Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

10/04/2020

Hiszpański dla bystrzaków

Książka jest kolejną publikacją, opartą na sprawdzonej metodzie nauki języka obcego, stosowanej od 1878 roku przez firmę Berlitza.

Jej autorka jest związana z nauczaniem języka hiszpańskiego oraz jest znaną pisarką i tłumaczką książek z wielu języków. Hiszpański to jeden z ważniejszych języków światowych. Po hiszpańsku mówi się nie tylko w Hiszpanii, ale również w Ameryce Południowej, Środkowej i w Meksyku, z wyjątkiem Brazylii w tamtym regionie, gdzie mówi się po portugalsku.

Książka może być podręcznikiem do nauki języka hiszpańskiego, jak i kompetentnym przewodnikiem po kulturze i życiu codziennym krajów hispanojęzycznych. W znacznej mierze jest oparta na hiszpańskim, jakim posługują się mieszkańcy Ameryki Południowej. W książce wyszczególnione są różnice znaczeniowe terminów. Ważną częścią książki są dialogi, nagrane na załączonej płycie CD. W książce wyszczególnione są słówka do zapamiętania, a na końcu każdego rozdziału są testy, zwane „gierkami językowymi”.

Książka zawiera ważne informacje o wymowie hiszpańskiej i akcencie, podstawy gramatyki, czyli informacje o częściach mowy oraz o składni, czyli o budowie zdania. Wreszcie zasadnicze jej części, czyli hiszpański w działania, tj. wiadomości o użyciu tego języka w sytuacjach codziennych i w podróży. Autorka słusznie uznała, że należy podać odmianę czasowników, związanych z różnymi sytuacjami, kiedy witamy się i przedstawiamy, kiedy się poznajemy, kiedy rozmawiamy o niczym, np. o pogodzie.

Są i sytuacje konkretne: posiłki i zakupy, pójście do kina, teatru czy do muzeum; dalej sport, rozmowy telefoniczne, pytanie o drogę, pobyt w hotelu, podróż samolotem, taksówką, czy pociągiem, łącznie z nabyciem biletu. Podróże za granicę wiążą się z załatwianiem formalności paszportowych i wizowych, co też jest w książce. A podsumowaniem tej części jest rozdział „Nagłe wypadki”, czyli wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu czy spotkanie z policją.  Końcówka książki to rady, jak przyśpieszyć naukę hiszpańskiego, jakie są ulubione zwroty hiszpańskie, wykaz dziesięciu najważniejszych świąt hiszpańskich i wykaz najbardziej hiszpańskich zwrotów.

Na zakończenie (część V „Dodatki”) to minisłownik w obie strony, wykaz hiszpańskich czasowników oraz lista dialogów na płycie CD.

Publikacja ta jest bardzo przydatna w nauce tego ważnego języka. Stanowi ona gwarancję sukcesów na drodze jego zgłębiania.

                                                                                              Jacek Potocki

Susana Wald. „Hiszpański dla bystrzaków. Kurs dla początkujących”. Tłum. Krystyna Jachimska-Małkiewicz. Wydawnictwo „Septem” („Helion”), Gliwice

W wydaniu nr 221, kwiecień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Muzeum kotów
 2. THRILLER DECYDENTA

  Potem było przedtem
 3. WIATR OD MORZA

  Pandemia strachu
 4. KLASYKA DECYDENTA

  Eseje Witkacego
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Koronawirus zabija... intelekt
 6. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Czy skazany mordował?
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Do wolnej Ojczyzny przyszli ze Wschodu
 8. DECYDENT POLIGLOTA

  Hiszpański dla bystrzaków
 9. POLITYKA DECYDENTA

  Wstawanie z kolan
 10. KRAKÓW - EDYNBURG

  Ratujmy Pola Nadziei
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Dalsze losy Anity
 12. WSPOMNIENIA DECYDENTA

  Dawne chwile...
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zdolność honorowa według Boziewicza
 14. BEZINTERESOWNOŚĆ

  Milkpol dla lekarzy
 15. WIATR OD MORZA

  Prima aprilis
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Każdy motyw inny