Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

5 maj 2022

Konfiguracje małżeńskie i towarzyskie

Akcja powieści rozgrywa się w środowisku ortodoksyjnych nowojorskich Żydów.

Jej bohaterem jest 41-letni Toby Fleishman, lekarz, który czuje się zmęczony 14-letnim małżeństwem z Rachelą, znaną dziennikarką. O innej kobiecie w trakcie trwania małżeństwa nawet nie pomyślał, gdyż był zakochany w Rachel, a potem „przeszedł na drugą stronę”, stając się zwykłym erotomanem, korzystającym z ulubionej aplikacji randkowej.

Rachel podrzuciła mu dwójkę dzieci, Solly’ego i Hannah przed wyjazdem na weekend do Kripalu. Pod koniec powieści dowiadujemy się, z kim miała jechać. Rachel podrzuciła mężowi dzieci znacznie wcześniej, niż zostało to ustalone w wyroku rozwodowym.

Toby interesuje się Cyndi Leffer, matką koleżanki Hannah z klasy. Autorka bardzo realistycznie przedstawiła stosunki Toby’ego i Rachel oraz randki Toby’ego z paniami po separacji z Rachel, a zwłaszcza całą robotę papierkową, wymaganą przez aplikację.

Wspomnienie Rachel wspólnej z Toby’m podróży do Izraela oraz relacja Toby’ego z pobytu na oddziale ratunkowym, z obchodu w pewnym szpitalu psychiatrycznym w Nowym Jorku oraz z rozmowy z pacjentką. Wypowiedzi kolegów Toby’ego na temat instytucji małżeństwa. Zwyczaje państwa Fleishman, religijne i prywatne. Romansowe i erotyczne znajomości Toby’ego,; lista tych znajomości oraz kontakty naszego bohatera z dawnym kolegą, Sethem.

Rachel była seksualnie niewyżyta i w różny sposób domagała się seksu, czasami robiła to  niezbyt uprzejmie. Obecnie zniknęła na trzy tygodnie, a Toby jej szuka. Bardzo realistycznie autorka przedstawiła reakcję Toby’ego na fakt oglądania przez 9-letniego syna stron porno w Internecie.

Wizyta Toby’ego w gabinecie szefa. Na uwagę zasługują opisy różnych dzielnic Manhattanu. Sporo spraw osobistych pana Fleishmana i wspomnienia Rachel z porodu.  Stosunki Toby’ego w pracy, układy z szefem. Lata najdłuższej erotycznej posuchy Toby’ego były w chwili, kiedy poznał Rachel. Potem nie narzekał już na tę posuchę, poznając liczne panienki. Praca zawodowa, która pasjonowała Rachel i po trzech latach małżeństwa decyzja wspólna, że pora na dziecko. Obecnie myślą o trzecim, Chociaż przedtem „przystawiał się” do niej szef. Rachel ujawnia, kto się jej podoba, a autorka wraca do pacjentki Toby’ego, pani Cooper oraz do jego miłośniczki, Nahid.

Miejscami, książka zawiera wynurzenia Rachel, logiczne i interesujące. Zawiera też  pewne filozoficzne prawdy, które warto poznać, a nawet sobie przyswoić. Rachel to aspiracje a nowa kandydatka na żonę pokaże dzieciom, co to znaczy czuć się dobrze we własnej skórze. Córka Sally potrafi docenić zainteresowania Toby’ego i pozwoli mu być cudownym dziwakiem.

Koniec książki to spotkanie Rachel z przyjaciółką Libby, z którą nie widziała się lata całe. Czytelnik dowiaduje się, że Rachel należy do amerykańskiej klasy średniej i nie zawsze miała czyste sumienie, bo kradła ze sklepów bardzo drogie ciuchy. Relacje Rachel z Miriam, której nie lubiła i z innymi ludźmi. Negatywne cechy Rachel wymienia ostatni rozdział książki: była trucizną! Ale wróciła do Toby’ego.

Książka warta przeczytania. Traktuje o sprawach osobistych, a miejscami nawet zawiera słowa niecenzuralne, te słowa jednak nie odstraszają, ale przyciągają czytelnika.

                                                                                              Jacek Potocki

Taffy Brodesser-Akner, „Pan i pani Fleishman”. Tłum. Katarzyna Makaruk. „Wydawnictwo Dolnośląskie”, Wrocław 2019, s. 398

 

W wydaniu nr 246, maj 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Śmierć też jest ważna
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Kupa a sprawa polska
 3. RELIGIA DECYDENTA

  Czas na wiarę
 4. MAREK GOLISZEWSKI (1952-2022)

  Konsekwentny wizjoner
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Walka o przetrwanie
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trudne charaktery
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Chiny pokazały prawdziwe oblicze
 8. HORYZONTY DECYDENTA

  Japońska kultura
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Animatorzy kultury
 10. WIATR OD MORZA

  Spiekulanty
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Ona i on
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Rodzinna komuna
 13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Czy Chiny były mocarstwem imperialistycznym?
 14. WIATR OD MORZA

  Czy leci z nami pilot?
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Konfiguracje małżeńskie i towarzyskie
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Wykwity biurokratycznych nowotworów