Established 1999

WIATR OD MORZA

02/04/2020

Prima aprilis

Po łacinie oznacza pierwszy dzień kwietnia, nazwany także dniem wprowadzania w błąd, aby inni uwierzyli w coś nieprawdziwego – pisze Sławomir J. Czerniak.

Sławomir J. Czerniak

Ponieważ gusła, przepowiednie i półprawdy o historii narodu są podniesione od wieków do quasi dogmatu w Polsce, przeto proponuję skoncentrować się na pandemicznym położeniu sióstr i braci z III RP.

Wiem, że duch w narodzie nie ginie, więc wierzę, że mało kto da się nabrać na primaaprilisowe newsy z frontu walki rządzących z rządzonymi. Nie będę kopał leżących, w rozumieniu rządzących, za to czego nie robią, zwłaszcza, że mieli czas, aby uniknąć nadstawiania się na kopanie.

Tak czy inaczej z dnia na dzień serwują nam niezły prima aprilis, przejawiający się m.in. odmową przyjęcia maseczek z Chin, czy to brakiem działania NIK-u Banasia w związku z galopującymi cenami na wszystko oraz wprowadzają „rosyjską ruletkę” ograniczając do maksimum wykonywanie testów wszystkim podejrzanym, jak i wracającym z zagranicy w samolotach zatłoczonych jak tokijskie metro.

Kuriozum jest to, że na gwałt organizowane są szpitale zakaźne, na przykład szpital MSWiA, który został przystosowany do walki z wirusem w liczbie 230 łóżek… Jak twierdzą złośliwi: akurat dla posłów i senatorów PiS.

Kolejny przykład prima aprilis zafundował nam lokator willi na Żoliborzu, który po kilkunastu dniach konspiracji, podobnie jak w sierpniu 1980 r., wypełz z piwnicy i jak płaz w skorupie („Dziady” Mickiewicza) beznamiętnym głosem w RMF–FM powiedział, że wybory prezydenta Dudy, odbędą się 10 maja, a ludzie maja iść do urn bez względu na wszystko.

Dodatkowo rządzący zastosowali nowy prima aprilis w ramach ustawy o ochronie upadających firm.  Pod jej płaszczykiem, znowu w nocy, wprowadzili cichaczem możliwość głosowania internetowego i korespondencyjnego dla wszystkich suwerenów.

Pytania, na które znał już odpowiedzi Pan Prezes, zadawała kreatura dziennikarska, nijaki Ziemiec. Na marginesie: radio RMF-FM już tak nisko upadło?

W tzw. telewizji publicznej, w głównym dzienniku, drugi klakier dziennikarstwa, pani Danusia H. wywiad ten wyeksponowała, z drżeniem, głosu i podbródka, jak zwykle się to czyni w TV Kima…

Zwracam się do was, wyżej wymienieni pseudo dziennikarze: jeżeli sprawiliście nam kolejny informacyjny prima aprilis, to lepiej, zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia, zostańcie w domu, bo oglądanie i słuchanie was powoduje u części mądrych widzów objawy podobne, jak przy korona wirusie.

Niezłym prima aprilis zainfekował nas także ostatnio, nieudacznik polityczny (kilka przegranych wyborów) towarzysz partyjny Horała, który wyśpiewał „chorał żoliborski” na cześć przeprowadzenia wyborów choćby z trupami przy (w) urnach.

Że sytuacja jest trudna, potwierdził już sam premier ekonomista. Kasa jest jednak pusta.

MorawieckiDlatego zastosował primaaprilisowy wybieg. Wywiesza się znowu obok flagi polskiej, flagę Unii Europejskiej. Jak trwoga, to już nie do Boga, tylko do Unii?

Zaczynam wierzyć, że Polska w której się urodziłem, pracowałem i żyję to jakieś apokaliptyczne prima aprilis, gdzie z dnia na dzień nie wiadomo co jest prawdą, a co zadymą wyborczą! Czy faktyczna liczba zarażonych i zmarłych to fakt czy „fuck” Jarosława?

To niestety nie jest sen, z którego można się wybudzić.

W naszej tzw. kulturze chrześcijańskiej, po prima aprilis następuje słowiański obrzęd śmigus dyngus, gdzie czczono radość po odejściu zimy i nastaniu lepszych czasów, po zwalczeniu chorób itp. Mam nadzieję, że spłucze z nas syf, jaki nam zafundowano.

I tego życzę nie tyko czytelnikom Decydenta.

Trzymajmy się kupy, bo kupy nikt nie ruszy, to moje „rycerskie hasło”.

Sławomir J. Czerniak

PS Odszedł od nas Mistrz Penderecki! Wielka strata dla narodu! Chylę czoła! Kto nas teraz będzie bronił w trudnych czasach muzyką i jej przesłaniem przed tumaństwem wszechogarniającym?  Mam nadzieję, że Martyniuk nie zostanie aborygenem muzyki polskiej? Ale o tym zadecydują wyznawcy PiS, chyba, że naród się wreszcie obudzi i zobaczy, że ma rękę w nocniku…

W wydaniu nr 221, kwiecień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Muzeum kotów
 2. THRILLER DECYDENTA

  Potem było przedtem
 3. WIATR OD MORZA

  Pandemia strachu
 4. KLASYKA DECYDENTA

  Eseje Witkacego
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Koronawirus zabija... intelekt
 6. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Czy skazany mordował?
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Do wolnej Ojczyzny przyszli ze Wschodu
 8. DECYDENT POLIGLOTA

  Hiszpański dla bystrzaków
 9. POLITYKA DECYDENTA

  Wstawanie z kolan
 10. KRAKÓW - EDYNBURG

  Ratujmy Pola Nadziei
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Dalsze losy Anity
 12. WSPOMNIENIA DECYDENTA

  Dawne chwile...
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zdolność honorowa według Boziewicza
 14. BEZINTERESOWNOŚĆ

  Milkpol dla lekarzy
 15. WIATR OD MORZA

  Prima aprilis
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Każdy motyw inny