Established 1999

KOBIETY DECYDENTA

10 maj 2022

Ona i on

Powieść rozpoczyna się rozmową bohaterki, Ilony, po rozwodzie z bogatą przyjaciółką.

Autor przedstawia w sposób interesujący psychologiczny obraz kobiety, która opowiada o pieniądzach w rodzinie przyjaciółki, dzięki dochodom jej męża. Bohaterka powieści też nie należała do ludzi ubogich, jednakże w następstwie wysokich dochodów małżeństwo przyjaciółki mogło pozwolić sobie na zatrudnienie służby, mieszkało w eleganckiej willi z ogrodem, a Ilona się jedynie denerwowała, gdy były mąż domagał się dość kosztownych innowacji.

Bohaterka powieści opowiada o walorach byłego męża: dużo czytał, był zrównoważony, wiele podróżował, nikomu nic nie narzucał. Bohaterka ujawnia, że o swoim mężu tak naprawdę, to nic nie wiedziała. Jego przyjacielem był znany pisarz, który usiłował wszystkich pouczać, łącznie z bohaterką. Wówczas ona uznała, że mąż jest dla niej obcym człowiekiem, że jest bardzo tajemniczy, że ma świat odrębny od niej, którego ona nie zna. Pisarz był dla męża „naocznym świadkiem”. To pojęcie autor wyjaśnił w dość inteligentny sposób.

Bohaterka przeczytała wszystkie powieści pisarza, choć on rzadko u nich bywał, a w pewnej chwili przestał w ogóle ich odwiedzać. Bohaterka przeżyła z mężem osiem wspólnych lat; mieli dziecko, które zmarło na szkarlatynę w wieku dwóch lat; po dalszych dwóch latach bohaterka powieści rozwiodła się z mężem. Gdyby po trzech latach małżeństwa nie urodziło się dziecko, małżonkowie rozwiedliby się wcześniej.

Czy żona kochała byłego męża? On chyba ją kochał, a ona czuła się w małżeństwie bardzo obco i raczej w związku tym cierpiała, gdyż do dzisiaj nie wie, jakim mąż był człowiekiem. Bohaterka powieści ujawnia charakter stosunków męża z rodzicami, oraz wspólny z mężem wyjazd do Merano; w jego trakcie mąż „starał się… otworzyć” przed nią, jednakże między nimi „panowała wielka cisza”. Natomiast mąż namawiał ją do zawarcia sojuszu dla dziecka.

Rozmowy bohaterki, Ilony z teściową to kolejna uczta światopoglądowa dla czytelnika, pełna charakterystyki panów i ich poglądów. Spowiedź Ilony i jej rozmowa z księdzem, który rozmawiał z nią „konwersacyjnie”. Nie ma wątpliwości, że na poglądach Ilony zaważyło odkrycie w portfelu męża przez nią fioletowej wstążki, uciętej z jakiejś sukni. Czy to było jakieś wspomnienie, czy coś z chwili obecnej? W efekcie było dość dziwne zachowanie pary na przyjęciu, w którym uczestniczył też pisarz.

Wizyta Ilony w domu teściowej. A wszystko to ma zmierzać do ustalenia osoby, której własność stanowi odcięta od sukienki fioletowa wstążka. Jest to „jakaś dziewczyna ze wsi”, o której mąż Ilony wiedział, lecz ją zapomniał. Była to Judyta, gospodyni teściowej, a cała sprawa miała miejsce dwadzieścia lat temu. Odkryła to Ilona.

Część druga powieści to rozmowa byłego męża Ilony z przyjacielem. Powiada on, czym pogardza. Opowiada o swoich żonach, zachwycając się pierwszą, czyli Iloną, choć „pozostała mieszczanką”. Pada ważne zdanie o konieczności nauczania w szkole przedmiotu wychowanie seksualne, co ma znaczenie, bo „ludzie są jak łase dzieci”, a także zostają  wyjaśnione cechy mieszczańskie.

Bohater powieści opisuje swój romans z Judytą, jej przeszłość, oraz mieszkanie rodziców, w którym ten romans się zaczął i rozwijał. Bohater przedstawia też zwyczaje panujące tam, oraz opisuje swoich rodziców. I stwierdzenie, że Judyta go okradała, a on przekazał jej swoją książeczkę bankową. Co jemu Judyta ukradła, to wpłacała na swoje prywatne konto.

Pełna psychologii powieść, pouczająca i ostrzegająca przed popełnieniem  głupstw życiowych.

                                                                                              Jacek Potocki

Sándor Márai. „Ta prawdziwa”. Tłum. Irena Makarewicz. Wydawnictwo „Czytelnik”. Warszawa 2021, s. 303

W wydaniu nr 246, maj 2022, ISSN 2300-6692 również

  1. LEKTURY DECYDENTA

    Śmierć też jest ważna
  2. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Kupa a sprawa polska
  3. RELIGIA DECYDENTA

    Czas na wiarę
  4. MAREK GOLISZEWSKI (1952-2022)

    Konsekwentny wizjoner
  5. HISTORIA DECYDENTA

    Walka o przetrwanie
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Trudne charaktery
  7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Chiny pokazały prawdziwe oblicze
  8. HORYZONTY DECYDENTA

    Japońska kultura
  9. LEKTURY DECYDENTA

    Animatorzy kultury
  10. WIATR OD MORZA

    Spiekulanty
  11. KOBIETY DECYDENTA

    Ona i on
  12. LEKTURY DECYDENTA

    Rodzinna komuna
  13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Czy Chiny były mocarstwem imperialistycznym?
  14. WIATR OD MORZA

    Czy leci z nami pilot?
  15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Konfiguracje małżeńskie i towarzyskie
  16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Wykwity biurokratycznych nowotworów