Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

16 kwiecień 2020

Czy skazany mordował?

Jest to książka o seryjnym mordercy, Melvinie Royalu i o jego rodzinie.

Zaczyna się dość dziwnie: skazany na karę śmierci Melvin, przebywa w jakimś amerykańskim więzieniu, czyli w miejscu oficjalnym, ale ginie niejako „prywatnie” w jakimś innym miejscu odosobnienia, utopiony przez Ojca Toma i dwóch młodych, silnych mężczyzn, w obecności strażników więziennych, którzy zupełnie nie reagują. W trakcie powieści okazuje się, że Ojciec Tom jest przywódcą sekty religijnej, mającej na sumieniu wiele morderstw.

Powieść obejmuje losy rodziny skazańca, borykającej się z ostracyzmem w małym, amerykańskim miasteczku Norton. Chodzi o Gwen, żonę, jej aktualnego partnera, Sama oraz o dwójkę dzieci: o 13-letniego syna Connora i o córkę Lanny. Mieszkańcy miasteczka, podjudzani przez szefa miejscowej mafii narkotykowej, wymuszają na rodzinie skazańca gotowość przeprowadzki do innej miejscowości. Żona mordercy znalazła pracę poza Norton, w agencji detektywistycznej i poszukuje zaginionego nastolatka, a dzieci są prześladowane w szkole. Sam, z kolei, który jest doświadczonym pilotem, nie może znaleźć pracy w zawodzie; pracuje na jakiejś budowie. Przy okazji poszukiwań młodego człowieka, Gwen natyka się na Ojca Toma i jego kościół Zgromadzenia Świętych. Wyznawcy sekty porywają Sama i Connora. Autorka opisuje sposoby manipulacji wiernymi przez Ojca Toma.

Uwolnienie z niewoli Sama i Connora to interesujący element akcji. Ojciec Tom chciał zabić Sama w podobny sposób, jak seryjnego mordercę, ale nie zdążył tego zrobić, gdyż zjednoczone siły FBI i policji, plus Gwen, wdarły się do siedziby sekty, uwalniając zatrzymanych.

Koniec książki to zapowiedź procesu Ojca Toma. A może byłaby to świetna okazja dla autorki, by w następnej powieści pokazać, że Melvin Royal był niewinny, a seryjne morderstwa zostały dokonane przez sektę i Ojca Toma… Jaka byłaby wtedy reakcja sąsiadów, którzy prześladowali bohaterów?

Jest to książka, która trzyma czytelnika w stałym napięciu. Pokazuje ona zatęchłą atmosferę małego, amerykańskiego miasteczka i realne zagrożenia, płynące z licznych sekt, które nie tylko działają w USA, ale coraz częściej pojawiają się również w naszym kraju.

                                                                                                 Jacek Potocki

Rachel Caine. „Tajemnica mordercy”. Tłum. Adrian Napieralski. Wydawnictwo „Filia”, Poznań 2020

W wydaniu nr 221, kwiecień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Muzeum kotów
 2. THRILLER DECYDENTA

  Potem było przedtem
 3. WIATR OD MORZA

  Pandemia strachu
 4. KLASYKA DECYDENTA

  Eseje Witkacego
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Koronawirus zabija... intelekt
 6. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Czy skazany mordował?
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Do wolnej Ojczyzny przyszli ze Wschodu
 8. DECYDENT POLIGLOTA

  Hiszpański dla bystrzaków
 9. POLITYKA DECYDENTA

  Wstawanie z kolan
 10. KRAKÓW - EDYNBURG

  Ratujmy Pola Nadziei
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Dalsze losy Anity
 12. WSPOMNIENIA DECYDENTA

  Dawne chwile...
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zdolność honorowa według Boziewicza
 14. BEZINTERESOWNOŚĆ

  Milkpol dla lekarzy
 15. WIATR OD MORZA

  Prima aprilis
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Każdy motyw inny