Established 1999

POLITYKA KLIMATYCZNA

4 lipiec 2013

Konieczna rewizja - 4.07

Wiosną Komisja Europejska przedstawiła do konsultacji Zieloną Księgę „Ramy polityki w zakresie klimatu i energii do 2030”, a tym samym otworzyła dyskusję na temat przyszłości polityki klimatyczno-energetycznej w Unii Europejskiej po 2020 roku. Drugiego czerwca skończyły się konsultacje społeczne Zielonej Księgi, a na jesieni można spodziewać się pierwszej wersji projektu propozycji legislacyjnej KE. Najprawdopodobniej prace nad nowymi regulacjami w obszarze klimatu i energii zostaną sfinalizowane w kolejnej kadencji Komisji Europejskiej. Według Konfederacji Lewiatan dyskusja nad rewizją polityki klimatycznej w Unii Europejskiej jest niezbędna.

Ramy obowiązującej polityki 2020 zostały opracowane przy założeniu jednego scenariusza rozwoju gospodarczo-politycznego. Założono m.in. szybkie przyjęcie przez inne wiodące gospodarki świata równie ambitnych celów klimatycznych, a na obszarze UE – nieprzerwany wzrost gospodarczy skutkujący wzrostem popytu na energię, ale równocześnie stwarzający możliwość finansowania rozwoju OZE i innych technologii niskoemisyjnych. Rzeczywistość okazała się odmienna, a Europa bez planu B!


Polityka klimatyczno-energetyczna UE deklaratywnie oparta jest na trzech filarach: bezpieczeństwa energetycznego, konkurencyjności gospodarki oraz zrównoważonego rozwoju. Tymczasem, cele i instrumenty zostały określone jedynie dla ostatniego z tych obszarów. Doprowadziło to do sytuacji, w której polityka klimatyczna jest nadrzędna wobec przemysłowej i może być realizowana kosztem wzrostu gospodarczego. Przywrócenie równowagi pomiędzy polityką przemysłową, energetyczną i klimatyczną jest zadaniem pierwszoplanowym przy tworzeniu ram strategii 2030.


Rekomendujemy przyjęcie pragmatycznej europejskiej polityki energetycznej. Europa potrzebuje polityki, która umożliwi krajom członkowskim wykorzystanie w bezpieczny sposób własnych zasobów naturalnych, w tym węgla i gazu łupkowego. Budowa wewnętrznego rynku energii powinna być priorytetem, a wysiłki skoncentrowane na finansowaniu i rozbudowie połączeń granicznych.


Uważamy, że Europa powinna przyjąć dwa warianty realizacji polityki klimatycznej po roku 2020: scenariusz A – brak porozumienia globalnego oraz scenariusz B – osiągnięcia globalnego porozumienia klimatycznego.


W przypadku scenariusza A, braku silnego globalnego porozumienia klimatycznego, UE powinna odstąpić od obligatoryjnych celów klimatycznych. Udział UE w światowej emisji wynosi dziś ok. 11% i maleje, wobec czego Unia nie jest w stanie samodzielnie zrealizować polityki ochrony światowego klimatu. Dalsze, ambitne i jednostronne cele klimatyczne pociągałaby za sobą konieczność długoletniej, rozbudowanej polityki ochrony przemysłu europejskiego przed konkurencją z krajów nie stosujących takiej polityki. Uważamy, że takie działania mogłyby doprowadzić także do zaburzeń konkurencyjności na rynku wewnątrzeuropejskim.


W przypadku scenariusza B, osiągnięcia mocnego porozumienia klimatycznego:




  • Europa powinna kontynuować politykę klimatyczną, ale ograniczyć ją do jednego celu na poziomie UE, tj. redukcji gazów cieplarnianych i utrzymać instrument jakim jest ETS. Optujemy natomiast za rezygnacją z celów dotyczących OZE oraz efektywności energetycznej, co oczywiście nie wyklucza możliwości kontynuowania polityki wspierania np. OZE na szczeblu krajowym. Zresztą, w większości krajów członkowskich bieżącą polityka OZE przewiduje wsparcie do 2035 roku.



