Established 1999

POLSKA UNIA OFIAR NAZIZMU

8 wrzesień 2009

Opieka i pomoc

Polska Unia Ofiar Nazizmu jako związek stowarzyszeń posiada osobowość prawną, a 28 organizacji wchodzących w jej skład zachowują swoją statutową osobowość i odrębność oraz kontynuują swą dotychczasową działalność.


 Inauguracja działalności Polskiej Unii Ofiar Nazizmu była głównym punktem oficjalnego spotkania, które odbyło się niedawno w siedzibie Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. W trakcie obrad omówiono Deklarację Programową Unii jak i Statut PUON jako jedne z ważniejszych założeń programowych. Na uroczystości obecni byli m.in. sekretarz stanu ds. zagranicznych w Kancelarii Premiera, prof. Tadeusz Iwiński, wiceminister skarbu oraz ofiary nazizmu, reprezentujące różne stowarzyszenia i organizacje ofiar III Rzeszy.

Prof. Jerzy Sułek, przewodniczący Zarządu Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” i jednocześnie współzałożyciel Polskiej Unii Ofiar Nazizmu, wskazał w swoim przemówieniu na szczególny charakter stosunków polsko-niemieckich oraz duże zaangażowanie Fundacji w tworzenie PUON. Mówca podkreślił, że FPNP dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, dzięki którym może wspierać działalność PUON i rozwijać ją w przyszłości. Zapewnił również, iż FPNP zależy na jak najszybszym zrealizowaniu wypłaty świadczeń, jako że z ponad 3 mln ofiar nazizmu żyje dziś około pół miliona ludzi.


Pomysłodawcą i współzałożycielem PUON jest Ludwik Krasucki, prezes Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Pod hasłem „Nie będą sami” przebiegały przygotowania do PUON. L. Krasucki podkreślił konieczność zwrócenia się do władz, instytucji życia publicznego i organów samorządowych o środki finansowe umożliwiające realizację projektów pomocy dla żyjących ofiar niemieckiego nazizmu.


Polska Unia Ofiar Nazizmu jako związek stowarzyszeń posiada osobowość prawną, a 28 organizacji wchodzących w jej skład zachowują swoją statutową osobowość i odrębność oraz kontynuują swą dotychczasową działalność. Podstawą prawną PUON jest „Prawo o stowarzyszeniach” oraz przyjęty statut. Powołane stowarzyszenie ma charakter organizacji pozarządowej. Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” jest organem wykonawczym unii. W takiej formie łatwiej będzie pozyskiwać pieniądze spoza budżetu państwa.


Według punktów 9.2 i 10 uchwalonego statutu stowarzyszenie ma charakter otwarty, co umożliwia przystępowanie innych organizacji i osób prawnych do PUON oraz gwarantuje będącym w niej członkom niezależność, osobowość prawną oraz środki finansowe.


Ważnym założeniem PUON jest podjęcie wespół z Fundacją „Polsko-Niemieckie Pojednanie” różnorodnych działań w celu zdobywania i zagospodarowywania środków na cele działalności opiekuńczo – humanitarno-socjalnej wobec ofiar nazizmu spoza budżetu państwa oraz kwot otrzymywanych z fundacji niemieckiej i austriackiej w ramach umów międzynarodowych. Dzięki temu FPNP będzie stopniowo realizować i rozszerzać różne formy opieki nad ofiarami nazizmu. Istotne będzie dokumentowanie i edukacja historyczna na temat zbrodni III Rzeszy oraz wystąpieia i kontakty międzynarodowe dotyczące tej problematyki.


Przytoczone powyżej różne formy działań spowodują, że ofiary nazizmu w Polsce będą miały możliwość skutecznej obrony swych praw, reprezentowania swych interesów i potrzeb, fachowej opieki medycznej i socjalnej.


Problematyka szeroko pojętej opieki medycznej jest ważna ze względu na stopniowe starzenie się byłych ofiar nazizmu. Dają o sobie znać nabyte w czasach okupacji choroby. Niewolnicza praca w obozach koncentracyjnych, czy u bauera, wykonywana w czasach III Rzeszy za maleńkie racje żywnościowe, katowanie i upokarzanie powracają na starość jako schorzenia nóg, układu kostnego, zaburzenia przemiany materii, chorób serca. Wielu z nich cierpi na tzw. syndrom oświęcimski, wymagający psychoterapii, drogich leków psychotropowych i leczenia sanatoryjnego. Większość byłych ofiar dotkliwie odczuwa samotność, nie radzi sobie z problemami życia codziennego.


Charakter i statut FPNP wiążą się z zadaniami zadośćuczynienia i dbałości o ofiary nazizmu w Polsce. Takie są korzenie Fundacji i źródła zgromadzonych przez nią środków.


Przypomnę, że Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” została powołana 16.10.1991 r. na mocy umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. W wyniku prowadzonych przez ówczesny rząd RP negocjacji w latach 1989-1991, zjednoczone Niemcy zdecydowały się przekazać Polsce kwotę 500 ml niemieckich marek na pomoc humanitarną dla osób szczególnie poszkodowanych w czasie II wojny światowej.


 Katarzyna Wojciewska


 


 

W wydaniu 54, kwiecień 2004 również

  1. BANK I ŚRODOWISKO

    Lider biznesu
  2. KRAKOWSKI BANK SPÓŁDZIELCZY

    Blisko klienta
  3. POLSKA UNIA OFIAR NAZIZMU

    Opieka i pomoc
  4. PRASA

    Głos Warszawy
  5. ARCHIWUM KORESPONDENTA

    Od Piusa X do "Pasji" Gibsona
  6. PUNKTY WIDZENIA

    Milczki niekompetentne
  7. PSYCHOLOGIA

    Ekonomia, głupku
  8. PROJEKT USTAWY LOBBINGOWEJ

    Opinia socjologa
  9. PUNKTY WIDZENIA

    O nas bez nas
  10. DYPLOMACJA

    Magnes różnorodności
  11. LECH WAŁĘSA

    Nowe czasy, stare rozwiązania
  12. LOBBING W WIELKIEJ BRYTANII

    Małe i wielkie sprawy
  13. SZTUKA MANIPULACJI

    Niezręczność komplementów
  14. DECYZJE I ETYKA

    Cytaty i pisaty
  15. TROSKI PRZEDSIĘBIORCY

    Trzecia żona
  16. PARLAMENT EUROPEJSKI

    Grupy nacisku (c.d.)
  17. NIEUCZESANE REFLEKSJE

    Lewica, prawica, rozterki
  18. DYPLOMACJA

    Wymowa czynów
  19. TERMINALE PALIWOWE

    Sieć logistyczna / Logistic leader