Established 1999

TROSKI PRZEDSIĘBIORCY

03/06/2008

Lustracja głupoty

Spróbujmy zlustrować polityków, którym przedsiębiorcy mogą zaufać i postawić krzyżyk przy ich nazwisku. Dla uzasadnienia tytułu pragnę wyjaśnić, że głupotą jest zabawa w politykę bez odpowiednich kwalifikacji.

WOJCIECH S. PRATKOWSKI


PKMC Management Consultants



Zbliżające się wybory parlamentarne i prezydenckie są dobrą okazją do ustalenia zasad, jakimi powinni kierować się wyborcy stawiając krzyżyk na karcie do głosowania.


Doświadczenie ostatnich 15 lat mówi, że wyborcy kierowali się głównie nadzieją i emocjami, wybierali mniejsze zło lub ulegali demagogii i cynicznym kłamstwom polityków, których celem była i jest chęć zaspokojenia swoich często chorobliwych ambicji, a głównie osiągnięcie korzyści materialnych w bardziej lub mniej uczciwy sposób.


W systemie demokratycznym głosowanie jest rodzajem kontraktu pomiędzy wyborcą a politykiem, który musi być realizowany przez obie strony. Wyborca głosuje na określony program, a polityk powinien go realizować. Jeśli nie wszystko jest możliwe, powinien uzasadnić wyborcy przyczyny nie wywiązania się z części swojego programu. To jest teoria, a praktyka jest taka, jak każdy widzi.


Przyszedł więc już czas na – z jednej strony kierowanie się podczas głosowania zdrowym rozsądkiem, a z drugiej strony – wymuszenia na politykach przedstawienia konkretnego programu adresowanego do określonego środowiska. Przedsiębiorcy z rodzinami i ludźmi wierzącymi, że wyłącznie rozwój gospodarczy spowoduje wzrost zamożności, a tym samym jakości życia, to ponad 8 milionów wyborców, do których praktycznie nie kierowany jest przez jakąkolwiek partię polityczną lub polityka szczegółowy program co zrobią, żeby wzrost gospodarczy był 5–6% rocznie, a nie 2%.


Spróbujmy zlustrować potencjalnych kandydatów (partie i polityków), którym przedsiębiorcy mogą zaufać i postawić krzyżyk przy ich nazwisku. Dla uzasadnienia tytułu pragnę wyjaśnić, że głupotą jest zabawa w politykę bez odpowiednich kwalifikacji (wiedza, doświadczenie, inteligencja), bez określenia swojego docelowego elektoratu i bez jasnego programu skierowanego do określonego elektoratu, ale też głupotą ze strony wyborcy jest głosowanie na partię lub polityków nie oferujących nic, poza demagogią i krytyką swoich przeciwników politycznych. Lustrując w dniu dzisiejszym partie polityczne można powiedzieć, że :
– Samoobrona, LPR, PSL, SDPL, PD plus plankton nie spełniają z punktu widzenia środowiska przedsiębiorców wymogów dopuszczenia do lustracji i żaden przedsiębiorca nie powinien nawet rozpatrywać możliwości głosowania na ww. partie,
– SLD po wymianie pokoleniowej kierownictwa zajmuje się wewnętrznymi sprawami i nie wiadomo, czy będzie troszczył się o polepszenie “życia ludu pracującego miast i wsi” poprzez stymulowanie rozwoju gospodarczego, czy też zastosuje bolszewickie metody – zabrać bogatym i równać w dół – lustrujemy negatywnie,
– PiS, który głosował za 50% podatkiem dochodowym, ściga afery i postkomunistów, nie potrafi skutecznie rozwijać Warszawy, hamując inwestycje i praktycznie nie przedstawiło żadnego pomysłu na rozwój gospodarczy – lustrujemy negatywnie,
– PO, która potencjalnie ma szansę być partnerem politycznym przedsiębiorców, zachowuje się tak, jakby to do niej nie docierało. Przed wyborami wyrzuca p. Gilowską, jedyną osobę prezentującą zdrowe podejście do gospodarki i prezentującą ten program w mediach, i buduje swój wizerunek poprzez p. Miodowicza, który stara się być programowo asystentem p. Giertycha; przez p. Rokitę śc
igającego się z braćmi Kaczyńskimi w lustrowaniu postkomunistów i moralizatorstwie. Na dodatek p. Rokita prezentuje się często w mediach w słomkowym kapeluszu takim samym jaki nosił tow. Chruszczow na wakacjach na Krymie, co wywołuje niezbyt przyjemne skojarzenia. Pan Tusk choć miły i przyjemny, praktycznie nie prezentuje żadnego zainteresowania gospodarką – raczej w sympatyczny sposób prezentuje siebie, jako przewodniczącego partii, która nie zaszkodzi, ale nie wiadomo co zrobi. Czekamy na konkretny program PO skierowany na rozwój gospodarczy i odchudzenie oraz usprawnienie państwa, i dopóki takiego programu nie będzie lustracja tej partii, jako potencjalnego partnera politycznego przedsiębiorców, daje wynik negatywny.


Jak widać z powyższego na dzień dzisiejszy nie ma partii politycznej, która swoim programem i sposobem działania pozwoliłaby przedsiębiorcom na dokonanie racjonalnego wyboru i mam nadzieję, że politycy dokonają autolustracji, która pozwoli im dojrzeć wyborców, co da nam przedsiębiorcom impuls do udziału w wyborach i zaufanie, że są siły w Polsce pragnące rozwoju.


Lustracja kandydatów na prezydenta RP jest dużo prostsza, bo jeżeli przyjąć kryteria kompetencji tj. wykształcenie, wiedza, doświadczenie polityczne w kraju i zagranicą, inteligencja, sposób bycia i postawa moralna, odrzucając emocjonalne wrażenia związane z przynależnością polityczną, to jedynym rozsądnym kandydatem jest p. Cimoszewicz i mam nadzieję, że wygra w pierwszej turze, co pozwoli zaoszczędzić dużo nerwów wyborcom i budżetowych pieniędzy.


Mam także nadzieję, że ww. lustracja będzie impulsem do przemyślenia swojej postawy przez polityków i spowoduje bardziej racjonalną postawę wyborców we wrześniu i październiku 2005, co jest praktycznie jedyną szansą na rozwój Polski zgodnie z jej możliwościami i aspiracjami.


Autor wyraża prywatne poglądy (red.)
10.09.2005 r.

W wydaniu 65, lipiec-sierpień 2005 również

  1. TEKST USTAWY LOBBINGOWEJ

    7 lipca 2005 r.
  2. WOKÓŁ USTAWY LOBBINGOWEJ

    List do Senatu i dyskusja
  3. DECYZJE W POLITYCE

    Kto trzyma władzę?
  4. KOSMICZNE TAJEMNICE

    Umarła gwiazda
  5. PRZED WYBORAMI

    Mity a rzeczywistość
  6. REDAKTOR APELUJE:

    Czas na lobbing!
  7. FARMACJA

    Skrzypłocze versus mężczyźni
  8. DECYZJE I ETYKA

    Między impulsem a namysłem
  9. SZTUKA MANIPULACJI

    Obiecanki
  10. TROSKI PRZEDSIĘBIORCY

    Lustracja głupoty
  11. KONKURS

    Wybierz markowe
  12. ...TAK NAS PISZĄ

    Spojrzenie Rosjanina
  13. O USTAWIE LOBBINGOWEJ

    Dobrze, że jest, ale...
  14. WŁADZA POWIATOWA

    Na starostwie w Wyszkowie