Established 1999

ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

1 czerwiec 2022

Kimjongilie zmarzły wszystkie

Begonia wyhodowana przez Japończyka Kamo Mototeru, którą 13 lutego 1988 roku przesłał Kim Jong Ilowi z okazji jego 46. urodzin, stała się jego kwiatem –  Kimjongilią. To kwiaty wiotkie i delikatne, i nieodporne na mróz. Co roku muszą zakwitnąć w Dniu Lśniącej Gwiazdy, tj. 16 lutego – pisze Elżbieta Potocka.

Dr Elżbieta Potocka

To dzień urodzin jednego z bóstw Korei Północnej – Kim Jong Ila. Hodowane są przez wiele zimowych miesięcy i mają obowiązek zakwitnąć dokładnie w określonym czasie. Potrzeba na to tysiące szklarni, tysiące ton ziemi próchniczej i tysiące ton obornika. I jeszcze dobrej pogody.

W tym roku kilku składników zabrakło. Głównie drewna opałowego potrzebnego do stworzenia idealnej temperatury i wilgotności w szklarniach, w których rosną. W tym roku „nieśmiertelnych kwiatów” było mniej i aby w dniu święta udekorować nimi tysiące miejsc – kwiaty sprowadzano z Chin.

Winą za to obarczono ogrodników, których oskarżono o zaniedbanie obowiązków. Wielu zwolniono, a niektórych skazano na sześć miesięcy ciężkich obozów pracy. A mówią, że ten kwiat symbolizuje miłość, pokój, mądrość i sprawiedliwość. I radość, ale też kontrolowaną.

Kim

Kim Jong Il zmarł w 2011 roku. W ubiegłym przypadła 10. rocznicę jego śmierci i aby tę rocznicę uczcić Kim Jong Un nakazał jedenastodniową żałobę, podczas której zakazane było śmianie się, picie i robienie zakupów. Okazywanie jakichkolwiek oznak szczęścia też było zakazane.

                                                                                           Elżbieta Potocka

W wydaniu nr 247, czerwiec 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Łupy wojenne
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Symbol więzi
 3. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Abdykacja
 4. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Sake - o-miki - wino bogów
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Małżeństwo do poprawy
 6. PLATYNOWY JUBILEUSZ KRÓLOWEJ

  Ocenzurowany miś
 7. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Sakura - kwiat kwitnącej wiśni
 8. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Impet wgłębny mikrowładztwa
 9. WIATR OD MORZA

  17 września...
 10. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Kimjongilie zmarzły wszystkie