Established 1999

WIATR OD MORZA

16 czerwca 2016

Bramki

Sławomir J. Czerniak: Piszę ten felieton w czasie otwarcia strzelania do bramek w pięknej, choć zniesmaczonej Francji.

Sławomir J. Czerniak

Mnie natomiast chodzi o moich rodaków, którzy zniechęceni „rozrywkami” na plażach Afryki i Europy Południowej, zamierzają spędzić spokojny urlop nad naszym Bałtykiem, a w szczególności na Mierzei Wiślanej.

Byłem, sprawdziłem kilka dni temu: woda jest ciepła (nie tak, jak na otwartym morzu) plaża np. w Krynicy Morskiej szeroka i piękna, tak że Miami Beach na Florydzie to tylko piaskownica…. No i mamy mieć przekop Mierzei Wiślanej, o czym zadecydował Jarosław, nazwisko powszechnie znane suwerenowi.

Jako, że piszę znad morza, pomny kolejek na bramkach autostrad w okresie letnim z troską patrzę na to czego mogą doznać zmotoryzowani.

Kolejki te można zlikwidować dość prosto.

W sąsiedzkim państwie, uznawanym przez nas jako dziki kraj, czyli Białorusi, Łukaszenko, wprowadził prostą jak budowa cepa zasadę: chcesz jechać po autostradach (są) i po szosach szybkiego ruchu musisz zapłacić, ale nie tak jak u nas.

My w cywilizowanym kraju stoimy w kilometrowy kolejkach (jak na zdjęciu).

DLOKR

Tam, na Białorusi, o której nic nie mówimy, a jeśli to tylko źle, stworzony został system pobierania opłat bardzo prosty: chcesz korzystać z opłat, pobierasz na stacji benzynowej elektroniczną winietę – zwrotna kaucja to 25 EUR i przyklejasz na szybę, taka jaką chyba mają tiry. Miejscowi jeżdżą z tym przez dłuższy czas i rozliczają się w ustalonym okresie. Turyści przy wyjeździe z Białorusi otrzymują zwrot kaucji, a płacą tylko za faktycznie przejechane kilometry. Proste?

Tak więc, utrudnienia drogowe, jakie fundują nam rządzący w zmowie z lobby bramkowym w drodze na plaże Mierzei Wiślanej, na pewno wystąpią, ale nie traćcie nadziei. Może Jarosław, podobnie jak Donald w weekendy, podniesie szlabany…

Niemniej po drodze, odwiedźcie Elbląg z którego piszę i jego piękną starówkę. Polecam widok z wieży bazyliki św. Mikołaja, na Żuławy, Wysoczyznę, Zalew Wiślany i Bałtyk z Mierzeją Wiślaną – tylko 355 schodów i widok zapiera dech w piersi.

Sławomir J. Czerniak

W wydaniu nr 175, czerwiec 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Dziś Anglia, jutro Śląsk
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Tarzan wiecznie żywy
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Brexit: jeden, czy kilka dalszych?
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Leci Cormoran
 5. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Utarte łgarstwa
 6. WIATR OD MORZA

  Bramki
 7. PŁACA MINIMALNA

  Zaskakująca podwyżka
 8. ZDROWIE DECYDENTA

  Skarpetki mają znaczenie
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Koszmar porwania
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Paulina i mężczyźni
 11. I CO TERAZ?

  Szewstwo ma przyszłość
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Rozszerzamy NATO
 13. W OPARACH WIZERUNKU

  Celebrytyzm a idolatria
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Islamiści kontra czekiści
 15. PISARSKA EMIGRACJA

  Nie piszę książek tylko dla kobiet