Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

12 październik 2021

Dobry debiut

Bohaterem książki jest komisarz Jan Tajler z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, który prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa Aleksandry Nowak.

Zamordowaną znalazła w łazience sprzątaczka, Daryna Morozow, Ukrainka. Zamordowana, jak się okazuje, była lesbijką, która ukrywała swoje skłonności przed rodziną; nawet przyprowadzała do bliskich fikcyjnego narzeczonego, narkomana i kryminalistę o skłonnościach do stosowania przemocy, Piotra Czekaja. Ten młody człowiek zasilił grono podejrzanych o zabójstwo. Z bilingów telefonów denatki wynikało, że prowadziła ona częste rozmowy z pewną panią, która wkrótce okazała się jej partnerką.

Czytelnik ma okazję poznać zwierzchnika komisarza Tajlera oraz wielu pracowników komendy wojewódzkiej. A także dowiedzieć się nieco o „ostrym cięciu”, stosowanym w japońskiej cywilizacji, jako formy samobójstwa kobiet, polegającego na przecięciu jednym ruchem arterii szyjnej, chociaż w opisywanym przypadku nie było to typowe samobójstwo, było to raczej zabójstwo z udziałem osób trzecich.

W swojej pracy komisarz natyka się na dziennikarkę śledczą z miejscowej gazety, o której drodze życiowej i zawodowej czytelnik dowie się potem. Dziennikarka zostaje „przegoniona” przez Tajlera i natychmiast zasila grupę jego przeciwników. I prowadzi własne śledztwo w sprawie pod kątem nieudolności policji. Aleksandra Nowak mieszkała w bloku, zatem czytelnik poznaje przebieg rozmów Tajlera z mieszkańcami bloku.

Interesująco przedstawia się akcja antyterrorystów policyjnych wobec taty wspomnianego narkomana. Tato Czekaja, Janusz, był alkoholikiem. Osadzony w areszcie, opowiada o synu, a Piotr, nieco dalej, opowiada o sobie i o akcji ochroniarzy pewnego lokalu. Potem nadchodzi czas poznania rodziców ofiary, którzy muszą ją rozpoznać, zgodnie z policyjnymi procedurami i do rozmowy komisarza z nowym prokuratorem. Dochodzi do spotkania komisarza ze skonfliktowaną z nim 29-letnią dziennikarką, a także do kolejnej rozmowy z partnerką denatki, która ginie z ręki mordercy pani Nowak.

Pojawia się też dość krótkotrwała miłość komisarza, Patrycja, a także firma, gdzie denatka pracowała. Firma to to siedlisko tzw. kreatywnej księgowości; czytelnik poznaje licznych wykonawców tego procederu, któremu służyła też denatka. Poznaje prezesa Arkadiusza Bilskiego, głównego rzecznika narcyzmu i bezwzględnego dysponenta, a nawet właściciela pracowników, którzy go nie lubią. Dlatego nie wypada zdradzić rozwiązania.

Nieczęsto zdarza się, że rozwiązanie zagadki w książce tak bardzo jest zbliżone do rozwiązania w życiu.

Dobra książka o logicznej akcji i intrydze.

                                                                                              Jacek Potocki

Adam Budzik, „Ostre cięcie”. Wydawnictwo „Novae Res”, Gdynia 2020, s. 383

W wydaniu nr 239, październik 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIA DECYDENTA

  Prymas Wyszyński o rewolucji
 2. WIATR OD MORZA

  Dokąd idziemy i po co zmierzamy
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Rosja, Chiny i talibowie
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rodzina
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Bohaterstwo polskich pilotów
 6. KRAJOWY INSTYTUT KONTROLI BIZNESOWEJ

 7. WARSZAWA DECYDENTA

  Pałac Saski: stare fotografie
 8. RELIGIA DECYDENTA

  Upadek Kościoła w USA
 9. PRZYSZŁOŚĆ ŚLĄSKA

  OZE i nowe technologie
 10. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobry debiut
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Odważny dyplomata
 12. DECYDENT GLOBTROTER

  Miejsca pod ziemią
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Kreatury
 14. WIATR OD MORZA

  Kupa mięci
 15. HISTORIA DECYDENTA

  Ważne zapiski