Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

20 czerwiec 2016

Leci Cormoran

Jest to trzecia powieść z cyklu: „Cormoran Strike prowadzi śledztwo”. Prywatny detektyw Cormoran Strike tym razem otrzymuje niecodzienną przesyłkę kurierską: kobiecą nogę.

Treść książki to wyścig między detektywem, usiłującym zdemaskować nadawcę przesyłki, a psychicznie niepełnosprawnym sprawcą okaleczenia. Policja nie daje sobie rady. Ten wątek nieco przypomina akcję powieści Stephena Kinga „Pan Mercedes”.

Strike dość szybko zorientował się, że sprawcy przestępstwa zależy, w przypadku niewykrycia nadawcy przesyłki, na skompromitowaniu detektywa i doprowadzeniu do załamania się jego dobrej, z ustaloną pozycją kariery. Czyli sprawca ma do Cormorana stosunek osobisty: za coś się na nim mści.

Autor podaje czytelnikowi trzy różne przypadki, które mogły wzbudzić urazę sprawcy do Cormorana. Niestety, casusy się nieco zlewają, więc w głowie czytelnika może pojawić się pewien mętlik, co do osoby ewentualnego sprawcy, gdyż cała trójka to podobnej klasy czubki.

Wielkiej pomocy w poszukiwaniach Cormoranowi udziela sekretarka Robin, zresztą na nią, nadając jej pseudonim „Sekretarka”, też poluje sprawca, by jakiś odcięty czy wycięty element jej ciała przesłać Cormoranowi wiedząc, że to by detektywa zarówno załamało jak i ostatecznie skompromitowało.

Przy okazji można dowiedzieć się czegoś o apotemnofilii, czyli o irracjonalnym dążeniu do pozbycia się zdrowej części ciała, a także o rzadkim zboczeniu, zwanym akrotomofilią czyli o pożądaniu seksualnym osób po amputacji. W ogóle, w powieści jest sporo rozważań z zakresu psychologii, a nawet psychiatrii.

Działania Robin i Cormorana obfitują w liczne przygody i niebezpieczeństwa i kończą się, oczywiście, happy endem: sprawca zostaje wykryty, jest to jeden z czubków ze wspomnianej trójki, ale który… to już czytelnik musi przeczytać osobiście.

Powieść jak najbardziej współczesna, bo jej akcja dzieje się w latach wojny koalicji NATO w Afganistanie i wciąga, bo napisał ją Robert Galbraight czyli posługująca się tym pseudonimem J.K. Rowling, znana autorka cyklu powieści o Harrym Potterze. Jakość powieści utwierdza doskonale tłumaczenie Anny Gralak.

                                                                                     Jacek Potocki

Robert Galbraight, „ Żniwa zła”. Tłum. Anna Gralak. „Wydawnictwo Dolnośląskie”, Wrocław 2016

W wydaniu nr 175, czerwiec 2016, ISSN 2300-6692 również

  1. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Dziś Anglia, jutro Śląsk
  2. LEKTURY DECYDENTA

    Tarzan wiecznie żywy
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Brexit: jeden, czy kilka dalszych?
  4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Leci Cormoran
  5. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Utarte łgarstwa
  6. WIATR OD MORZA

    Bramki
  7. PŁACA MINIMALNA

    Zaskakująca podwyżka
  8. ZDROWIE DECYDENTA

    Skarpetki mają znaczenie
  9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Koszmar porwania
  10. LEKTURY DECYDENTA

    Paulina i mężczyźni
  11. I CO TERAZ?

    Szewstwo ma przyszłość
  12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Rozszerzamy NATO
  13. W OPARACH WIZERUNKU

    Celebrytyzm a idolatria
  14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Islamiści kontra czekiści
  15. PISARSKA EMIGRACJA

    Nie piszę książek tylko dla kobiet