Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

5 czerwca 2016

Islamiści kontra czekiści

Akcja książki zaczyna się w ambasadzie RP w Moskwie, gdzie autor zresztą kilka lat temu zakończył swoją karierę dyplomatyczną – recenzuje Jacek Potocki.

Przy okazji uwagi na temat Wspólnoty Niepodległych Państw, na temat rozdwojenia pozycji oficera wywiadu i dyplomaty, jako sługi dwóch panów: co komu? Czyli coś z psychologii.

Autor analizuje rolę poradzieckich państw Azji Środkowej, którym jako „miękkim podbrzuszem Rosji”, interesują się Stany Zjednoczone, czyli „nowi sojusznicy Polski”. Zwraca też uwagę na fakt, że o ile Polacy mogą uchodzić za ekspertów od obszaru poradzieckiego, to imperialni Amerykanie gubią się na tym obszarze we wszystkim. Nowi sojusznicy to nowy układ: polski wywiad współpracuje ze służbami amerykańskimi. I w tej książce też tak jest: wywiad polski świadczy „drobną pomoc” dla wywiadu amerykańskiego.

Główny bohater książki zostaje wciągnięty w sprawę Ujgura Bahara, agenta CIA, od którego ma przejąć tajne materiały dla Amerykanów. Ma się z nim spotkać w Kazachstanie. Przy okazji czytelnik dowiaduje się paru interesujących rzeczy o Kazachstanie, jak i o tajnych służbach ChRL. A potem o wywiadzie zagranicznym Federacji Rosyjskiej. Jest też w książce miejsce na przypomnienie lat odbudowy Polski po I wojnie światowej: wówczas nikt nikogo nie pytał, skąd przyszedł, co robił w czasie zaborów i jakiemu zaborcy służył. Niewątpliwie, jest to delikatna aluzja do innych praktyk w Polsce po 1989 roku.

Akcja powieści obejmuje podłożenie przez amerykańskiego agenta niewyraźnie oznakowanych chińskich materiałów wybuchowych z wadliwymi zapalnikami w rosyjskiej bazie 201, ale sprawa wymyka się spod kontroli mocodawców z CIA: Bahar działa na rzecz skrajnego nurtu islamistów, tj. wahabitów, podkłada materiały wyraźnie wskazujące na źródło ich pochodzenia, choć z elementami amerykańskimi, zakłada pełnosprawne zapalniki. Dochodzi do wybuchu. Co to oznacza? Ano, niech się Wielkie Szatany, czyli Chiny, Rosja i USA kłócą między sobą – to cel sunnity Bahara. Ale w książce autor nie waha się napisać o tym, o czym wróble od dawna ćwierkają na dachu: Stany Zjednoczone kanałami CIA popierają separatystów ujgurskich w Chinach i wspomagają ich ataki terrorystyczne.

Niezwykle dzisiaj aktualny wątek terroryzmu, szahidów i islamistów przewija się przez całą książkę. Ilustrowany jest owocną współpracą tajnych służb, niezależnie od ich proweniencji i metki państwa, do którego należą. Tak się dzieje w opisanym w książce przypadku porwania przez islamistów polskiego dziennikarza, którego pomagają ratować tajne służby Rosji. W powieści Turowskiego znajdujemy też przychylne uwagi o oficerach polskiego wywiadu z „poprzedniej epoki”.

Są to wprawdzie rozważania o końcu lat 90. ubiegłego wieku i o początku obecnego tysiąclecia, ale jakże aktualne i wartościowe, uwiarygodnione postaciami autentycznymi. Przy okazji: Zbigniew Kucharski to w rzeczywistości Zenon K., autentyczny polski dyplomata, który po żmudnych negocjacjach, doprowadził kilka lat temu do uwolnienia dwóch Polek, porwanych przez Czeczeńców.

I jeszcze jedno: w tajnych operacjach nie ma „zmiłuj się”. Bahar zbyt dużo wiedział, więc po powrocie do swoich został zgładzony przez kolegów-islamistów. O nich też jest wiele w tej interesującej powieści, która wyszła spod dobrego pióra profesjonalisty.

                                                                                              Jacek Potocki

Tomasz Turowski, „Krwawiące serce Azji. Korzenie kalifatu”. Wydawnictwo „Melanż”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 175, czerwiec 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Dziś Anglia, jutro Śląsk
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Tarzan wiecznie żywy
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Brexit: jeden, czy kilka dalszych?
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Leci Cormoran
 5. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Utarte łgarstwa
 6. WIATR OD MORZA

  Bramki
 7. PŁACA MINIMALNA

  Zaskakująca podwyżka
 8. ZDROWIE DECYDENTA

  Skarpetki mają znaczenie
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Koszmar porwania
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Paulina i mężczyźni
 11. I CO TERAZ?

  Szewstwo ma przyszłość
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Rozszerzamy NATO
 13. W OPARACH WIZERUNKU

  Celebrytyzm a idolatria
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Islamiści kontra czekiści
 15. PISARSKA EMIGRACJA

  Nie piszę książek tylko dla kobiet