Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

10 kwiecień 2020

Hiszpański dla bystrzaków

Książka jest kolejną publikacją, opartą na sprawdzonej metodzie nauki języka obcego, stosowanej od 1878 roku przez firmę Berlitza.

Jej autorka jest związana z nauczaniem języka hiszpańskiego oraz jest znaną pisarką i tłumaczką książek z wielu języków. Hiszpański to jeden z ważniejszych języków światowych. Po hiszpańsku mówi się nie tylko w Hiszpanii, ale również w Ameryce Południowej, Środkowej i w Meksyku, z wyjątkiem Brazylii w tamtym regionie, gdzie mówi się po portugalsku.

Książka może być podręcznikiem do nauki języka hiszpańskiego, jak i kompetentnym przewodnikiem po kulturze i życiu codziennym krajów hispanojęzycznych. W znacznej mierze jest oparta na hiszpańskim, jakim posługują się mieszkańcy Ameryki Południowej. W książce wyszczególnione są różnice znaczeniowe terminów. Ważną częścią książki są dialogi, nagrane na załączonej płycie CD. W książce wyszczególnione są słówka do zapamiętania, a na końcu każdego rozdziału są testy, zwane „gierkami językowymi”.

Książka zawiera ważne informacje o wymowie hiszpańskiej i akcencie, podstawy gramatyki, czyli informacje o częściach mowy oraz o składni, czyli o budowie zdania. Wreszcie zasadnicze jej części, czyli hiszpański w działania, tj. wiadomości o użyciu tego języka w sytuacjach codziennych i w podróży. Autorka słusznie uznała, że należy podać odmianę czasowników, związanych z różnymi sytuacjami, kiedy witamy się i przedstawiamy, kiedy się poznajemy, kiedy rozmawiamy o niczym, np. o pogodzie.

Są i sytuacje konkretne: posiłki i zakupy, pójście do kina, teatru czy do muzeum; dalej sport, rozmowy telefoniczne, pytanie o drogę, pobyt w hotelu, podróż samolotem, taksówką, czy pociągiem, łącznie z nabyciem biletu. Podróże za granicę wiążą się z załatwianiem formalności paszportowych i wizowych, co też jest w książce. A podsumowaniem tej części jest rozdział „Nagłe wypadki”, czyli wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu czy spotkanie z policją.  Końcówka książki to rady, jak przyśpieszyć naukę hiszpańskiego, jakie są ulubione zwroty hiszpańskie, wykaz dziesięciu najważniejszych świąt hiszpańskich i wykaz najbardziej hiszpańskich zwrotów.

Na zakończenie (część V „Dodatki”) to minisłownik w obie strony, wykaz hiszpańskich czasowników oraz lista dialogów na płycie CD.

Publikacja ta jest bardzo przydatna w nauce tego ważnego języka. Stanowi ona gwarancję sukcesów na drodze jego zgłębiania.

                                                                                              Jacek Potocki

Susana Wald. „Hiszpański dla bystrzaków. Kurs dla początkujących”. Tłum. Krystyna Jachimska-Małkiewicz. Wydawnictwo „Septem” („Helion”), Gliwice

W wydaniu nr 221, kwiecień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Muzeum kotów
 2. THRILLER DECYDENTA

  Potem było przedtem
 3. WIATR OD MORZA

  Pandemia strachu
 4. KLASYKA DECYDENTA

  Eseje Witkacego
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Koronawirus zabija... intelekt
 6. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Czy skazany mordował?
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Do wolnej Ojczyzny przyszli ze Wschodu
 8. DECYDENT POLIGLOTA

  Hiszpański dla bystrzaków
 9. POLITYKA DECYDENTA

  Wstawanie z kolan
 10. KRAKÓW - EDYNBURG

  Ratujmy Pola Nadziei
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Dalsze losy Anity
 12. WSPOMNIENIA DECYDENTA

  Dawne chwile...
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zdolność honorowa według Boziewicza
 14. BEZINTERESOWNOŚĆ

  Milkpol dla lekarzy
 15. WIATR OD MORZA

  Prima aprilis
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Każdy motyw inny