Established 1999

DECYDENT SNOBUJĄCY

25 maj 2022

Kupa a sprawa polska

Kupą, mości panowie, bo kupy nikt nie ruszy! To prawda. W Polsce kupę mało kto ruszy. Osobliwie dotyczy to właścicieli (mamuś? tatusiów? pańć?) psów.

Zakupienie (okupienie?) trawników, a nawet chodników, przez psy w Warszawie występuje co krok. No, może co kilka kroków. Bo jeszcze kilka lat temu sprawy te wyglądały znacznie bardziej bezpańsko. Nikt przecież, z tzw. miłośników zwierząt, nie myślał, aby sprzątnąć kupę po swoim pupilu.

Może się mylę, ale uważam, że skutecznym zaczynem zmian w świadomości wyprowadzaczy psów „w temacie”, był Marek Raczkowski. Narysował ludzika wtykające w psie kupy miniaturki biało-czerwonych flag. Desperacki gest rysownika osiągnął dwa efekty: prokuratura wszczęła dochodzenie o znieważenie symbolu narodowego, drugi: kupy z flagami wstrząsnęła sumieniami właścicieli psów. Akcję, o której huczało w całym kraju, nazwijmy łopatologiczną. Nie działały prośby, to należało użyć przekazu zrozumiałego dla wszystkich nad Wisłą.

Do innego sortu krajan zaadresowała (zaadresował?) przekaz autorka(r) rysunków umieszczonych na dwóch krańcach skweru Maryny Falskiej na Starych Bielanach. Rysunki wykonane dziecięcą ręką mają dużą siłę wyrazu i przekazu, co sprawdziłem podczas wizji lokalnej.

Wyprowadzacze psów na skwer dumnie paradują z torebkami foliowymi w rękach, co sugeruje chęć zbieractwa przetworów wypróżnionych przez czworonożnych członków ich rodzin.

Jednak, jak to w wolnych, suwerennych i aspołecznych prostackich łebkach co niektórych Polaków jest zakodowane, nie dociera do nich ni łopatologia, ni inteligenckość (graniczącego ze Starymi Bielanami Żoliborza).

Decydent Snobujący

PS Szukałem w sieci wspomnianego rysunku Raczkowskiego – bezskutecznie. Widać, prokuratorskie śledztwo i wyrok obroniły honor narodowej flagi.

W wydaniu nr 246, maj 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Śmierć też jest ważna
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Kupa a sprawa polska
 3. RELIGIA DECYDENTA

  Czas na wiarę
 4. MAREK GOLISZEWSKI (1952-2022)

  Konsekwentny wizjoner
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Walka o przetrwanie
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trudne charaktery
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Chiny pokazały prawdziwe oblicze
 8. HORYZONTY DECYDENTA

  Japońska kultura
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Animatorzy kultury
 10. WIATR OD MORZA

  Spiekulanty
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Ona i on
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Rodzinna komuna
 13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Czy Chiny były mocarstwem imperialistycznym?
 14. WIATR OD MORZA

  Czy leci z nami pilot?
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Konfiguracje małżeńskie i towarzyskie
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Wykwity biurokratycznych nowotworów