Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

14 czerwca 2016

Koszmar porwania

Osiemnastoletnia dziewczyna, Caitlin, znika podczas wypadku brata w Górach Skalistych. Czy ktoś ją porwał i uwięził, czy też sama się przemieściła w niewiadome miejsce?

Autor pisze, że dziewczyna zostawiła brata, wsiadła do samochodu sprawcy wypadku i z nim odjechała. Wątek zaginięcia dziewczyny i jej poszukiwanie dał autorowi okazję do pokazania przeciętnej, amerykańskiej rodziny, jej problemów, fobii i radości.  A także lokalnej policji, pijaków i innych meneli.

Autor odchodzi od stereotypów, prezentowanych we współczesnej literaturze amerykańskiej czyli ludzi sukcesu, świetnie przystających do tamtejszego stylu życia. W tej powieści główna rodzina to wewnętrznie niespójna rodzina tzw. budowlańca, który z trudem wiąże koniec z końcem.

W powieści jest świetnie zarysowana postać młodego awanturnika Billa, który wszystkim dokucza, łącznie ze starym ojcem. Autorowi doskonale udaje się nawrócić Billa na dobrą drogę: identyfikuje porywacza Caitlin, jego miejsce postoju i usiłuje dziewczynie pomóc odzyskać wolność. Bardzo plastycznie, wręcz naturalistycznie przedstawiony jest obraz stosunków: obywatele a miejscowa policja w USA.

Autor doskonale prowadzi dialogi w powieści, choć nie są to wyszukane dialogi, raczej bezpretensjonalne, a miejscami nawet proste: kłania się brak wykształcenia bohaterów.

Autor w powieści wykorzystał ujawnione w ostatnich czasach przypadki porywania i więzienia całymi latami młodych dziewczyn przez panów-erotomanów. Często przytacza w tej książce przemyślenia porwanej i uwięzionej dziewczyny, jej zetknięcia z porywaczem, a także próby jej uwolnienia, które kończyły się niepowodzeniem. I wreszcie finał… Nieco niesamowity, więc lepiej nie zdradzać szczegółów, czytelnik powinien sam o nich dowiedzieć się z książki.

A potem już tylko „w dół”, gdyż trzeba jakoś dotrzeć do cywilizacji z trudno dostępnej chatki, położonej wysoko w górach.

Utalentowany pisarz przelał na karty książki wydarzenia, które codziennie przynosi nam życie i o których czytamy w mediach.

                                                                                     Jacek Potocki

Tim Johnston, „W dół”. Tłum. Karolina Iwaszkiewicz. Wydawnictwo „Marginesy” Warszawa 2016

W wydaniu nr 175, czerwiec 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Dziś Anglia, jutro Śląsk
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Tarzan wiecznie żywy
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Brexit: jeden, czy kilka dalszych?
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Leci Cormoran
 5. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Utarte łgarstwa
 6. WIATR OD MORZA

  Bramki
 7. PŁACA MINIMALNA

  Zaskakująca podwyżka
 8. ZDROWIE DECYDENTA

  Skarpetki mają znaczenie
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Koszmar porwania
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Paulina i mężczyźni
 11. I CO TERAZ?

  Szewstwo ma przyszłość
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Rozszerzamy NATO
 13. W OPARACH WIZERUNKU

  Celebrytyzm a idolatria
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Islamiści kontra czekiści
 15. PISARSKA EMIGRACJA

  Nie piszę książek tylko dla kobiet