Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

15 czerwiec 2022

Małżeństwo do poprawy

Jak uratować małżeństwo podpowiada Małgorzata Kornacka – psycholog, psychoterapeuta i doradca rodzinny, w świetnym poradniku „Małżeństwo. Instrukcja obsługi”.

Nie trzeba napisać książki, by twierdzić, że wiele małżeństw jest ze sobą z przyzwyczajenia, z lęku przed samotnością, z braku pomysłu na życie, z powodu zobowiązań finansowych, uzależnienia emocjonalnego, lęku przed przemocą, zemstą, dla dobra dzieci… ale trzeba zauważyć, że jeżeli mówisz jej, że jest podobna do matki, a jej matki nie lubisz, nie kupujesz kwiatów bez okazji i mówisz, że jest gruba, kiedy właśnie schudła i wygląda doskonale, a ona mówi, że najgorsze co ją w życiu spotkało, to małżeństwo z tobą, to znaczy, że wasze małżeństwo jest chore i potrzebuje pomocy.

Jak uratować małżeństwo podpowiada Małgorzata Kornacka – psycholog, psychoterapeuta i doradca rodzinny, w świetnym poradniku „Małżeństwo. Instrukcja obsługi”.

Chyba każdy wie, że małżeństwo, to nie zawsze „ogród różany”, to często ugór, który trzeba dobrze i mądrze uprawiać, aby dał dobre plony i owoce. To czasem poligon i autorka stawia tezę, że udane małżeństwo nie jest zbiegiem okoliczności, nie jest loterią, że każde ma braki, a każdy człowiek wady i zalety, a to, co nas wszystkich na początku związku podnieca – to zakochanie.

Zdaniem fachowców to rodzaj zaburzenia, które ma charakter bezwiedny, ale przemija. I wtedy może narodzić się miłość. To inny rodzaj uczucia, który sprawia, że człowiek jest radosny i szczęśliwy, ale też inaczej patrzy na swego życiowego partnera. Widzi jego zalety i wady. I może wiele znieść. I może przebaczać, kiedy zachodzi taka potrzeba, a to dalej oznacza, że nad związkiem trzeba pracować. Pracować musi każda strona.

W zdrowym związku powinien istnieć podział obowiązków – nic nie powinno być tylko „damskie” albo tylko „męskie”. Mężczyzna powinien wykonywać niektóre prace domowe i traktować to jako coś normalnego. Mężczyzna nie może postrzegać kobiety jako jędzy i kury domowej, natomiast kobieta nie może uznawać męża za popychadło, lenia i fajtłapę. Kiedy to wzajemnie zrozumieją – ich związek będzie cechować harmonia współżycia. Tę harmonię wzmocni fakt, jeżeli zaakceptujemy różnice w postrzeganiu różnych rzeczy przez mężczyznę i kobietę, co wynika z różnic w budowie oka obu płci, albo w odmiennym rozwiązywaniu problemów i podzielności uwagi.

Jest stwierdzone, że kobieta spostrzega coś prędzej i dokładniej niż mężczyzna. Z tych odmienności w sposób naturalny wynikają różne pragnienia kobiet i mężczyzn i – zdaniem autorki – ważne jest, jak stanowić jedność mimo różnic.

O seksie w udanym małżeństwie też nie zapomina i podkreśla, że należy dbać o wzajemną satysfakcję seksualną. Podpowiedzi i wniosków w tym poradniku jest dużo i dlatego warto po niego sięgnąć.

Jacek Potocki

Małgorzata Kornacka, „Małżeństwo. Instrukcja obsługi”, Wydawnictwo „Fronda”,  Warszawa 2021,  stron 294.

W wydaniu nr 247, czerwiec 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Łupy wojenne
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Symbol więzi
 3. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Abdykacja
 4. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Sake - o-miki - wino bogów
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Małżeństwo do poprawy
 6. PLATYNOWY JUBILEUSZ KRÓLOWEJ

  Ocenzurowany miś
 7. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Sakura - kwiat kwitnącej wiśni
 8. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Impet wgłębny mikrowładztwa
 9. WIATR OD MORZA

  17 września...
 10. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Kimjongilie zmarzły wszystkie