Established 1999

WIATR OD MORZA

21/04/2020

Pandemia strachu

To, że sama pandemia koronawirusa jest straszna, nie trzeba nikogo przekonywać. Dotyka milionów ludzi, którzy coraz bardziej zaczynają się zastanawiać, jak do niej doszło w XXI wieku i wyciągać wnioski – pisze Sławomir J. Czerniak.

Sławomir J. Czerniak

Rządy wielu krajów sypią głowę popiołem i przepraszają za brak środków na badania naukowe w czasach przed pandemią, brak wiedzy na ten temat, a potem za głupoty, jakie czynili, gdy mleko już się rozlało. Nawet facet z głupawą fryzurką z USA przyznał, że jednak odległość Chin od USA jest jednak że jest znacznie mniejsza niż sądził i zabrał się do pomocy społeczeństwu, które teraz chce go wywalić z White Hausa na zbity pysk.

U nas, jak obserwuję pandemię, podejście do niej przez rządzących przypomina słonia w składzie porcelany, który wystraszył się lwa. Jak już wirus szalał w świecie, u nas Polska była fortem nie do zdobycia.

Wiatr od morza tom II 500

Autor własnym sumptem wydał dwa tomy swoich felietonów opublikowanych na łamach DECYDENTA

Faktów znamy wiele, ale przywołam jeden z autopsji. 6 marca, gdy byłem z kolegą Tadeo K. na nartach w Oravicach, postanowiliśmy pojechać do Polski (10 km) przez otwartą jeszcze granicę do term Chochołowskich. Jak zobaczyliśmy tysiące ludzi w basenach i sadzawkach, oraz ponad 100 osobową kolejkę do kasy, szybko zrezygnowaliśmy i wróciliśmy na termy w Oravicach, gdzie było normalnie. Przypomniałem ten epizod, gdyż później (i do dzisiaj) okazuje się, że największy odsetek zachorowań i zgonów jest na południu Polski.

Gdy u nas wirus się rozpanoszył, władza wpadła w popłoch, uznając swoją indolencję i brak zabezpieczenia obywateli. Zaczęli od maseczek i testów. Okazało się że ani maseczek, ani testów NIET! No i postanowili, że najbezpieczniej dla władzy będzie, jak równolegle wprowadzą pandemię strachu wśród obywateli.

Co zrobiono:

– w TVP pokazano, jak samemu można zrobić sobie maseczkę, bo Polska podniesiona przez nich z ruin nie może tego zabezpieczyć;

– zamknięto ludzi w domach, żeby nie pogarszali już i tak dennej sytuacji w służbie zdrowia;

– wprowadzono kary pieniężne za niestosowanie się do zakazów;

– żeby wykazać się „dobrym panem”, sprowadzono samolotem wyprodukowanym w b. ZSRR maseczki itp. urządzenia do ochrony obywateli, które rozprowadza się, przez „współpracujące” hurtownie;

– odmówiono służbie zdrowia bieżących testów, ale za to postraszono medyków wszczynaniem postępowań prokuratorskie wobec usiłujących mówić prawdę o pandemii;

– dla szarego człowiek w Polsce, ale z numer 1 ustanowiono na Żoliborzu tzw. izolatorium, którego strzegą policjanci przez całą dobę oraz monitoring (zapewne ma testy wykonywane co godzina);

Wiatr od morza tom I 500– no i wybory prezydenckie – może głosować każdy! Ale niech uważa, bo się może zarazić, ale czy władzy nie o to chodzi? Więcej zarażonych, to większa liczba zgonów, także wśród opozycji, która namawia do bojkotu wyborów. Finalnie opozycja wymrze i po kłopocie. Zagłosują płatni wyborcy, dla których Duda wystąpił z Szydło na przedwyborczych jasełkach i podpisał na wizji, lewą ręką, że wypłaty plus, będą do końca świata.

Gdy minister Szumowski występował na początku pandemii jako lekarz, jego nazwisko kojarzyło mi się z „szumem fal, ptaków śpiewem”. Teraz, gdy występuje jako polityk nazwisko jego kojarzy mi się z szumowiną. A może toczy go jakaś choroba, o czym świadczy wytrzeszcz oczu.

Może więc Dyżurny Lekarz Kraju (jest taki urząd) zainteresuje się dyspozycją zdrowotną ministra zdrowia oraz wszystkich rządzących.

Sławomir J. Czerniak

PS Felieton dedykuję służbie zdrowia, która, mimo pandemii strachu, robi co może.

 

 

W wydaniu nr 221, kwiecień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Muzeum kotów
 2. THRILLER DECYDENTA

  Potem było przedtem
 3. WIATR OD MORZA

  Pandemia strachu
 4. KLASYKA DECYDENTA

  Eseje Witkacego
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Koronawirus zabija... intelekt
 6. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Czy skazany mordował?
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Do wolnej Ojczyzny przyszli ze Wschodu
 8. DECYDENT POLIGLOTA

  Hiszpański dla bystrzaków
 9. POLITYKA DECYDENTA

  Wstawanie z kolan
 10. KRAKÓW - EDYNBURG

  Ratujmy Pola Nadziei
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Dalsze losy Anity
 12. WSPOMNIENIA DECYDENTA

  Dawne chwile...
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zdolność honorowa według Boziewicza
 14. BEZINTERESOWNOŚĆ

  Milkpol dla lekarzy
 15. WIATR OD MORZA

  Prima aprilis
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Każdy motyw inny