Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

9 czerwca 2016

Paulina i mężczyźni

Ta znana i lubiana aktorka oraz dziennikarka nie miała w życiu szczęścia do mężczyzn. Właśnie o braku szczęścia jest ta książka.

Przede wszystkim marnie było z seksem zarówno w małżeństwie, jak i z aktualnym partnerem. Panowie byli dość prymitywni, egoistyczni i monotematyczni. Paulina ostrzega panie przed takimi panami, a panom podpowiada, co trzeba, a czego raczej się nie zaleca. Bo panom trzeba o tym mówić, a nie chować się w atmosferze niezaspokojenia pod kołdrę.

Pisze o niezdrowych stosunkach w związkach, o „damskich bokserach” i związanym z tym wstydzie u kobiet. Radzi, jak sobie z tym radzić, jak zawczasu rozpoznać przyszłe niepowodzenie, jak kochać mężczyzn, a jednocześnie nie dopuścić do ranienia siebie przez nich. Jest to trudne, bo Paulina wprawdzie szuka miłości, ale tak naprawdę, to nie wierzy w miłość mężczyzn do kobiet.

Generalnie, nie ma partnerstwa w małżeństwie, gdyż jej doświadczenie opiera się na przekonaniu, że mężczyzna bezwzględnie wykorzystuje kobiety. Ale ci mężczyźni przecież pociągają kobiety i je przyciągają i to od najmłodszych lat.

Nie zabrakło więc w książce wspomnień z wczesnego dziewczęctwa i przygotowań do Pierwszej Komunii Św. W pewnej aureoli pożądania płci przeciwnej czyli w poczuciu grzechu, prawie w kategoriach tradycyjnych zabaw „w doktora”. I spokojny przebieg spowiedzi, bezpretensjonalne rozgrzeszenie. Ale te straszne chwile oczekiwania na spowiedź w świadomości wzajemnych dotyków z chłopcem. Przy tej okazji Paulina słusznie twierdzi, ludzie kojarzą seks z grzechem, z czymś nieczystym, występnym. O seksie przecież nie mówi się publicznie w katolickiej Polsce.

Są w książce fragmenty o molestowaniu dziewczynek i pań przez panów w różnym wieku. Nierzadko w miejscu pracy, z wykorzystaniem zależności służbowej. O tym powinni panowie przeczytać i może zrozumieją wtedy, jakie jest to ohydne w odbiorze przez płeć przeciwną. Paulina uzupełnia swoje przeżycia relacjami dziewcząt i pań. To prawie brzmi jak horror.

Mężczyźni są próżni… są szowinistami. Czy wszyscy i czy tylko oni? A jacy mogą być skąpi?!

I uwagi o przerywaniu ciąży, o polskiej restryktywności przeprowadzania takiego zabiegu nawet wtedy, gdy ciąża jest skutkiem gwałtu, nierzadko zbiorowego. Te uwagi przekonują, zwłaszcza na temat łagodności wyroków za gwałt w naszym kraju na tle surowej penalizacji w innych państwach.

Na pierwszy rzut oka jest to książka o samotnej matce, borykającej się z przeciwnościami losu. W rzeczywistości jest to jednak relacja o poszukiwaniu miłości i o przeszkodach na tej trudnej drodze. I o cechach mężczyzn. I o różnych drogach wspólnego życia.

W sumie, jest to doskonały podręcznik dla pań, jak się nie dać złapać na lep pozorów, ale i dla panów, co zrobić, by wybranka ich zaakceptowała. Teraz chyba pora na podobny, równie bezlitosny, podręcznik o paniach.

Jacek Potocki

Paulina Młynarska, „Jeszcze czego!” Wydawnictwo „Prószyński i S-ka”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 175, czerwiec 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Dziś Anglia, jutro Śląsk
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Tarzan wiecznie żywy
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Brexit: jeden, czy kilka dalszych?
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Leci Cormoran
 5. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Utarte łgarstwa
 6. WIATR OD MORZA

  Bramki
 7. PŁACA MINIMALNA

  Zaskakująca podwyżka
 8. ZDROWIE DECYDENTA

  Skarpetki mają znaczenie
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Koszmar porwania
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Paulina i mężczyźni
 11. I CO TERAZ?

  Szewstwo ma przyszłość
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Rozszerzamy NATO
 13. W OPARACH WIZERUNKU

  Celebrytyzm a idolatria
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Islamiści kontra czekiści
 15. PISARSKA EMIGRACJA

  Nie piszę książek tylko dla kobiet