  • Równolegle należy zdefiniować stosowne miary realizacji celów bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności.                                                                                                                                           



  • Konfederacja Lewiatan uczestniczy także w przygotowaniu rekomendacji przez BUSINESSEUROPE, europejską federację pracodawców. Zasadnicze postulaty BUSINESSEUROPE są zbieżne z postulatami Lewiatana i brzmią:






  • Przywrócenie równowagi pomiędzy celami polityki EU w zakresie środowiskowa/klimatu a konkurencyjnością i bezpieczeństwem dostaw.



  • Ustanowienie tylko jednego celu klimatycznego ograniczenia emisji CO2 powiązanego ze stworzeniem równych warunków działania firm europejskich i ich partnerów globalnych. Celem jest zapobieżenie powtórzenia się sytuacji, gdy cena energii w Europie jest dużo wyższa niż w konkurujących gospodarkach.



  • Wycofanie wsparcia dla rozwoju energii odnawialnej.



  • Poprawa koordynacji polityki energetycznej pomiędzy krajami członkowskimi i tworzenie konkurencyjnego wspólnego rynku energii w Europie.



  • Wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw poprzez rozwój własnych europejskich źródeł takich jak gaz łupkowy.


Stanowisko BUSINESSEUROPE zatytułowane będzie “Konkurencyjność polityki UE w zakresie energii i klimatu rekomendacje BUSINESSEUROPE odnośnie ram polityki klimatycznej i energetycznej do 2030 roku”,


Konfederacja Lewiatan

W wydaniu nr 140, lipiec 2013 również

  1. POD MŁOTKIEM W SOTHEBY`S

    Miliony utopione w winie - 26.07
  2. UNITED KINGDOM

    Zysk z królewskich narodzin - 23.07
  3. TAKA SZTUKA

    Najlepsze półrocze w historii Christie`s - 23.07
  4. UE Z USA

    Transatlantycka nadzieja - 19.07
  5. NA CZAS KANIKUŁY

    Leasing pracowniczy - 18.07
  6. SPRAWY MIĘDZYNARODOWE nr 1/2013

    Jaki jest ten świat? - 16.07
  7. CO DALEJ Z CHINAMI?

    Wielkie rebalansowanie - 16.07
  8. SPADA SPRZEDAŻ SAMOCHODÓW

    W Polsce jest nieco lepiej - 16.07
  9. NADCIĄGA CHMURA OBLICZENIOWA

    Toruń w czołówce postępu - 16.07
  10. RAPORT PMR

    Prywatna opieka medyczna - 16.07
  11. OUTSORCING

    Oszczędność, wygoda, konieczność - 9.07
  12. CLOUD COMPUTING

    Modna technologiczna nowinka - 9.07
  13. KRONIKA BYWALCA

    Lunch Pań Ambasadorów - 28.07
  14. POLITYKA KLIMATYCZNA

    Konieczna rewizja - 4.07
  15. PODRÓŻE SMAKUJĄ

    Praga piwem płynąca - 3.07
  16. LEKTURY DECYDENTA

    "MSZ: polski czy antypolski?" - 22.07
  17. W IMR ADVERTISING BY PR

    Ogrodowe przy Bieluchu rozmowy - 2.07
  18. RYNKI KAPITAŁOWE

    Dziwna korekta - 2.07
  19. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Środa, 31.07 – Nie pozostało nic
  20. SZTUKA MANIPULACJI

    Wykręt trywialny - 1.07
  21. SIŁA POLITYKI

    Z Europą czy z Moskwą? - 26.07
  22. I CO TERAZ?

    Świat odjechany... - 24.07
  23. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Trudne sąsiedztwo - 16.07
  24. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Portret bajkopisarza - 12.07