Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

24/05/2022

Chiny pokazały prawdziwe oblicze

Chiny nie poparły Ukrainy po agresji Rosji na ten kraj uważając, że odpowiedzialność za wojnę ponoszą USA i NATO, podobnie jak to uważa Rosja – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

W dniu 4 lutego br. ChRL i Rosja wydały deklarację, zawierającą pretensję do przywództwa w świecie, w myśl której Pekin dąży do osłabienia systemu amerykańskich sojuszy w rejonie Azji i Pacyfiku i właśnie w tym celu rozbudowuje swą marynarkę  wojenną.

Ostatnio coraz wyraźniejszy jest kryzys w stosunkach Rosji i Japonii. Ta ostatnia wprowadziła ostre sankcje przeciwko Rosji, natomiast Chiny poparły Rosję. Z kolei, Japonia uważa, że ewentualna aneksja Tajwanu to punkt wyjścia Pekinu do ataku na sporne z Japonią wyspy Senkaku i archipelag Riukiu.

Rzeczywiście, Pekin nada uważa za swój pierwszorzędny cel, przejęcie kontroli nad Tajwanem. USA nie zgadzają się na realizację tego celu wychodząc z założenia, że mają obowiązek obrony Tajwanu i że z inicjatywy USA powstaje „indopacyficzne NATO”, natomiast Chiny uznały sankcje przeciwko Rosji za nielegalne.

Niedawno odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych, Chin, Tajlandii, Filipin, Indonezji i Mjanmy czyli Birmy, w czasie którego zostało poparte  stanowisko Chin. A Europa zaapelowała do Chin: „Jeśli nie popierają, to niech nie przeszkadzają”. Natomiast ChRL uznała wojnę za słuszną, bo jest to „strefa wpływów Rosji”. Wprawdzie Chiny wraz z Erytreą głosowały w ONZ przeciwko uznaniu Rosji za agresora, i nie potępiły działań Rosji na Ukrainie, nie poparły dotąd działania Rosji ani politycznie, ani gospodarczo.

USA ostrzegły Chiny przed takim poparciem, natomiast chiński biznes boi się sankcji, gdyż Unia Europejska i Stany Zjednoczone to ważni partnerzy gospodarczy Chin, a nie Rosja, której PKB jest na poziomie PKB Hiszpanii. Wprawdzie obecny handel z Rosją odnotował wzrost o prawie 29% do 38 mld USD w porównaniu z okresem sprzed wojny; Chiny kupują w Rosji surowce (ropę, gaz i rudy metali), a handel z Ukrainą wzrósł w tym okresie o 5%, Chiny sprowadzają z Ukrainy głównie kukurydzę. Prezydent Putin „przekierował” europejskie dostawy ropy i gazu na Azję, po obniżonych cenach, choć to „przekierowanie” na Azję nie zastąpi rynków europejskich, kanadyjskiego i amerykańskiego.

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 246, maj 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Śmierć też jest ważna
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Kupa a sprawa polska
 3. RELIGIA DECYDENTA

  Czas na wiarę
 4. MAREK GOLISZEWSKI (1952-2022)

  Konsekwentny wizjoner
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Walka o przetrwanie
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trudne charaktery
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Chiny pokazały prawdziwe oblicze
 8. HORYZONTY DECYDENTA

  Japońska kultura
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Animatorzy kultury
 10. WIATR OD MORZA

  Spiekulanty
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Ona i on
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Rodzinna komuna
 13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Czy Chiny były mocarstwem imperialistycznym?
 14. WIATR OD MORZA

  Czy leci z nami pilot?
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Konfiguracje małżeńskie i towarzyskie
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Wykwity biurokratycznych nowotworów