Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

20 kwiecień 2020

Koronawirus zabija... intelekt

Nie ma obecnie innych, ważnych tematów Polsce i na świecie, niż koronawirus. Eksperci uważają, że gospodarka światowa będzie się podnosić z obecnej klęski przez wiele lat. Jeśli epidemia wygaśnie w przyszłym kwartale, poziom PKB z ostatniego kwartału 2019 roku, może uda się przywrócić przed rokiem 2022-2023, co oznacza, że dno ekonomiczne, czyli nędza, może dotknąć nawet pół miliarda ludzi – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Ocenia się, że negatywne skutki gospodarcze epidemii to najgłębsze załamanie światowej gospodarki od Wielkiego Kryzysu lat 30 ubiegłego wieku, po krachu giełdowym w USA. A koronawirus gnębi tymczasem świat. W Europie, jedynie na Białorusi nie ma zakażonych. Według prezydenta Łukaszenki, w świecie jest histeryczna psychoza z powodu koronawirusa, a tymczasem ludzie umierają z normalnych przyczyn, natomiast najlepszym środkiem zapobiegawczym jest jazda na traktorze i gra w hokeja.

Zdaniem znanego dziennikarza Witolda Gadowskiego, z wyksztalcenia psychologa klinicznego, szereg informacji na temat koronawirusa jest w mediach naginanych do potrzeb polityków, marzących o tzw. przykręceniu śruby społeczeństwu, zwłaszcza nie mówi się, że od dłuższego czasu jest dość bliska współpraca Instytutu Badań nad Wirusami w Wuhan a Centrum Wirusologii amerykańskiego Uniwersytetu North Carolina.

W amerykańskich mediach pojawiła się informacja, że z okazji Bożego Narodzenia Instytut w Wuhan otrzymał w grudniu 2019 roku, „przyjacielską przesyłkę” z University North Carolina i niedługo potem „wirus wyciekł z Wuhan”.

W Stanach Zjednoczonych z powodu wirusa umiera ok. 2 tysiące osób na dobę, a od początku epidemii zmarło już prawie 39 tys. ludzi. Przy okazji ujawniono, że w styczniu prezydent Trump otrzymał od wywiadu USA informację o zbliżającej się pandemii, ale on nawet tej notatki nie przeczytał. Czy z powodu braku reakcji prezydenta na to zagrożenie można było oglądać tłumy Amerykanów na plażach Kalifornii i Florydy? Natomiast prezydent USA wstrzymał składkę na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), którą uznał za odpowiedzialną za pandemię i radykalnie zredukował fundusze dla pracującego w Chinach, amerykańskiego zespołu Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom. Amerykańscy eksperci uważają, że rozwój epidemii może uniemożliwić przeprowadzenie listopadowych wyborów prezydenckich.

A Polska? Mała Polska pomoże dużym Stanom zwalczyć epidemię, wysyłając medyków do Chicago. Dzięki decyzji naszego prezydenta.

                                                                                              JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 221, kwiecień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Muzeum kotów
 2. THRILLER DECYDENTA

  Potem było przedtem
 3. WIATR OD MORZA

  Pandemia strachu
 4. KLASYKA DECYDENTA

  Eseje Witkacego
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Koronawirus zabija... intelekt
 6. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Czy skazany mordował?
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Do wolnej Ojczyzny przyszli ze Wschodu
 8. DECYDENT POLIGLOTA

  Hiszpański dla bystrzaków
 9. POLITYKA DECYDENTA

  Wstawanie z kolan
 10. KRAKÓW - EDYNBURG

  Ratujmy Pola Nadziei
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Dalsze losy Anity
 12. WSPOMNIENIA DECYDENTA

  Dawne chwile...
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zdolność honorowa według Boziewicza
 14. BEZINTERESOWNOŚĆ

  Milkpol dla lekarzy
 15. WIATR OD MORZA

  Prima aprilis
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Każdy motyw inny