy, to podgatunek buraka zwyczajnego, po łacinie Beta vulgaris L. – pisze Sławomir J. Czerniak.

Sławomir J. Czerniak

Fizjologia buraka w Polsce, zgodnie z zasadami prawidłowej agrotechniki, powoduje, że w przypadku, gdy okres wegetacji danej plantacji kończy się, następują nieuchronnie tzw. wykopki. Okres ten przypada w warunkach Polski od połowy pażdziernika do połowy listopada.

Wykopki są zatem wynikiem fizjologicznego końca wegetacji np. buraków cukrowych, gdyż wytworzyły maksymalną ilość cukru w korzeniu i więcej już wytworzyć nie mogą. Ostatnio odchodzi się od nadmiaru cukru w organizmie Polaka, stąd w ogóle uprawa buraka cukrowego może ulec zmniejszeniu z uwagi na cukrzycę, zwłaszcza że cukier stał się jedynym w RP produktem, którego ceny spadają, a tym samym VAT 8%. W konsekwencji, co jest jedynym pozytywnym objawem ekonomicznym, spada dochód budżetu i premier będzie miał mniej środków na głupawe wydatki, co może być zbawienne dla Polski. Buraki zwyczajne, czyli vulgaris, także poddawane są wykopkom, ale na paszę dla przeżuwaczy.

Burak Tegoroczne wykopki w skali kraju rozpoczęto 21 października, a więc zgodnie z optymalnym okresem zbioru.

Najlepiej przebiegały u plantatorów, którzy przez cały okres wegetacji dbali o szybsze dojrzewanie lokalnych buraków. Zaczęto od przecinki najsłabszych buraków, a następnie przystąpiono do zbioru tzw. uwroci. Finalnie w niektórych rejonach nastąpił zmasowany, szybki  i jednofazowy zbiór buraków  sześciorzędowymi kombajnami ROPA, czy HOMER produkcji niemieckiej, zakupionych za granty z EU.

Sama czynność przy tej technologii zbioru to jednorazowe ogławianie, czyli „skalpowanie” rozety liści buraków, z jednoczesnym wyorywaniem buraków i ładowaniem na przyczepy.

Ta technologia zbioru najlepiej przebiegała w Warszawie, Łodzi, kilkunastu większych miastach i kilku województwach.

KombajnSą technologie prymitywniejsze, trzyfazowe – maczeta, łopata lub kopaczka, załadunek na wóz, lub przyczepę. Ta  technologia dotyczy tzw. rolniczej ściany wschodniej, Małopolski oraz – dziwne – i części do niedawna postępowego Śląska i Lubuskiego. Oceniam, że w tym roku należy gdzie się da wykopać buraki, które zostały jeszcze w polu, w wykopkach uzupełniających.

Należy tam prowadzić szkolenia o szkodliwości cukru i wskazać na uprawę innych dochodowych roślin, jak choćby rzepak czy pszenica. Wykopane buraki zawsze znajdują swoje miejsce na klasycznej pryzmie, a nadciągające jesienne chmury powinny dodać uroku scenerii każdej kampanii wykopkowej. Buraki, które zostaną w polu na zimę po prostu fizjologicznie zgniją i staną się nawozem organicznym dla roślin następczych i oby tak się stało.

Jeżeli zrezygnujemy z Unii Europejskiej, to rolnicy pracować będą jak na załączonym obrazie i nadal w polu zostawać będą buraki i nie będą mieli bardziej dochodowych roślin uprawnych.

Pryzma ziemniakow 500Przez najbliższe dwa lata należy zadbać, aby nie zasiano buraków, a jeżeli się to nie uda, to trzeba będzie zrobić wykopki uzupełniające…

Natomiast burak, w rozumieniu określenia człowieka, ma 197 synonimów. Podstawowy to osoba chamska, często nierównoważona psychicznie, nierażąca inteligencją. Fizjonomicznie, takie osobniki mają dość pokaźną masę ciała ze względu na mało aktywny tryb życia. Można ich poznać po minie człowieka nieskażonego myślą i naburmuszonych ustach.

Jeżeli w kraju występowały w przeszłości takie osobniki, to dziękowano im za „zasługi” i stosowano fizyczne wykopki (taczki itp.) lub polityczne, czyli na kartach wyborczych. Określano ich dyktaturą ciemniaków. W bardziej zamierzchłej historii mieliśmy buraki zdefiniowane jako kaduk polski lub czerep, które doprowadziły do rozbiorów Polski.

Wysyp takich właśnie buraków obserwujemy w ostatnich latach. Dotyczy to szczególnie osobników, które myślą, że są politykami – zbawcami narodu, mesjaszami itp. Na co dzień widzimy i słuchamy ich w transmisjach z najwyższych gremiów władzy, wywiadów, czy audycji, gdzie siedząc vis a vis wymyślają kwadraturę koła…

Wykopki reczne 500Polskie społeczeństwo też buraczeje. Pozyskiwanie wiedzy z obrazków – telewizji, czy teorii polityków, powoduje, że nie umie myśleć samodzielnie, czytać ze zrozumieniem oraz pisać, bo pisze fonetycznie.

Taka część społeczeństwa wybiera do władz osobniki im zrozumiałe i do nich podobne. Jeżeli rozumie swój błąd to rozpoczyna kampanię wykopów… przy urnach wyborczych.

SŁAWOMIR J. CZERNIAK

PS Felieton dedykuję Melchiorowi Wańkowiczowi za slogan „Cukier krzepi”, a wódka jeszcze lepiej, jak dodali potomni…

W wydaniu nr 204, listopad 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. NIEPODLEGŁOŚĆ A SPRAWA POLSKA

  Narodowa obojętność
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnie w okupowanym Lwowie
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Sadystki w habitach
 4. WSPÓLNE CZYTANIE

  Książeczka dla wszystkich
 5. CZARNE OWCE EUROPY

  Włochy, Turcja, Rumunia
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Talent w genach
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Rocznica
 8. WIATR OD MORZA

  21 lat niepodległości
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Wspomnienia z przedwojennego Wilna
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako suma cnót i przymiotów
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Nowoczesny przekaz w biznesie
 12. WIATR OD MORZA

  Wykopki buraków
 13. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Ograbianie narodu