Established 1999

RELIGIA DECYDENTA

16 październik 2021

Upadek Kościoła w USA

Jest to książka o negatywnych zjawiskach we współczesnym kościele. Autor doszukuje się przyczyn tych zjawisk w kondycji dzisiejszego duchowieństwa: księża starają się złagodzić wymogi katolicyzmu, jeśli one wydają się zbyt surowe dla wierzących.

Dzieje się to zwłaszcza w USA, gdzie hierarchia „amerykanizuje” katolicyzm, by stał się możliwy do przyjęcia dla wiernych, bardziej im przyjazny, łatwiejszy…

Badania wskazują, że w ciągu najbliższych lat nastąpi „oszałamiający upadek wiary”. Przepowiadał to też papież-emeryt Benedykt XVI. Książka ma też „zawirowania” polityczne. Autor wiąże je z sytuacją polityczną w USA, w związku z wyborem Donalda Trumpa i aktywizacją środowisk lewicowych zarówno w USA, jak i na całym świecie, w czym biorą też udział katolicy, duchowni i świeccy. Autor nazywa tę sytuację „liberalnym chaosem”, który powinien być rozwiązany środkami politycznymi. Chodzi tu o różne sprawy, a zwłaszcza o niemoralność seksualną, którą duchowieństwo pragnie zaakceptować w Kościele.

Przy okazji autor zwraca uwagę na poglądy bliskiego doradcy papieża, ojca Antonio Spadaro i chwali „apostolat wiernych katolików”, organizację Church Militant. Wskazuje też na popieranie ruchu oporu lewicy przez media oraz na walkę z nimi ze strony wyborców, którzy głosowali na Trumpa, a także na popieranie przez lewicę aborcji. Autor rozróżnia konserwatywnych katolików i liberalnych katolików, uważając, że USA przesuwają się na lewo. Pisze też, że poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia.

Zastanawia się, jacy są współcześni katolicy i twierdzi, że są to albo heretycy, albo apostaci. Pisze o mentalności katolickiej przeciętnego Amerykanina oraz o „wrednej” działalności Rockefellerów i Gatesów, a także Marksa i Gramsciego. Negatywnie ocenia „teologię wyzwolenia”, jako formę marksistowskiej walki klasowej, podczas gdy amerykańskie media wyrażały się o niej bardzo pozytywnie. Przypomina działalność Belli Dodd, uczestniczącej w spisku przeciwko Kościołowi i działalność amerykańskich protestantów, choć nie pisze o przyczynach rewolucji Lutra, które tkwiły głównie w handlu odpustami.

Voris zastanawia się nad przyczynami i skutkami upadku Kościoła na Zachodzie, zwłaszcza w USA. Liczby, świadczące o marnej perspektywie stanu katolików amerykańskich są wymowne. Pisze też o homoseksualizmie, m.in. wśród duchownych, wspominając dorobek polskiego duchownego, ks. Dariusza Oko, nie zapominając o milczeniu Watykanu w tych sprawach, pisze o młodych katolikach w USA, o szybkim wzroście latynoskich katolików, gdyż amerykańscy opuścili Kościół i znów autor pisze o walce wyborczej między bogobojnym Trumpem, a niekatolicką Hilary Clinton.

Voris pisze o zmniejszającej się liczbie katolickich małżeństw, o antykoncepcji, jako zabójcy katolicyzmu, o „zdradzie Kościoła” we własnych szeregach. Autor nie szczędzi słów krytyki pod adresem ojca Jamesa Martina i jego wypowiedzi na temat homoseksualizmu; pisze też o ważnym nauczaniu Kościoła, że wierni mają obowiązek prawidłowego formowania swego sumienia. Pisze też o wskazówkach papieży, jak walczyć z szatanem, który niszczy Kościół, pisze o ścieżce do świętości, pokazanej w 8 błogosławieństwach, jakie Chrystus w Kazaniu na Górze, przed którą to ścieżką jest duży (tytułowy) opór wśród duchownych.

Jest to bardzo pouczająca książka. Raczej, niestety, polityczna, niż czysto religijna, gdyż autor nieustannie o polityce pisze, walcząc z przeciwnikami Donalda Trumpa. Książka dotyczy sytuacji katolicyzmu w USA, choć tamtejsze zawirowania mogą odnosić się do Kościoła i duchowieństwa w każdym kraju.

Jacek Potocki

Michael Voris, „Ruch oporu. Walka z szatanem we wnętrzu Kościoła”. Wydawnictwo „AA”, Kraków 2021, s. 334.

W wydaniu nr 239, październik 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. RELIGIA DECYDENTA

  Prymas Wyszyński o rewolucji
 2. WIATR OD MORZA

  Dokąd idziemy i po co zmierzamy
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Rosja, Chiny i talibowie
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rodzina
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Bohaterstwo polskich pilotów
 6. KRAJOWY INSTYTUT KONTROLI BIZNESOWEJ

 7. WARSZAWA DECYDENTA

  Pałac Saski: stare fotografie
 8. RELIGIA DECYDENTA

  Upadek Kościoła w USA
 9. PRZYSZŁOŚĆ ŚLĄSKA

  OZE i nowe technologie
 10. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobry debiut
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Odważny dyplomata
 12. DECYDENT GLOBTROTER

  Miejsca pod ziemią
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Kreatury
 14. WIATR OD MORZA

  Kupa mięci
 15. HISTORIA DECYDENTA

  Ważne zapiski