Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

27 październik 2021

Rosja, Chiny i talibowie

ChRL są bardzo na rękę obecne problemy USA, związane z Afganistanem. Eksperci zwracają uwagę na spotkanie w lipcu br. chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Li z delegacją talibów – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

Pekin poprosił ich o zwalczanie Islamskiego Ruchu Wschodniego Turkiestanu, który dąży do oderwania rejonu Sincjang, zamieszkałego przez Ujgurów, od ChRL. Z kolei, w czasie spotkania z sekretarzem stanu USA, Antonym Blikenem, podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, minister Wang zaproponował USA współpracę w zakresie stabilizacji Afganistanu.

Co to oznacza? Ostatnio Afganistan narzeka na brak gotówki, a ludzie pod bankami, którzy bezskutecznie chcą dostać swoje pieniądze, są rozpędzani przez oddziały uzbrojonych talibów. ChRL zapowiedziała pożyczkę dla talibów w wysokości 31 mln USD oraz bezpłatne przekazanie im trzy miliony szczepionek przeciwko COVID-19. Ze swojej strony minister Wang zażądał zakończenia narkobiznesu w Afganistanie i zaprzestania  działalności islamistów u swych granic.

Obecnie delegacja czołowych talibów przebywa w Rosji, gdzie talibowie pochwalili się, że kontrolują obecnie 85% terytorium Afganistanu i że nie zgadzają się na to, by Afganistan był wykorzystywany jako platforma do ataków na inne państwa. A żołnierze afgańscy uciekają masowo do Tadżykistanu.

Ostatnio, Federacja Rosyjska przeprowadziła ćwiczenia wojskowe w Tadżykistanie, a prezydent Putin odbył rozmowę z prezydentem Tadżykistanu, Enomalim Rachmanem. Talibowie zapowiedzieli walkę z Państwem Islamskim. W moskiewskim spotkaniu biorą udział przedstawiciele Rosji, afgańskich talibów, Indii, Iranu, Chin i Pakistanu.

Pamięta się, że Związek Radziecki był militarnie zaangażowany w Afganistanie od 25 grudnia 1979 roku do 25 lutego 1989 roku i przegrał z kretesem z talibami, wspieranymi militarnie i politycznie przez USA, które rozpoczęły swoją wojnę we wrześniu 2001 roku i też ją przegrały.

                                                                                             Jacek Potocki

W wydaniu nr 239, październik 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIA DECYDENTA

  Prymas Wyszyński o rewolucji
 2. WIATR OD MORZA

  Dokąd idziemy i po co zmierzamy
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Rosja, Chiny i talibowie
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rodzina
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Bohaterstwo polskich pilotów
 6. KRAJOWY INSTYTUT KONTROLI BIZNESOWEJ

 7. WARSZAWA DECYDENTA

  Pałac Saski: stare fotografie
 8. RELIGIA DECYDENTA

  Upadek Kościoła w USA
 9. PRZYSZŁOŚĆ ŚLĄSKA

  OZE i nowe technologie
 10. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobry debiut
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Odważny dyplomata
 12. DECYDENT GLOBTROTER

  Miejsca pod ziemią
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Kreatury
 14. WIATR OD MORZA

  Kupa mięci
 15. HISTORIA DECYDENTA

  Ważne zapiski